کدخبر: ۲۹۱۹۵۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

استاد حقوق بشر دانشگاه پیترزبرگ:

سیاست توجیهی حمله به عراق و ویتنام برای ایران در حال تکرار است

اقتصادنیوز؛ دانیل کوالیک، استاد حقوق بشر دانشگاه پیترزبرگ، با اشاره به برخی اقدامات نمایشی و توجیهی آمریکا در جنگ عراق و ویتنام گفت: این بازی و نمایش اکنون هم در حال تکرار است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا؛ «دانیل کوآلیک:»استاد حقوق بشر دانشگاه پیترزبرگ در همایش آمریکا و جنایت قرن در دانشگاه امیرکبیر، در گفت و گویی اینترنتی با اشاره به تنش‌های بین ایران و آمریکا گفت: وضعیتی که در حوزه توافق هسته‌ای و نقض تعهدات آمریکا داشتیم موضوع بسیار جدی بود و جالب تَر اینکه آنان برای خروج از توافق نامه ایران را متهم کردند.

کوآلیک این رفتار ایالات متحده آمریکا را در ذیل ادبیات استثمارگرایانه این کشور تعریف کرد و در مورد نگرش منفی و استثنایی بودن آمریکا اظهار داشت: وقتی به سیاست‌های دولت‌های مختلف آمریکا بویژه از زمان جورج بوش نگاه می‌کنیم این استثنایی بودن را بیشتر متوجه می‌شویم و این نشان می‌دهد امریکا برای پیش بردن سیاست‌های خود در قبال دیگران بدنبال ایجاد موقعیت استثنایی برای خود است.

وی ادامه داد: البته این سیاست‌ها خاص ایران یا صرفاً علیه ایران نیست و الان هم می‌بینیم صحبت‌های زیادی درباره جنگ با ایران مطرح و نوعی هوچی گری برای این منظور انجام می‌شود.

این استاد حقوق بشر آمریکایی تصریح کرد: آمریکا طوری رفتار خود را توجیه می‌کند مثل اینکه اقدام تلافی جویانه در برابر ایران انجام می‌دهد اما واقعیت این نیست؛ برای درک سیاست خارجی آمریکا درک این نکته بسیار مهم است که آمریکا به نام دفاع از خود حقوقی برای خودش لحاظ می‌کند و این حقوق را برای دیگر کشورها قائل نیست.

کوالیک اضافه کرد: این ایده که گفته می‌شود آمریکا می‌تواند به دیگر کشورها حمله کند بی اساس است اما او به روشهای مختلف اقدام خود را توجیه می‌کند مانند داستان حمله به عراق و توجیه آنکه الان هم به گونه‌ای دیگر به کار گرفته می‌شود.

این استاد حقوق بشر اظهارداشت: وزارت دفاع آمریکا با اتکا به اسنادی که خود تولید می‌کند تلاش دارد برای توجیه این اقدام نظامی گام بردارد، گفت: شاید برای عده ای این حرف خنده دار باشد که آمریکا با این اسناد ساختگی برای حمله به ایران را زمینه سازی می‌کند اما با همین اسناد ساختگی این کار را با عراق کردند.

وی افزود: این نشان می‌دهد آمریکا برای توجیه سیاست جنگی خود چه نگرشی دارد اکنون شاهد اعزام ناو هواپیمابرهای جنگی در منطقه و پهپاد آن در آب‌های ایران هستیم و آن‌ها بازی در می‌آورند درحالی که اسناد نشان می‌دهد پهپاد بر فراز آسمان ایران پرواز می‌کرد.

کوآلیک تصریح کرد: آمریکا با این سیاست حفظ منافع خود را همواره توجیه می‌کند درحالی که در عمل هیچ کشوری به آمریکا حمله نکرده است.

این استاد دانشگاه آمریکایی با یادآوری سال ١٩٧٠ و حمله به ویتنام تصریح کرد: این سیاست توجیهی برای جنگ ویتنام هم بود و این بازی و نمایش اکنون هم تکرار می‌شود.

وی با بیان اینکه در زمان جنگ ویتنام گفته می‌شد منافع آمریکا از سوی ویتنام تهدید می‌شد، اظهارداشت: این درس‌های تاریخی نکته‌های فراوانی برای ما به همراه دارد و این نگاهی است که گفتم آمریکا سعی دارد خود را کشوری استثنایی جلوه دهد. این جهان بینی به او این اجازه می‌دهد علیه کشورهای دیگر گزینه نظامی را مطرح کند با طرح این گزاره که این کشورها یاغی هستند، حمله خود را توجیه کند.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند