کدخبر: ۳۰۰۷۴۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
رمزگشایی عضو شورای عالی فضای مجازی از یک جاسوسی اقتصادی

رمزگشایی عضو شورای عالی فضای مجازی از یک جاسوسی اقتصادی

اقتصادنیوز: عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه غول‌های ارائه دهنده خدمات در فضای مجازی اطلاعات افراد را جمع آوری می کنند،گفت: فضای سایبری به محلی برای جاسوسی اقتصادی بسیاری از دولت‌ها تبدیل شده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، رضا تقی‌پور در مراسم اختتامیه جشنواره سواد رسانه‌ای که  عصر امروز در سالن شهیدان نژاد فلاح کرج برگزار شد،اظهار داشت:در شرایط کنونی در جنگ نرم و جنگ رسانه ای هستیم.

وی افزود: فضای مجازی به عنوان بزرگترین ابزار و وسیله جنگ می‌تواند در حال حاضر بسیار نقش آفرین باشد.

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه در حال حاضر  بعد از قدرت نظامی، اقتصادی سیاسی ،فرهنگی و اجتماعی قدرت نرم به قدرت‌های دیگر کشورها اضافه شد و این موضوع موئلفه‌ای برای کشورهای دارای این قدرت شد،بیان کرد: امروز کمتر کشوری است که با قدرت نظامی تحت سلطه کشور دیگر قرار گیرد ، در حال حاضر با قدرت نرم می‌توان بسیاری از کشورها را زیر سلطه خود قرار داد.

وزیر اسبق ارتباطات و فن آوری اطلاعات با بیان اینکه امروز تهدیدات امنیت ملی کشورها قدرت نرم و تهدیدات این حوزه است،عنوان کرد: قدرت سایبری توانایی تاثیر بر دیگران برای به دست آوردن نتیجه دلخواه از طریق رفتار و قدرت نرم است،قدرت نرم بسیار در حال حاضر تعیین کننده شده و در بحث قدرت سایبری چندین لایه وجود دارد.

تقی پور با بیان اینکه  امروز از لایه مجازی اطلاعات و خدمات اقدام به جمع آوری اطلاعات می شود،گفت: بسیاری از 10 شرکت غول آمریکایی از طریق ارائه خدمات مسلط شدند و یک روز با شکل موتور جستجو گر رایگان خدمات می‌دهند و از کل دنیا اطلاعات جمع‌آوری می‌کنند.

وی با بیان اینکه امروز اطلاعاتی که گوگل از تک تک کاربران خود دارد اگر پرینت آن با کاغذ a4 'گرفته شود به اندازه 54 متر می‌رسد،گفت: این موضوع یک قدرت بی‌انتها از اطلاعات است که می‌تواند در خیلی از معادلات اثرگذار باشد.

وی با اشاره به حوادث دی ماه سال 96 در کشور و اغتشاشات ،اظهار داشت: این موضوع از طریق فضای مجازی تقویت و هدایت شد، دانشمندان علوم سیاسی که در حوزه مفهوم قدرت  بحث می‌کنند فضای مجازی را مانند اختراع هواپیما در  جنگ جهانی اول و توسعه موشک بین قاره ای در دهه 1960 مقایسه می‌کنند.

تقی پور با بیان اینکه جایگاه قدرت سایبری در قدرت ملی باید مشاهده شود،گفت: امروز دعوا بر روی قدرت سایبری است واین قدرت دست هرکس که باشد آن کشور غالب و مسلط است.

عضو شورای فضای مجازی با اینکه در سال 2009 و در زمان ریاست جمهوری اوباما رویکرد جدیدی در قدرت نرم پیش گرفته شد،عنوان کرد: فتنه 88 هم با قدرت جنگ رسانه ای و سایبری به وقوع پیوست ،در همین زمان روزنامه وال استریت ژورنال در مقاله ای اعلام کرد که ما با تقویت توئیتر در ایران آن کاری که از طریق هئیت مذاکرات ژنو و از طریق اعمال زور و مسائل  مختلف نتوانستیم بر انقلاب اسلامی تحمیل کنیم در سال 88 با استفاده از قدرت سایبری معادلات را عوض کردیم.

وی با بیان اینکه با افزایش تعداد کاربران به این فضا می‌توان به راحتی وارد شد،متذکر شد: فرق این فضا این است که این جنگ در بین کشورهای مختلف وجود دارد و هیچ درگیری فیزیکی در این جنگ مشاهده نمی‌شود،بسیاری از کشورها بدون اینکه متوجه باشند وارد این جنگ می‌شوند و هیچ خون ریزی هم دیده نمی‌شود.

تقی پور با بیان اینکه فیس بوک در حال حاضر یک میلیارد و 200 کاربر دارد،گفت: این تعداد کاربر به اندازه چین و نزدیک به کشور هند است از فیس بوک به عنوان یک کشور سوم دیگری در فضای مجازی می‌توان نام برد.

عضو شورای عالی مجازی در کنار این فضا تهدیدات هم گسترش یافته است،عنوان کرد: در سال 2008 بیش از هزار میلیارد دلار توسط گروه‌های مجرمانه سایبری سرقت شده است ، این کار بدون سرو صدا و خون ریزی انجام شد و سربازان سایبری بسیاری از کشورها در فضای سایبری حضور دارند که این هم تهدیدی دیگر سایبری است.

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه جنگ سایبری،جاسوسی اقتصادی توسط دولت‌ها ،جرائم تروریستی سایبری در فضای مجازی متداول شده است،گفت: جاسوسی اقتصادی در حال حاضر جریان دار و کسی نمی‌تواند این موضوع را اثبات  و به آن اعتراض کند.

وی با بیان اینکه آمریکا حاکم بلامنازع اینترنت است،گفت: اروپایی‌ها در مدیریت اینترنت نقشی ندارند و امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در نشست پاریس اعلام کرد که ما اینترنت کالیفرنیایی را نمی توانیم تحمل کنیم و اینکه  به صورت یکجانبه گرایانه این مدیریت دست یک کشور باشد قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه علمی به اسم رمز شکنی وجود دارد و ادعای برخی از نرم افزارها مبنی بر امنیت آنها شوخی و مزاح است،گفت: اطلاعاتی که سرویسهای بیگانه و صاحبان این شرکت‌ها از ما دارند میلیون‌ها بار بیشتر از اطلاعاتی است که نهادهای حاکمیتی کشور ما دارند.

عضو شورای عالی فضای مجازی با بیان اینکه تلگرامی که باید فیلتر باشد در اختیار اختلاف افکنی و ایجاد شبهات قومی قرار می‌گیرد،تصریح کرد: چندین هزار کانال برای ایجاد شکاف‌های صنفی و چندین هزار کانال برای ترویج مفاسد اخلاقی در تلگرام فعالیت می‌کنند.

تقی پور با بیان اینکه آمریکا و اسرائیل  با فضای مجازی و توئیتر در سال 88 تلاش کرد که حکومت را دچار تغییرات کند و بر روی این موضوع کار مداوم انجام شد،متذکر شد:تهدیدات موضوعی است که دامن کشورهای دارنده این تکنولوژی را گرفته و برای آنها نیز تبدیل به خطر شده است.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند