کدخبر: ۳۰۱۴۱۴ لینک کوتاه

روسیه در "افغانستان" دانشگاه می‌سازد

اقتصادنیوز: سفیر روسیه در کابل در دیدار با سرپرست وزارت تحصیلات عالی طرح یک دانشگاه را مطرح کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از میزان، سفیر روسیه در کابل در دیدار با سرپرست وزارت تحصیلات عالی طرح یک دانشگاه را داده است.

وزارت تحصیلات عالی با انتشار خبرنامه‌ای اعلام کرد الکساندر مانتیتسکی سفیر روسیه با عبدالتواب بالاکرزی، سرپرست وزارت تحصیلات عالی دیدار و در مورد ایجاد یک دانشگاه در افغانستان با همکاری روسیه بحث و گفت‌وگو کردند.

سفیر روسیه در افغانستان اعلام کرده کشورش خوشبین به روابط گسترده علمی با افغانستان است و آماده است تا با امضای تفاهم‌نامه‌های جدید، روابط خود را با دانشگاهای افغانستان پیشرفت دهد.

در ادامه گفت‌وگو‌ها سفیر روسیه به سرپرست وزارت تحصیلات عالی پیشنهاد داده تا با ایجاد یک دانشگاه مشترک میان روسیه و افغانستان، روابط علمی دو کشور تقویت شود و همچنین بخش‌های زبان روسی در دانشگاه‌های افغانستان ایجاد و این بخش با هم‌کاری روسیه تقویت گردد.

در این دیدار، سرپرست وزارت تحصیلات کشور ضمن قدردانی از همکاری‌‌های دولت روسیه در بخش‌های علمی و تحصیلی، از طرح دانشگاه مشترک میان دو کشور استقبال کرده است.

عبدالتواب بالاکرزی از توسعه تدریس زبان روسی در نهادهای علمی افغانستان استقبال کرده و گفته است این طرح در آغاز دوره‌های آموزشی زبان روسی پیگیری شود و به تدریج به بخش زبان و ادب روسی در دانشگاهای افغانستان رسمیت داده می‌شود.

روسیه همه ساله 360 بورسیه تحصیلی را در اختیار افغانستان قرار می‌دهد.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند