کدخبر: ۳۰۴۵۳۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
دبیرکل حزب الله : آل سعود در سراشیبی پایان قرار گرفته است

دبیرکل حزب الله : آل سعود در سراشیبی پایان قرار گرفته است

اقتصادنیوز: سیدحسن نصرالله دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به اینکه عربستان سعودی در سراشیبی پایان قرار گرفته است، گفت: مسئولان ریاض این روند را تسریع کرده اند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، دبیر کل حزب الله لبنان در گفتگوی ویژه‌ با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای، از مراودات خود با رهبر معظم انقلاب، توصیه‌ها، تصمیمات و نقش ایشان در مراحل زمانی  مختلف و حساس منطقه  سخن گفت و علاوه بر این به موضوع درگیری کنونی منطقه، روابط ایران و عربستان و وضعیت سوریه و دیگر موارد مهم اشاره داشت.

سید حسن نصرالله ضمن اشاره به این که حکومت سعودی رو به پایان است، به وضعیت سوریه و تاکید بر راهکار سیاسی در این کشور نیز اشاره کرد.

وی در توضیح در مورد اوضاع سوریه گفت :اولین گزینه در دمشق  یافتن راهکار سیاسی بود. سوریه، ایران و حزب الله با محور دعوت به راهکار سیاسی با تعداد زیادی از گروه های مخالف سوری تماس هایی گرفتند اما آنان ضمن مخالفت با گفت وگوی سیاسی اعلام کردند، سوریه بزودی نابود خواهد شد. از نگاه ما آنان با این ارزیابی نادرست در اقدام نظامی علیه سوریه شتاب کردند؛  هدف واقعی آنان حمله به ارتش سوریه و نابود کردن نظام سوریه بود.

سید حسن نصرالله یادآور شد: چهار سال پیش زمان حمله به یمن، خطیب مسجدالحرام این جنگ را جنگ میان اهل تسنن و شیعیان اعلام کرد.

در سوریه نیز در صدد ایجاد چنین جنگی بودند و مبالغ زیادی نیز هزینه کردند تا درگیری های منطقه را جنگ بین شیعه و سنی جلوه دهند، اما در پایان به دلیل ارتباط دیرینه شیعیان و اهل تسنن و تلاش های ایران که حاصل آن  مصونیت و استحکام روابط مزبور بود، بزرگترین فتنه در منطقه، ناکام ماند،این روند باید ادامه یابد.

دبیر کل حزب الله لبنان همچنین در مورد تبلیغات برخی بدخواهان فلسطین و انقلاب اسلامی علیه اهل تسنن و طرح این موضوع که چرا ایران باید از آنان حمایت کند؟ گفت:این همان موضع ما از ابتدای اشغال فلسطین توسط رژیم صهیونیستی و موضع همه مراجع مذهبی شیعیان و حتی مراجع قدیمی است و بسیاری از آنان حتی به صورت کتبی دستور داده بودند بخشی از وجوه شرعی و سهم امام به نیروهای مقاومت فلسطین پرداخت شود، حال آن که مراجع ما عموما در تعیین مصارف سهم امام احتیاط می کنند، اما زمانی که می گویند آن را برای حمایت از مقاومت اسلامی اختصاص دهید، آن هم با در نظر گرفتن این که بسیاری از نیروهای مقاومت فلسطین شیعه و حتی مسلمان نبودند، این بیانگر بصیرت مراجع ما است و این که شرایطی در این خصوص تعیین نکردند.

سید حسن نصرالله ادامه داد: رهبر معظم انقلاب در مناسبت های متعدد تاکید کردند در کره زمین هیچ مساله ای به شفافیت و حقانیت مساله فلسطین وجود ندارد، برخی درصدد هستند با توسل به راه های مختلف ما را از این مساله دور سازند؛ از جمله این که در گذشته برخی جوانان فلسطینی را برای اقدامات انتحاری به مناطق شیعی اعزام کردند اما این مساله نتوانست ما را فریب دهد و همچنان به حمایت از مساله فلسطین ادامه دادیم. جمهوری اسلامی ایران، ما و همه مسلمانان باید به تکلیف الهی و شرعی خود در این مورد عمل کنیم.

ناکامی دشمنان در شکاف بین شیعه و سنی 

دبیر کل حزب الله لبنان در پاسخ به سوالی در مورد دیدگاه های اصلی مقام معظم رهبری در مورد تقریب بین شیعه و سنی و نیز مصادیق وحدت تشیع و اهل سنت و اقدامات حضرت آیت الله خامنه ای در این خصوص گفت:ما شاهد فعالیت های مجمع تقریب بین مذاهب و برگزاری همایش های آن در ایران و توجه رهبری به این کنفرانس ها بودیم، این رویکرد بیانگر توجه رهبری به ایجاد این فضا و این فرهنگ میان مسلمانان است.

هم چنین گردهمایی ها و هم اندیشی هایی بین علمای شیعه و سنی در لبنان وجود دارد که همواره به ایران می آیند و رهبری ایران از این تجارب قدردانی می کند.

سید حسن نصرالله یادآور شد: برخی دائما در سال های اخیر در صدد ایجاد اختلاف بین شیعیان و اهل تسنن بوده اند. در میان اهل تسنن نیز برخی جنبش های وهابی و تکفیری و نیز برخی شبکه های ماهواره ای به دنبال تکفیر شیعیان و نسبت دادن دروغ به آنان هستند، در مقابل برخی شخصیت های شیعه و ماهواره های منسوب به شیعیان کاری ندارند جز اختلاف افکنی و استفاده از زبان ناسزا که رهبر معظم از آن به تشیع انگلیسی یاد کرده اند.

افرادی که این مسائل را پیگیری می کنند به خوبی متوجه هستند که آن را یک نفر مدیریت می کند؛ برخی علمای بزرگ اهل تسنن لبنان ،مصر و سوریه خطر این وضعیت را با من در میان گذاشتند و من نیز چند سال پیش آن را به اطلاع رهبری رساندم، ایشان فرمودند این تشخیص درستی است و شایع شدن زبان ناسزا و فحش و توهین به شخصیت ها خطرناک است و باید درخصوص آن موضع گیری کنیم .

به یاد می آورم چند سال پیش، اندکی پس از سخنرانی رهبر در سفر به کردستان و سنندج مبنی بر حرام بودن توهین به شخصیت ها و مقدسات اهل تسنن و جماعت، برخی ماهواره ها به شدت به عایشه همسر پیامبر توهین کردند که  نزدیک بود فتنه بزرگی در جهان اسلام به وجود آید.

خنثی سازی فتنه بزرگ 

در آن زمان برخی علمای منطقه الشرقیه نامه ای به رهبری نوشتند که پاسخ ایشان تاثیر بسیار زیادی در جهان عرب و اسلام بر جای گذاشت. به وضوح می توانم بگویم سخنرانی مقام معظم رهبری در سنندج و پاسخ به نامه ساکنان منطقه الشرقیه، چشمان فتنه را کور کرد.بسیاری از مراجع در قم و نجف اشرف نیز با صدوربیانیه ها و جهت گیری ها؛ تاکید کردند که موضع اصلی شیعیان همان چیزی است رهبری و مراجع بزرگ شیعه فرمودند.

سید حسن نصرالله با نادرست دانستن این که منشا مشکلات منطقه، اختلافات ایران و عربستان سعودی است، گفت: این درگیری پیش از پیروزی انقلاب میان اتحاد جماهیر شوروی و آمریکا و میان عرب ها و رژیم صهیونیستی در سال 1948 یعنی پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران وجود داشت. مشکلات عربستان با چند کشور عربی، قدیمی است و هیچ ارتباطی به ایران ندارد؛  زمانی که رژیم پهلوی سقوط کرد و انقلاب اسلامی پیروز شد ایران دست دوستی را به سویش دراز کرد اما عربستان دشمنی خود را با ایران را از همان ابتدا اعلام کرد؛ آنان دریافتند وجود دولتی اسلامی ،خطری برای آمریکا و صهیونیست ها و ایادی آنان در منطقه است و به صدام هنگام جنگ با ایران 200 میلیارد دلار کمک کردند.

دشمنی عربستان با ایران و مقاومت لبنان

در واقع عربستان آغازگر دشمنی با ایران بود و مشکلش همان مشکلی بود که با دیگر کشورهای عربی یعنی  حمایت از مساله فلسطین و جنبش های مقاومت منطقه داشت.عربستان با نیروهای مقاومت لبنان نیز دشمنی دارد، از همین رو مشکل ما با عربستان هیچ ارتباطی با ایران ندارد. زمانی که عربستان با جمال عبدالناصر مشکل داشت جمهوری اسلامی ایران نبود.

عربستان ، پس از پیروزی انقلاب اسلامی در ایران و تشکیل جمهوری اسلامی و حمایت آن از مسائل کشورهای عربی و اسلامی، دشمنی با ایران را آغاز کرد.

سید حسن نصرالله در تشریح موضع عربستان در قبال مساله فلسطین و معامله قرن و ذلت و خواری در برابر "دونالد ترامپ " رئیس جمهوری آمریکا گفت: این مسائلی است که جایگاه و ابهت حاکمان سعودی را که پیش از این خود را مستقل و آزاده معرفی می کردند ، زیر سوال برده است .

تماس ترامپ با شاه عربستان و بیان این که هزینه زیادی برای عربستان پرداخته و ریاض باید آن را بپردازد و این که عربستان دریک ساعت 450 میلیارد دلار پرداخت کرد و سپس سکوت رسانه های سعودی در برابر این رخدادها، نهایت ذلت در برابر خنده های ترامپ است.

به صراحت باید گفت، تاریخ عربستان سعودی هیچ گاه شاهد اینقدر ضعف و ذلت نبوده است.

دبیر کل حزب الله لبنان در مورد خیزش های مردمی در برخی کشورهای اسلامی از جمله یمن و بحرین و  تلاش عربستان برای سرکوب این خیزش های اسلامی و ضد صهیونیستی گفت: آنچه ما از رهبرمان حفظه الله، چه در ایام و مناسبت های عمومی ، چه در سخنرانی های علنی و چه در جلسات خصوصی شنیدیم، این بوده است که  ایشان بر اهمیت حضور مردمی و عمومی در همه موضوعات تأکید می کند و به همین دلیل همیشه عنوان کرده اند که اگر یک سازمان مشخص دارید باید در قلب آحاد ملت باشد و هیچ سازمان ، تشکل؛ ارگان و یا حزبی نباید به دور از مردم باشد.

امروز در فلسطین کسی که با تجاوز اشغالگران اسرائیلی و معامله ترامب مقابله می کند، مردم فلسطین هستند و جنبش های مقاومت فلسطینی به پشتوانه حمایت مردمی توانستند با دشمن مقابله کنند.

در مورد یمن نیز باید پرسید در صورت نبود حضور و حمایت  مردمی، آیا انصارالله به رهبری برادر عزیز سید عبدالملک حوثی می توانست وارد پنجمین سال مقاومت و پایداری خود شود؟در عراق کسی که توانست در برابر تروریست های داعشی قد علم کند، مردم عراق و نیروهای بسیج مردمی و حمایت رهبرمان و جمهوری اسلامی ایران بود و اگر حمایت مردمی از حشد شعبی و ارتش عراق و مرجعیت نبود امکان نداشت در برابر داعش پیروز شوند.

در لبنان نیز می گوییم، مردم و مقاومت مانند دریا و آب و ماهی اند و ماهی نمی تواند بیرون از آب زندگی کند، به این معنا که هیچ جنبش مقاومت بدون توجه و حمایت ملی و مردمی قادر به پایداری نخواهد بود.

دبیر کل حزب الله لبنا ن در بخش دیگری از این گفت و گو با اشاره به تحولات عراق و اشغال آن از سوی امریکا و سپس شکل گیری داعش و نقش جمهوری اسلامی ایران در تحولات عراق چگونه است؟ پاسخ داد: در مورد اشغالگری آمریکا، از ابتدا موضع رهبری و جمهوری اسلامی مبتنی بر مخالفت شدید با اشغال عراق از سوی آمریکا بود و تاکید کردند آمریکایی ها باید هر چه سریع تر از عراق خارج شوند.

ایران سپس  به منظور انسجام احزاب و گروه های مختلف عراق در راستای وحدت و یکپارچگی آنان عمل کرد حال آن که آمریکایی ها به دنبال ایجاد اختلافات داخلی در عراق بودند در نتیجه گام دوم همان اقدام برای وحدت و هماهنگی میان مواضع گروه ها، رهبران و احزاب عراقی با وجود گرایشات فکری، سیاسی، مذهبی، فرقه ای و منطقه ای بود و جمهوری اسلامی با همه این گروه ها اعم از عرب، کرد، ترکان، شیعه و سنی و غیره در ارتباط بود.

گام سوم، حمایت همیشگی ایران از مواضع مرجعیت دینی در نجف اشرف و نمایندگان آنها و در راس آن حضرت آیت الله سیستانی حفظه ودام ظله بود و دلیل آن اهمیت زیاد موضع مرجعیت در نجف است.

دبیر کل حزب الله لبنان اظهار کرد: بیشتر تروریست های انتحاری در عراق عربستانی بودند و بیشتر خودروهای انتحاری بمب گذاری شده نیز از سوی دستگاه اطلاعات سعودی فرستاده می شد، همه این اقدامات در چارچوب تلاش برای ایجاد جنگ فرقه ای در عراق صورت گرفت، اما موضع مرجعیت دینی در نجف اشرف و تلاش های قابل توجه جمهوری اسلامی ایران، مانع بروز جنگ فرقه ای و داخلی در عراق شد و آمریکایی ها خود را از ادامه حضور در عراق ناتوان دیده و به دنبال قواعد و راهکاری برای توافق با دولت عراق برآمدند و این توافق  در زمان نخست وزیری نوری المالکی به امضا رسید که بر لزوم خروج نیروهای آمریکایی از عراق تاکید داشت.

حمایت آمریکا از داعش در عراق

سید حسن نصرالله اظهار کرد: داعش در مدت کمی با امکانات گسترده ای که داشت، چندین استان عراق را در اختیار گرفت و با نزدیک شدن آنان به کربلا و بغداد وضعیت خطرناکی پیش آمد، حتی تا سامرا و بارگاه امامین عسکریین (ع) صدها متر فاصله داشتند در این شرایط ایران به سرعت کمک رسانی کرد. در روزهای نخست مرجعیت دینی در نجف اشرف موضع آیت الله سیستانی را اعلام و جهاد کفایی را خواستار شد.

ماجرای دیدار حاج قاسم با سید حسن نصرالله

دبیر کل حزب الله لبنان با یادآوری این که عراقی ها در حال آماده شدن بودند اما نیاز به کمک های اداری و فرماندهی و هم چنین سلاح و امکانات داشتند، گفت: همه به یاد داریم، در روزهای اول حاج قاسم سلیمانی و برادران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی به بغداد آمده و گروه های مقاومت را جمع کرده و با همکاری دولت عراق در زمان مالکی، به مقابله با داعش پرداختند.

چند روز بعد نیز حاج قاسم به لبنان آمد و با من دیدار کرد و خواست 120 نفر از حزب الله به عنوان فرمانده عملیات اعزام کنیم. ما نیز شمار زیادی از برادران را اعزام کردیم و مرزهای ایران و عراق و انبارهای سلاح درمناطق مرزی باز شد و از مناطق دوردست سلاح و مهمات وارد کردند و الحشد الشعبی و ارتش عراق تجهیز و درگیری ها آغاز شد.

همه مردم عراق از حقایقی مانند موضع گیری جدی ایران در کمک رسانی به عراق و مقابله با داعش و درگیری رودرو با انان بدون هیچ گونه تردید و کمک رسانی و اعزام بهترین فرماندهان سپاه به عراق و در اختیار قرار دادن امکانات ایران به عراقی ها اطلاع دارند.

اسرائیل در وحشت به سر می برد

سید حسن نصرالله در ادامه این گفتگو اظهار داشت: نیروهای دشمن صهیونیستی در سال 1982 به خاک لبنان حمله کردند، این بخشی از پروژه آمریکا برای لبنان و منطقه بود. از آن زمان در سالهای 1982 ، 1985 ، 2000 ، 2005 و 2006 تمام پروژه های آمریکا در لبنان با شکست مواجه شده است و اکنون آمریکا نمی تواند چیزی را که لبنانی ها به آن راضی نیستند، برآنان تحمیل کند.

امروز شاهد امنیت، صلح و آرامشی در جنوب لنبان هستیم که در 70 سال گذشته از زمان تاسیس رژیم غاصب سرطانی اسراییل ، بی سابقه بوده است زیرا جنوب لبنان و منطقه مرزی با فلسطین اشغالی همواره به دلیل حملات و تجاوزات اسرائیل در نگرانی قرار داشت؛ اسرائیل هر شخصی را که می خواست می ربودند حتی از نیروهای ارتش و انتظامی و از مردم کوچه و بازار، هر کاری می خواست، انجام می داد.

به عنوان مثال در سال 1976 وقتی اسراییلی ها به سینا، کرانه باختری، نوار غزه و جولان نیرو اعزام کردند، وزیر جنگ وقت اسراییل در پاسخ به این سوال که  آیا به لبنان نیرو اعزام می شود؟  گفت، احتیاجی نیست. برای اشغال لبنان کافیست گروه موسیقی ارتش را بفرستیم؛ یعنی تا این اندازه به لبنان توهین و مردم را مسخره می کردند.اما به فضل الهی آن زمان دیگر گذشت و الان جرات ندارند  جنوب لبنان را گلوله باران کرده و یا آدم ربایی کنند. آنها بسیار محتاطند و می ترسند، به این دلیل که با مقاومت رو در رو می شوند.

خاطرات جذاب از دیدار با مقام معظم رهبری

با اشاره به این که فارسی را متوجه می شود، گفت: رهبر ایران در یکی از دیدارها بر آموختن زبان فارسی و عربی تاکید کردند؛ از آن به بعد تمام دیدارها بدون مترجم برگزار می شود.

دبیر کل حزب الله لبنان در گفت گوی ویژه‌ با دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت الله خامنه ای گفت:  من در دیدار با مقام معظم رهبری به زبان عربی و ایشان به زبان فارسی صحبت می کنند، اما گاهی در ابتدای دیدارها ایشان به زبان عربی احوالپرسی می کنند. این توافق زمان ریاست جمهوری ایشان وجود داشت و در دوره رهبری بیشتر شد.

وی توضیح داد: برخی برادرانم کمی تا حدودی فارسی را متوجه می شوند به همین دلیل در دیدارها مترجم حضور دارد اما در جلسه ای با رهبر که برادران فارسی و لبنانی حضور داشتند ایشان فرمودند از الان به بعد ایرانی ها باید عربی و لبنانی ها نیز زبان فارسی یاد بگیرند تا نیازی به مترجم نباشد از آن به بعد همه دیدارهای ما بدون مترجم برگزار می شود.

نصرالله در بیان خاطره دیگر اظهار کرد که زمانی که در دهه 90 به دلیل وضعیت داخلی و مشکلات رژیم صهیونیستی، در شرایط سختی بودیم؛ من جوان بودم و ریش هایم هنوز سیاه بود، گاهی به ایران می آمدم نزد ایشان رفتم و گفتم چه کنم تا سنگینی بار این مشکلات را تحمل کنم؟ ایشان فرمودند تو هنوز جوانی من با این ریش های سفیدم به شما نصیحتی می کنم ،طبیعی است انسان با چالش ها و دشواری هایی روبرو شود دشمنان و دوستان اغلب  موجب ناراحتی انسان می شوند اما اذیت دوستان سخت تر است؛اما در همه مشکلات ، خدا را داریم و از هر کسی جز خدا بی نیاز هستیم؛  هرگاه احساس خستگی کردی، وارد اتاقی شده و تنها ده دقیقه، یک ربع با خدا صحبت کن؛ معتقدیم خدا علیم، بصیر، سمیع و حکیم است، همه نیازهای ما در هر صورت نزد خداست با او به زبان قلبت سخن بگو با او مناجات کن، خدا می شنود دستان تو را می گیرد.

وی درپایان گفت که من از همان زمان  به این توصیه گوش کرده و برکت هایی از آن دیده ام زیرا هر اندازه راه دشوار باشد، خدا راه هایی را برای ما باز می کند؛ خداوند کریم است.

 

این مطلب برایم مفید است
9 نفر این پست را پسندیده اند