کدخبر: ۳۰۹۵۵۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نشست خبری ترامپ پیرامون مرگ سرکرده داعش؛

البغدادی مثل یک سگ کشته شد

اقتصادنیوز؛ «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، امروز -‌یکشنبه- درباره جزئیات کشته شدن «ابوبکر البغدادی»، سرکرده گروهک تروریستی داعش، در کاخ سفید سخنرانی کرد و ضمن ارائه جزئیاتی از این عملیات گفت: قاتلی وحشی و خون‌خوار دیگر نمی‌تواند هیچ مرد، زن یا بچه بی‌گناهی را تهدید کند. او مانند سگ مُرد، مانند یک احمق!

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایلنا؛ «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهوری آمریکا، امروز -‌یکشنبه- درباره جزئیات کشته شدن «ابوبکر البغدادی»، سرکرده گروهک تروریستی داعش، در کاخ سفید سخنرانی کرد. 

ترامپ در این نشست خبری گفت: «شب گذشته ایالات متحده، تروریست شماره یک جهان را به پای میز مذاکره کشاند. ابوبکر البغدادی کشته شده است. آمریکا مدت‌ها و سال‌ها به دنبال او بوده است. دستگیری و کشتن او اولویت اول دولت من بوده است. نیروهای عملیات ویژه آمریکا در شمال غرب سوریه او را کشتند.»

وی گفت: «پرسنل ایالات متحده عالی عمل کردند. هیچ یک از افراد ما از این عملیات کشته نشد،‌ اما شماری زیادی از تروریست‌های داعش کشته شد. او پس از گیر افتادن در یک تونل کشته شد و در تمام مدت از ترس فریاد می‌زد. ۱۱ بچه‌ای که در محل حضور داشتند از آنجا دور شدند. تنها بغدادی آنجا بود و سه بچه نوجوان خود را به آنجا کشید. ما به دنبال او بودیم. او کمربند انتحاری خود را منفجر کرد و خودش و سه فرزند خود را از میان برد. آزمایش‌های انجام‌شده نشان می‌دهد که هویت او تایید شده است. کسی که تمام سال‌ها مشغول ترساندن دیگران بود،‌ لحظات آخر زندگی‌اش را در ترس گذراند. ما اطلاعات حساسی درباره داعش و برنامه‌های آن‌ها به دست آوردیم.»

ترامپ: البغدادی مثل یک سگ کشته شد

ترامپ گفت: «ما همواره به دنبال بغدادی بودیم. تعهد ما مبتنی بر شکست داعش و دیگر سازمان‌های تروریستی بود. ما اخیرا حمزه بن بلادن، پسر اسامه بن لادن، را نیز کشتیم، کسی که حرف‌های بسیار بدی درباره آمریکا و جهان زده بود. او تروریستی بود که افراد بسیاری را کشت. تروریست‌ها نباید روی آرامش را ببینند. ما آن‌ها را نابود می‌کنیم. آن‌ها نمی‌توانند از عدالت فرار کنند.  پیش از آن‌که به مقام ریاست‌جمهوری برسم البغدادی سال‌ها در حال فرار بود. دستورهای من به‌عنوان رئیس‌جمهور مبتنی بر پایان دادن به دهشت داعش بود. این نشان می‌دهد که ما متعهد به پایان دادن به دوره داعش و همچنین تمام سازمان‌های تروریستی هستیم. تمام این تروریست‌ها در رادارهای ما قرار دارند. این تروریست‌ها نمی‌دانند در چه بازی‌ای وارد شده‌اند. آن‌ها افراد بسیاری را کشته‌اند و آمریکایی‌های بی‌گناهی را به قتل رسانده‌اند. کشتن خلبان اردنی از سوی داعش، مرد جوانی که با پادشاه اردن صحبت کرده بود، ما دیدیم که چه شد. کشتن مسحیان در لیبی و مصر و همچنین نسل‌کشی ایزدی‌ها باعث شد داعش در دسته مخوف‌ترین سازمان‌های تروریستی جهان قرار بگیرد. آن‌ها به‌زور مردم را وادار به تغییر دین می‌کردند. سرهای بسیاری را بریدند و آن را به همه نشان دادند. این چیزی بود که البغدادی می‌خواست و به آن افتخار می‌کرد. او آدمی مریض و روانی بود. اما اکنون کشته شده است. او به‌طرز وحشتناک و خشنی کشته شد، گریه می‌کرد و داد می‌زد. این حمله عالی بود و تنها با کمک بقیه مردم و کشورها انجام شد. از سوریه، روسیه، عراق و همچنین نیروهای کرد سوریه برای کمک به ما تشکر می‌کنم. از تمامی نیروهای حرفه‌ای دستگاه امنیتی تشکر می‌کنم. از تمامی سربازان و خلبانان و دریانوردان درگیر در این عملیات تشکر می‌کنم.»

وی در ادامه گفت: «از ژنرال مارک میلی نیز تشکر می‌کنم. همچنین از دیگر متخصصان‌مان تشکر می‌کنم، آن‌ها که حضورشان در این عملیات موفقیت‌آمیز مؤثر بود. قاتلی وحشی و خون‌خوار دیگر نمی‌تواند هیچ مرد، زن یا بچه بی‌گناهی را تهدید کند. او مانند سگ مُرد، مانند یک احمق!» 

ترامپ

ترامپ گفت: «روسیه حریم هوایی خود را در اختیار ما قرار داد. روسیه هم مانند ما از داعش متنفر است و به گمانم باقی کشورها نیز باید وارد مبارزه با داعش شوند. روسیه اطلاعات بسیار خوبی در اختیار ما گذاشت.»

وی گفت: «ترکیه می‌دانست که ما قرار است وارد عملیات شویم. در مناطق تحت کنترل آن‌ها پرواز کردیم. این راز بزرگی بود و همه‌چیز با امنیت کامل انجام شد. خطرناک‌ترین قسمت عملیات چگونگی ورود و خروج از آن‌جا بود.»

ترامپ همچنین درباره خروج نیروهای آمریکایی از سوریه گفت: «از روزی که به دفتر ریاست‌جمهوری آمدم، گفتم که به دنبال البغدادی هستم. ما رهبران تروریستی را می‌کشیم، اما من به دنبال البغدادی بودیم. تا آن‌که چند هفته پیش فهمیدم که او کجاست. آن‌ها از اینترنت خیلی خوب استفاده می‌کنند تا رد خود را دور کنند. آن‌ها مثل سگ کشته شدند! داد می‌زدند و ناله می‌کردند! تمام کسانی که به دنبال داعش هستند باید ببینند که او چطور مُرد. او مثل یک احمق مُرد و گریه می‌کرد!»

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه گفت: «سه سال است که به دنبال سرکرده داعش هستم. مقام‌های اطلاعاتی کار بسیار خوبی انجام دادند. عملیات دو هفته پیش شروع شد، آن‌ها را تحت نظر داشتیم. تیم ما متشکل از افرادی باهوش و فوق‌العاده بود. هفته‌ها بود که تحت نظرش داشتیم. اما او ناگهان تصمیم می‌گرفت که مکانش را تغییر دهد و برای همین مدام عملیات را تغییر می‌دادیم. تیم ما بسیار شجاع است و عالی عمل کرد.»

وی گفت: «تا ساعات آینده خواهیم گفت که چه کسانی دقیقا از داعش طی این عملیات کشته شده است. به روسیه گفتیم که داریم وارد منطقه می‌شویم و آن‌ها هم از این‌که خبرشان کردیم تشکر کردند. دلیل ورود ما را نمی‌دانستند اما الان خوشحال هستند. آن‌ها چیزی درباره عملیات نمی‌دانستند. به بعضی از اعضای کنگره خبر داده‌ام و باقی نیز با این نشست خبردار شده‌اند. دلیلش هم این بود که اطلاعات در واشنگتن به‌راحتی درز می‌کند. برای همین به افراد خودم گفتم که فعلادست نگه دارند و کسی را در جریان نگذارند. این کار به‌شدت محرمانه بود و تنها افراد نزدیک به من با این عملیات آشنا بودند. پشتیبانی ما از جانب پمپئو، اسپر و پنس فوق‌العاده بود. درز کردن اطلاعات به کشته شدن سربازان آمریکایی بسیاری منجر می‌شد.»

ترامپ در ادامه عنوان کرد: «خروج نیروهای آمریکایی از سوریه ارتباطی به این عملیات نداشت.»

وی گفت: «روسیه از این‌که در سوریه باشد خوشحال است،‌ چراکه کشوری حاضر در آن منطقه است. اما ما مایل‌ها از آنجا فاصله داریم. ایران، عراق، سوریه و خیلی کشورهای دیگر آنجا هستند و همه هم از داعش متنفرند. در نظریه آن‌ها باید کاری برای نابودی این گروهک انجام دهند. کشورهای اروپایی مایه شرمساری هستند. آن‌ها تروریست‌های خود را قبول نمی‌کنند. اگر این کار را نمی‌کنند، خودمان می‌گذاریم‌شان در نزدیکی مرزهایشان. ما مسئولیت این افراد را قبول نمی‌کنیم! آن‌ها به آمریکا نمی‌رسند!»

این مطلب برایم مفید است
32 نفر این پست را پسندیده اند