کدخبر: ۳۱۴۸۲۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

انقلابی در علم پزشکی

اقتصاد نیوز:کلیه مصنوعی جدید از یک طرف به گردش خون و از سوی دیگر به مثانه متصل می‌شود و مانند کلیه طبیعی است و می‌تواند ظرف یک دقیقه یک لیتر خون را از طریق مجموعه‌ای از فیلتر‌های ساخته شده از لوله‌های سیلیکونی و درونی، با سلول‌های انسانی که در آزمایشگاه دانشگاه توسعه یافته فیلتر کند، همین ساز و کار ساده باعث شده تا هزینه این کلیه‌های مصنوعی بسیار کم باشد.

به گزارش اقتصاد نیوز و به نقل از تابناک ، دانشمندان دانشگاه کالیفرنیا، سان فرانسیسکو، کلیه مصنوعی را ابداع کرده اند که می‌تواند به بدن انسان پیوند زده شود تا به جای کلیه طبیعی فرآیند فیلتر یا تصفیه خون را انجام دهد.

پزشکان و متخصصان سراسر جهان این خبر را انقلابی در دنیای پزشکی می‌دانند، به طوری که رنج میلیون‌ها انسان که در جلسات دیالیز و در انتظار پیوند کلیه به سر می‌برند و اغلب نیز امکان پذیر نیست را پایان دهد.

کلیه مصنوعی که سال‌ها طول کشید تا توسعه یابد، پس از پیوند به هیچ داروی سرکوب کننده سیستم ایمنی (دارو‌های ضد رد) احتیاج نخواهد داشت، زیرا میزان رد بدن، صِفر است.

کلیه مصنوعی جدید از یک طرف به گردش خون و از سوی دیگر به مثانه متصل می‌شود و مانند کلیه طبیعی است و می‌تواند ظرف یک دقیقه یک لیتر خون را از طریق مجموعه‌ای از فیلتر‌های ساخته شده از لوله‌های سیلیکونی و درونی، با سلول‌های انسانی که در آزمایشگاه دانشگاه توسعه یافته فیلتر کند، همین ساز و کار ساده باعث شده تا هزینه این کلیه‌های مصنوعی بسیار کم باشد.

تیم پزشکی پیش از این، هنگام عبور خون از کلیه مصنوعی با مشکل لخته شدن خون مواجه بود، اما به تازگی موفق شده این معضل را به طور دائم برطرف کند و پیش بینی می‌شود پس از اخذ تأییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده FDA عملیات را آغاز کند که ممکن است یک سال به طول بینجامد، آزمایش های بالینی در فرانسیسکو آغاز خواهد شد و در صورتی که نتایج خوب باشد این شرکت به تولید انبوه کلیه و شروع به صادرات آن به بقیه کشور‌ها خواهد کرد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند