کدخبر: ۳۱۵۷۶۷ لینک کوتاه

زنجیره اتفاقات مشکوک در عراق؛ سه انفجار در «میسان»‌/ ترور یک غیرنظامی در بغداد/ افشای یکی از عوامل حادثه پل السنک

اقتصادنیوز؛ به دنبال اتفاقات مشکوک در عراق سه انفجار استان میسان عراق را به لرزه درآورد که دوتای آنها منزل رهبر جنبش «انصار الله الاوفیا»، و مدیر بانک «الاسکان الزراعی» و دیگری یکی از مجتمع‌های پزشکی وابسته به «عصائب اهل الحق» را هدف قرار داد. از سوی دیگر هم‌زمان با تجمع هزاران معترض از چند استان عراق در پایتخت این کشور، یک فرد غیرنظامی در شمال غرب بغداد ترور شد. همچنین یک خبرگزاری عراقی با انتشار مکالمات یکی از عاملان اغتشاشات جمعه شب در پل «السنک» بغداد، از دخالت یکی از سرکرده‌های حزب بعث در هدایت این جنایت خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ استان میسان در جنوب شرق عراق، نیمه شب،‌ شاهد سه بمب‌گذاری بود. این اتفاق، در ادامه اتفاقات مشکوک روزهای اخیر در عراق رخ داد.

این بمب‌گذاری‌ها، مجتمع‌ خیریه پزشکی وابسته به جنبش مقاومت «عصائب اهل الحق»، منزل «عمار کشیش اللامی» یکی از رهبران جنبش «انصار الله الاوفیاء» و منزل «مصطفی الحمداوی» مدیر بانک «الاسکان الزراعی» را هدف قرار داد.

به گزارش وبگاه خبری شبکه «رووداو»، انفجار رخ داده در منزل عمار کشیش اللامی، خسارت جانی بر جای نگذاشته است.

انفجار دوم،‌ یکی از مجتمع‌های پزشکی وابسته به جنبش عصائب اهل الحق به رهبری «قیس الخزعلی» در منطقه «ابی رمانه» واقع در استان میسان را هدف قرار داد که این انفجار راه به جایی نبرد و خسارت جانی برجای نگذاشت.

اتفاقات مشکوک در عراق کماکان ادامه دارد؛ سه انفجار «میسان»‌ را لرزاند

انفجار سوم، در منطقه «الاسکان» در استان میسان رخ داد و همانطور که اشاره شد، عاملان این بمب‌گذاری منزل مصطفی الحمداوی مدیر بانک الاسکان الزراعی را هدف قرار دادند. طبق گزارش‌های رووداو این انفجار نیز خسارت جانی نداشت.

زنجیره اتفاقات مشکوک در عراق

طی روزهای گذشته همزمان با فروکش کردن موج اعتراضات در چند استان عراق بخصوص پایتخت، سلسله اتفاقاتی مشکوک سبب شعله‌ور شدن خشم مردم شده است. ترور چند لیدر اعتراضات، تیراندازی به جمع معترضان در بغداد و حمله غافلگیرانه با ضربات چاقو به معترضان از جمله این اتفاقات است.

در همه این حوادث، رسانه‌های ضدعراقی، گروه الحشد الشعبی را متهم کرده‌اند. از پنجشنبه ۱۴ آذر ماه، برخی رسانه‌هایی مثل شبکه آمریکایی الحره، شبکه سعودی العربیه و شبکه انگلیسی بی.بی.سی عربی، گزارش کردند که بعد از حضور عناصر الحشد الشعبی در خیابان‌های بغداد، شماری از معترضان از پشت با سلاح سرد (چاقو) هدف حمله قرار گرفته‌اند.

شبکه رووداو همچنین گزارش کرده بود که در استان میسان، چند شخص مسلح تلاش کرده‌اند، «باسم الزبیدی» یکی دیگر از فعالان اعتراضات این کشور را به قتل برسانند که این اقدام آنها راه به جایی نبرد و تنها توانستند الزبیدی را مجروح کنند.

پیشتر، در حادثه مشابهی دیگر، «مهند الکعبی»،‌ یکی دیگر از دست‌اندرکاران تظاهرات در کربلا، هدف ترور قرار گرفت. الکعبی هدف انفجار بسته‌ای منفجره که به خودرو او چسباندند، قرار گرفت اما زنده ماند 

همچنین در اتفاقی مشابه، افراد مسلح «ایهاب جواد الوزنی» یکی دیگر از فعالان اعتراضات عراق را در خیابان «قبلة الحسین» در کربلا هدف گلوله قرار دادند. اما با این حال جان به در برد و زنده ماند.

در حادثه‌ای دیگر،‌ «فاهم الطائی» یکی از دست‌اندرکاران اعتراضات عراق در شهر کربلا، یکشنبه‌شب (هفدهم آذر) ترور شد و جان باخت. به گزارش شبکه «رووداو»، الطائی از فعالان اعتراضات در کربلا بود که دو موتورسوار او را ترور کردند.

ترور یک غیرنظامی در الشعله

 افراد مسلح ناشناس، صبح امروز سه شنبه، یک غیرنظامی را در منطقه «الشعله» در شمال غرب بغداد (پایتخت) ترور کردند.

به گزارش شبکه خبری السومریه، افراد مسلح ناشناس هستند و هویت فرد غیرنظامی هم هنوز اعلام نشده است. در چند روز گذشته در حوادثی مشابه، چندین نفر مرتبط با اعتراضات خیابانی ترور شده‌اند.

السومریه به نقل از یک منبع مطلع همچنین نوشت: «صبح امروز چند فرد مسلح ناشناس با سلاح مجهز به صداخفه کن، یک غیرنظامی را هنگام عبور از منطقه الشعله در شمال غرب بغداد هدف تیراندازی قرار دادند و او در جا جان باخت».

طبق این گزارش، نیروهای امنیتی محل حادثه را بستند و جسد قربانی را به پزشکی قانونی منتقل کردند. تحقیقات در این خصوص آغاز شده است. 

همزمان با این اتفاق، بغداد شاهد وضعیت امنیتی شکننده‌ای است. هزاران معترض از چند استان عراق به بغداد آمده و قرار است امروز و امشب در میدان التحریر در مرکز بغداد تجمع کنند. 

بغداد، کربلا و میسان و چند شهر دیگر عراق در روزهای گذشته شاهد حوادث مشابهی مثل تیراندازی، ترور و حمله با چاقو به معترضان یا لیدرهای اعتراضات بوده است. مثلا استان میسان در جنوب شرق عراق، نیمه شب،‌ شاهد سه بمب‌گذاری بود. این بمب‌گذاری‌ها، مجتمع‌ خیریه پزشکی وابسته به جنبش مقاومت «عصائب اهل الحق»، منزل «عمار کشیش اللامی» یکی از رهبران جنبش «انصار الله الاوفیاء» و منزل «مصطفی الحمداوی» مدیر بانک «الاسکان الزراعی» را هدف قرار داد.

ردپای سرکرده‌های حزب بعث در حادثه پل السنک بغداد

در حالی که پس از حمله افراد ناشناس به تظاهرات‌کنندگان در میدان «الخلانی» و پل «السنک» بغداد و کشته و زخمی شدن ده‌ها معترض، طرف‌های مختلف داخلی در عراق یکدیگر را متهم به دخالت در این جنایت می‌کردند، وزارت کشور عراق اعلام کرد که در حال تحقیق در این‌باره است.

افشاگری «براثا» درباره یکی از عاملان حادثه پل «السنک» بغداد

امروز سه‌شنبه (۱۰ دسامبر)، خبرگزاری براثا، با افشای برخی از مکالمات عاملان این هرج و مرج و کشتار در حادثه السنک و میدان الخلانی، بار دیگر وجود دست‌های پشت پرده در هدایت اقدامات مشکوک در جریان تظاهرات‌های جاری در این کشور را ثابت کرد.

بر اساس این گزارش، در روز حادثه یکی از حاضران در پل «السنک» که بر اساس مکالمات به دست آمده، مسئول گروه‌های جنایتکار و اغتشاش‌گر در نزدیکی این پل و اطراف آن است، با «عامر عبدالمجید السعدون» مسئول گروه‌های اغتشاشات و جنایات وابسته به حزب منحله بعث که پسر «عبدالمجید السعدون» از رهبران این حزب که در حال حاضر در ترکیه به سر می‌برد، تماس گرفته است و او را در جریان جزئیات حوادث میدانی این منطقه قرار می‌دهد.

این مکالمات نشان می‌دهد که عامر السعدون از پیش درباره حوادث السنک اطلاع داشته و از این حادثه برای کشتن و پاکسازی جوانان بی‌گناه حاضر در این منطقه سوء‌استفاده کرده است.

جمعه شب گذشته، در حالی که موج اعتراض‌ها در مقایسه با ماه گذشته فروکش کرده بود، شماری فرد مسلح ناشناس با وارد شدن به میدانی الخلانی و پل السنک بغداد، ده‌ها نفر را کشتند و ده‌ها نفر را مجروح کردند. صبح شنبه به طور همزمان کشورهای آمریکا، فرانسه، انگلیس، استرالیا و کانادا در اقدامی هم‌زمان بیانیه صادر و اعلام کردند که از تظاهرات‌کنندگان حمایت می‌کنند. این کشورها در این بیانیه‌ها گروه‌های مسلح را محکوم کرده‌ بودند و مقصودشان سازمان الحشد الشعبی است که بخشی از نیروهای مسلح عراق قلمداد می‌شود و کاملا قانونی است. 

این در حالی است که الحشد الشعبی بارها تاکید کرده که وظیفه کنونی نیروهای این سازمان، حمایت از شهرهای عراق در قبال تروریست‌هاست و آنچه در خصوص مداخله این نیروها در تظاهرات‌های جاری کشور گفته شده، صحت ندارد. 

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند