کدخبر: ۳۱۵۹۴۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تظاهرات الجزایری‌ها در اعتراض به برگزاری انتخابات

اقتصادنیوز: شهروندان الجزایری امروز (چهارشنبه) در اعتراض به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری این کشور که قرار است فردا (پنجشنبه) ۱۲ دسامبر برگزار شود، تظاهرات کردند.

به‌گزارش اقتصادنیوز به نقل از الیوم السابع، هزاران تن از شهروندان الجزایری در جریان تظاهرات خود در پایتخت این کشور شعارهایی همچون "نه به انتخابات با وجود گروهک‌ها" و "حکومت غیرنظامی نه نظامی" سر دادند و پلاکاردهایی را در دست گرفتند که در آنها مخالفتشان را با انتخاباتی که شخصیت‌های نظام سابق در آن کاندید هستند، اعلام کردند.

نیروهای امنیتی الجزایر در میادین و خیابان‌های بزرگ پایتخت مستقر شدند و نیروهای پلیس الجزایر مانع ورود تظاهرکنندگان به میدان پست مرکزی شدند.

الجزایری‌ها که همچنان به روند سیاست‌گذاری‌ها در کشور برای تعیین جانشین عبدالعزیز بوتفلیقه، رئیس جمهوری مستعفی الجزایر اعتراض دارند، به حضور عناصر وابسته به نظام بوتفلیقه در ساختار قدرت معترضند.

معترضان می‌گویند ۵ فرد تایید صلاحیت شده از سوی شورای قانون اساسی کشور برای انتخابات پیش‌رو، از افراد وابسته به بوتفلیقه بوده و حضور آنان در عرصه مدیریت کلان اجرایی کشور سبب می‌شود که نظام سیاسی گذشته باز گردد.

تعداد زیادی از معترضان معتقدند که این افراد باید پیش از برگزاری انتخابات ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) از صحنه سیاست و قدرت حذف شوند، اما در مقابل، احزاب و شخصیت‌هایی هم وجود دارند که می‌گویند باید ساختار دولت حفظ شود و انتخابات در چارچوب قانون اساسی کنونی برگزار شود.

عبدالقادر بن صالح، رئیس جمهور موقت الجزایر زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را ۱۲ دسامبر (۲۱ آذر) اعلام کرد که مورد حمایت ارتش قرار گرفت.

اعتراضات الجزایر ۲۲ فوریه در مخالفت با نامزدی عبدالعزیز بوتفلیقه برای دور پنجم انتخابات ریاست جمهوری آغاز شد. بوتفلیقه دوم آوریل استعفا داد اما معترضان با ادامه تظاهرات خواستار برکناری تمامی شخصیت‌های باقی مانده از نظام وی شدند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند