کدخبر: ۳۱۷۰۳۷ لینک کوتاه

حریری از نامزدی نخست وزیری لبنان انصراف داد

اقتصادنیوز : «سعد حریری» نخست وزیر مستعفی لبنان چهارشنبه شب درخواست طرفداران و هم پیمانان سیاسی اش برای پذیرش نامزدی نخست وزیری لبنان را رد کرد و از پذیرش این پُست انصراف داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ،دفتر اطلاع رسانی حریری با صدور بیانیه‌ای در بیروت و به نقل از وی اعلام کرد: از زمان استعفایم در هفتم آبان ماه گذشته که در پاسخ به جنبش اعتراضی مردم لبنان صورت گرفت کوشیدم با تشکیل دولت فن سالار (تکنوکرات) درخواست مردم برای حل مشکلات و رفع بحران‌ها را اجابت کنم.

وی گفت: معتقدم تنها دولتی که قادر است بحران اجتماعی و اقتصادی لبنان را حل کند هیات دولت تشکیل یافته از فن سالاران (تکنوکرات ها) است و نه شخصیت های سیاسی.

در مورد شکل و ماهیت دولت آینده‌ی لبنان ۲ ایده مطرح است که رهبران مذهبی و سیاسی لبنان در این مورد با هم اختلاف نظر دارند: یکی دولت فن سالار (تکنوکرات) با حضور نخبگان و کارشناسان غیرسیاسی. دوم دولت تکنو- سیاسی با حضور نمایندگانی از نیروهای اصلی سیاسی و فن سالاران.

حریری خاطرنشان کرد: برغم تعهدم به تشکیل دولت فن سالار، متوجه شدم خیلی از مقام‌های حزبی و سیاسی لبنان با موضع گیری‌های چند روز گذشته‌ی خود کمکی به من برای تشکیل چنین دولتی نمی کنند. از این رو تصمیم گرفتم از نامزدی پست نخست وزیری  انصراف دهم.

رییس «جریان السمتقبل» لبنان اظهار داشت: از فراکسیون «المستقبل» در مجلس ملی خواسته ام فردا (پنجشنبه) جلسه تشکیل دهد و موضع خود را نسبت به معرفی نامزد جدید پست نخست وزیری اعلام کند.

این فراکسیون از ۱۸ نماینده‌ی طرفدار حریری تشکیل شده است.

پیش از این، «سمیر الخطیب» یکی دیگر از شخصیت های اهل سنت و جماعت لبنان دعوت شماری از فعالان مدنی و سیاسی و نیز فراکسیون «گردهمایی ملی» در مجلس این کشور را برای پذیرش نامزدی نخست وزیری لبنان، رد کرد.

قرار است فردا (پنجشنبه) بیست و هشتم آذرماه در دو نوبت صبح و عصر، رایزنی‌های نمایندگان مجلس با رییس جمهوری لبنان برای معرفی نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت، در بیروت انجام گیرد.

افزون بر حریری، نام افراد دیگری مانند «تمام سلام» حقوقدان و قاضی دیوان بین المللی دادگستری در لاهه و نیز «خالد قبانی» از وزیران پیشین دولت لبنان برای نامزدی نخست وزیری مطرح است.

مطابق قانون اساسی لبنان، نخست وزیر از میان شخصیت های اهل سُنت معرفی و پس از رایزنی های ریاست جمهوری و مجلس و کسب موافقت اولیه ی نمایندگان، مامور تشکیل کابینه می شود. او برای رسمیت پیدا کردن باید بتواند رای اعتماد اکثریت نمایندگان را کسب کند. 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند