کدخبر: ۳۳۱۱۸۹ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

نخست‌وزیر پیشنهادی عراق برنامه دولتش را به پارلمان ارائه کد

اقتصادنیوز؛ نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه عراق در نامه‌ای برنامه‌های خود را در صورت تشکیل دولت به نمایندگان پارلمان ارائه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس،«عدنان الزرفی» نخست‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه عراق امروز (شنبه) برنامه دولت خود را به نمایندگان پارلمان ارائه کرد.

در همین حال منابع عراقی به وبگاه المعلومه گفتند که الزرفی در ادامه اسامی وزرای پیشنهادی خود را نیز به پارلمان خواهد فرستاد.

به نوشته خبرگزاری رسمی عراق (واع)؛ الزرفی در نامه خود به پارلمان  اولویت‌ها و برنامه‌های اقتصادی، سیاسی و سیاست خارجی و همچنین مبارزه با شیوع کرونا را ذکر کرده است.

عدنان الزرفی در مصاحبه با خبرگزاری واع، گفت که برنامه خود را به پارلمان فرستاده و منتظر است تا جلسه تصویب برنامه‌هایش در پارلمان مشخص شود. 

الزرفی مدعی شد که گروههای سیاسی به او وعده حمایت داده‌اند و گفت که اعضای کابینه خود را از میان «کارمندان متخصص» تکمیل کرده و تا ۴۸ ساعت آتی مشخصات آن‌ها را طبق قانون اساسی به پارلمان ارائه خواهد داد.

نخست‌‌وزیر مأمور به تشکیل کابینه عراق در بیان جزئیات برنامه خود گفت که این برنامه مختصر است و بر سه محور تکیه دارد که مهم‌ترین آن بحث اقتصادی است و طی آن تمامی وزارتخانه‌های غیر مولد برچیده خواهند شد یا بودجه آن‌ها کاهش پیدا خواهد کرد. الزرفی پرونده تظاهرات مردمی و بحث بهداشت و مبارزه با شیوع کرونا را نیز از مهم‌ترین اولویت‌های دولت خود دانست.

الزرفی همچنین در خصوص سیاست خارجی خود مدعی شد که اجازه هیچ گونه درگیری خارجی در خاک عراق را نخواهد داد و در این خصوص با ائتلاف بین المللی به رهبری آمریکا نیز رایزنی کرده و سیاست او ممانعت از هرگونه اقدامی که به منافع عراق ضربه بزند؛ است.

او به بحث مخالفت‌ گروههای سیاسی با نخست‌وزیری خود اشاره کرد و گفت که اختلافات‌ همواره در بدو تشکیل دولت‌ها وجود داشته و ارتباطات مستمری با گروههای سیاسی دارد  و با گروههای کرد نیز بر سر تشکیل کابینه به توافق نسبی رسیده است.

در همین راستا «فالح الزیادی» از نمایندگان ائتلاف «النصر» نیز به خبرگزاری واع گفت که اکثریت لازم برای رأی به کابینه الزرفی در پارلمان به وجود آمده است.

او مدعی شد که مذاکرات موفقیت‌آمیزی با گروههای سیاسی شکل گرفته و هرچند در داخل پارلمان اجماع وجود ندارد، اما نظر مثبت اکثر نمایندگان جلب شده است.

گروه‌های شیعی عراق تاکنون بر سر نام نامزد نخست‌وزیری عراق به تفاهم نرسیدند از همین رو «برهم صالح» رئیس جمهور عراق  ۲۷ اسفند ماه طی مراسمی عدنان الزرفی را مامور تشکیل دولت انتقالی کرد. پیش از الزرفی «محمد توفیق علاوی» برای تشکیل دولت انتقالی عراق مامور شده بود که به دلیل مخالفت برخی جریان‌ها با اسامی نامزدهای تصدی وزارتخانه‌ها در کابینه پیشنهادی جدید، در این امر ناکام ماند.

الزرفی از اعضای «فراکسیون النصر» به رهبری «حیدر العبادی» (نخست وزیر سابق) در پارلمان عراق است، اما معرفی او موجی از مخالفت شدید در میان گروه‌های پارلمانی به راه انداخته است.

او از زمان مکلف شدن  طبق قانون ۳۰ روز مهلت دارد کابینه پیشنهادی خود را به پارلمان معرفی کند که با وجود مخالفت گروه‌های اصلی شیعی که اکثریت را در پارلمان تشکیل می‌دهند موفقیت الزرفی بعید به نظر می‌رسد.

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند