کدخبر: ۳۳۴۷۰۵ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

جزئیات پرداخت وام و کمک حمایتی ضدکرونایی به مردم از زبان جهانگیری

اقتصادنیوز: معاون اول رئیس جمهور مهمترین رمز موفقیت ایران در کنترل و مقابله با ویروس کرونا را همراهی مردم ارزیابی کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از مهر، دومین جلسه ساماندهی تسهیلات حمایتی برای اقشار آسیب دیده از بیماری کرونا عصر امروز (شنبه) به ریاست معاون اول رئیس جمهور برگزار شد.

اسحاق جهانگیری در این جلسه با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری در نیمه شعبان مبنی بر ضرورت انجام کمک‌های مومنانه به هموطنان آسیب دیده از کرونا اظهار داشت: مردم ایران همواره نشان داده اند که در مواقع ضروری که به کمک آنها نیاز است، به خوبی در صحنه حضور پیدا می‌کنند.

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به زلزله کرمانشاه و نیز سیل اوایل سال ۹۸ خاطر نشان کرد: یکی از دغدغه‌ها در کمک رسانی به زلزله زدگان این بود که از مردم خواسته شد از حضور برای کمک رسانی به کرمانشاه خودداری کنند چرا که به دلیل بالا بودن حجم ترددها، مسیرهای منتهی به سرپل ذهاب مسدود شده بود.

وی مهمترین رمز موفقیت ایران در کنترل و مقابله با ویروس کرونا را همراهی مردم ارزیابی و تصریح کرد: علاوه بر کمک‌های مردمی، همراهی مردم و ماندن در خانه به خصوص در ایام تعطیلات نوروز و حتی در روز سیزده فروردین، نمادی از همراهی و مشارکت مردم برای مقابله با کرونا بود.

جهانگیری با اشاره به برنامه‌های دولت برای کمک به افراد آسیب دیده از کرونا تصریح کرد: براساس تصمیم دولت، تسهیلات یک میلیون تومانی قرض الحسنه با بازپرداخت دو ساله به ۲۳ میلیون خانوار یارانه بگیر پرداخت می‌شود که جمع این تسهیلات حدود ۲۵ هزار میلیارد تومان است که تاکنون به حساب بیش از ۱۷ میلیون خانوار واریز شده و مابقی در هفته آینده واریز می‌شود.

معاون اول رئیس جمهور همچنین با اشاره به تصمیم دیگر دولت برای کمک به ۳ میلیون نفر اقشار آسیب پذیر که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) و سازمان بهزیستی نیستند، گفت: قرار شد به این افراد ماهانه کمک‌هایی از ۲۰۰ هزار تومان تا ۶۰۰ هزار تومان پرداخت شود که برای اسفند و فرودین پرداخت شده و قرار است یک نوبت اضافی برای ماه مبارک رمضان واریز شود و در ماه‌های اردیبهشت و خرداد نیز پرداخت انجام خواهد شد.

وی با یادآوری مشارکت و به صحنه آمدن نهادهای عمومی برای کمک به افراد آسیب دیده از کرونا، اظهار داشت: با کمک این نهادها بسته‌های حمایتی و غذایی برای ماه مبارک رمضان تدارک دیده شده که سپاه و بسیج ۳.۵ میلیون بسته، بنیاد مستضعفان ۵۰۰ هزار بسته، جمعیت هلال احمر ۲۵۰ هزار بسته، آستان قدس رضوی ۴۴۵ هزار بسته و ستاد اجرایی فرمان امام ۱ میلیون بسته بر عهده گرفته اند.

جهانگیری افزود: شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی در کشور وجود دارند که سالانه چند هزار میلیارد تومان درآمد و سود دارد که اگر از اینگونه شرکت‌ها کمک خواسته شود قطعاً آنها نیز با جدیت به صحنه خواهند آمد و حجم حمایت‌ها بیشتر خواهد شد.

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه رئیس جمهور نیز حساسیت ویژه ای نسبت به این کمک‌ها دارد و به صورت مستمر روند این برنامه را پیگیری می‌کند، افزود: این برنامه‌ها به صورت کوتاه مدت و ویژه مخصوص دوره کرونا است که باید به صورت ضربتی و فوری انجام شود تا آسیب دیدگان از کرونا بتوانند در این مقطع که نیاز دارند، از این کمک‌ها بهره مند شوند.

وی با اشاره به سیاست‌های پلکانی ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا برای بازگشایی و آغاز به کار کسب و کارها و مشاغل مختلف، تصریح کرد: با این روند که کسب و کارها به تدریج فعالیت خود را آغاز می‌کنند شاید چند ماه آینده بخش زیادی از خانوارها که امروز به حمایت‌ها و کمک‌های ویژه نیاز دارند، با آغاز فعالیت و کسب درآمدهای گذشته، از این حمایت‌ها بی نیاز شوند.

معاون اول رئیس جمهور افزود: شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی و تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که در امر حمایت و کمک رسانی به آسیب دیدگان از کرونا مشارکت می‌کنند، در صورتی که کمک‌های آنها به حساب‌های مشخص شده از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی واریز شود، از امتیازهای مالیاتی برخوردار خواهند شد.

وی اقدام مشترک کمیته امداد امام خمینی (ره) و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ایجاد پنجره واحد و سامانه یکپارچه برای تجمیع حمایت‌ها را اقدامی مثبت توصیف کرد و افزود: یکی از دغدغه‌های همیشگی در کشور فقدان بانک اطلاعاتی دقیق بوده است که با راه اندازی این سامانه به نحو مناسبی، گروه‌های ضعیف و نیازمند حمایت شناسایی و کمک‌ها به صورت سازمان یافته و منسجم به آنها ارائه خواهد شد.

جهانگیری ادامه داد: البته باید به این نکته توجه شود که در فرایند شناسایی و حمایت از نیازمندان، حتماً باید عزت و آبروی کسانی که کمک دریافت می‌کنند حفظ شود و اطلاعات شخصی افراد به صورت محرمانه در این سامانه‌ها محافظت شود.

جهانگیری از استانداران و فرمانداران سراسر کشور نیز خواست جلسات ساماندهی تسهیلات حمایتی را در استان‌های خود برگزار و از ظرفیت‌ها و توان استان‌ها در این راستا استفاده کنند.

 

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند