چین همه را غافلگیر کرد!

کدخبر: 336908
اقتصادنیوز: برخلاف پیش‌بینی های قبلی، ذخایر ارزی چین به میزان محسوسی افزایش یافت.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، روند نزولی حجم ذخایر ارزی چین پس از سه ماه متوقف شد و آن طور که دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین اعلام کرده، میزان ذخایر ارزی این کشور با ۸۶ میلیارد دلار افزایش نسبت به ماه قبل به سه تریلیون و ۹۱ میلیارد دلار رسیده است.  

چین بزرگ‌ترین دارنده ذخایر ارزی جهان است و به نظر می رسد بازگشایی تدریجی اقتصاد این کشور پس از پشت سر گذاشتن پیک کرونا به تقویت این ذخایر کمک کرده است.  طی ماه های اخیر چین به لطف اجرای سیاست های سخت گیرانه بر روی سرمایه از خروج منابع ارزی به خارج از این کشور تا حد زیادی جلوگیری کرده بود.  

با این حال بسیاری از کارشناسان اقتصادی نگران اند که شیوع گسترده ویروس کرونا که تاکنون جان بیش از ۳۰۰۰ نفر را در چین گرفته است بر توانمندی دولت برای احیای رشد اقتصادی در شش ماهه نخست امسال اثر منفی بگذارد.  

تا پایان آوریل چین دارای ۱۰۶.۶۷ میلیار دلار ذخایر طلا نیز بوده است که در مقایسه با ماه قبل ۵.۸۷ میلیارد دلار افزایش پیدا کرده است.  

سخنگوی دفتر مدیریت ذخایر ارزی چین با اشاره به حفظ ثبات در محیط کلان اقتصادی چین با وجود افزایش نااطمینانی‌ها گفته است که دولت از طریق بهبود ساختارهای اقتصادی و تعادل‌بخشی به میزان عرضه و تقاضا در بازار ارز، به دنبال تداوم رشد نیرومند ذخایر ارزی خود در آینده است.

وی افزود: زیرساخت های اقتصاد چین بسیار نیرومند هستند و با تداوم اجرای اصلاحات مورد نیاز برای مقابله با ریسک‌ها و چالش‌های موجود، میزان ذخایر ارزی در سطح مطلوب باقی خواهد ماند.

کمیسیون توسعه و اصلاح ملی چین پیش بینی کرده است که در سه ماهه دوم سال جاری، فعالیت‌های اقتصادی در این کشور به سطح پیش از همه گیری کرونا بازگردد. در جریان یک کنفرانس خبری در پکن، مقامات این کمیسیون به خبرنگاران گفتند که در زمان مناسب، از سیاست گذاری های جدید تقویت رشد رونمایی خواهند کرد. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما