کدخبر: ۳۴۲۶۴۳ لینک کوتاه

آیا بهشت‌زهرانقطه شیوع بحران کرونا است؟

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران گفت: یکی از نقاط داغ برای گسترش بیماری در اپیدمی‌ها آرامستان‌ها هستند، اوج رعایت ملاحظات بهداشتی در بهشت زهرا به نقطه‌ای رسید که این آرامستان به نقطه شیوع این بیماری تبدیل نشده است.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از برنا؛ علیرضا زالی فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در دیدار با مدیرعامل و پرسنل سازمان بهشت زهرا(س)، با اشاره به نقش این سازمان برای مقابله با بحران کووید 19، اظهار کرد: قبل از بحران کرونا هم نحوه مدیریت بهشت زهرا نماد مدیریتی عالمانه و هوشمندانه در تسریع امور و رضایتمندی مراجعان محسوب می‌شد، طبیعی است چنین مدیریتی در برخورد با بحران متفاوت، بیشتر جلوه پیدا می‌کند.

وی ادامه داد: این بحران محک و سنجه مدیریت تطبیقی در کشور و به طور اخص در استان تهران بود، تیم سازمان بهشت زهرا(س) سرافراز و رو سپید بود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، با بیان اینکه افرادی که به آرامستان‌ها مراجعه می‌کنند در اوج سوگواری بسیار متألم هستند، تصریح کرد: در اینچنین غلیان هیجانات منفی فرد، صحبتی از رضایتمندی و توجه به فرآیند محوری، ممکن است گزاف باشد، اما وقتی مردم متاثر از مدیریت هوشمندانه و منظم بهشت زهرا(س) تقدیر می‌کنند، این بسیار ستودنی است.

زالی افزود: تاکنون به رغم تراکم شدید کار در بحران کرونا، حتی یک مورد گزارش مبنی بر انجام نشدن امور یا موکول آن به زمان دیگر در بهشت زهرا مشاهده نشد. این نشان می‌دهد اوج کرامت و تکریم خانواده سوگواران صورت گرفته است.

وی با اشاره به شرایط موجود در آرامستان و تدفین غریبانه فوتی‌ها توسط بازماندگان بر اثر کرونا، ادامه داد: اگر کارکنان بهشت زهرا وارد عمل نمی‌شدند، کار روی زمین می‌ماند چون برخلاف شرایط معمول باید از نزدیکی خانواده‌ها به متوفیان جلوگیری می‌شد. حرف از حماسه آفرینی در این سازمان مستند است و کلامی احساسی نیست.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، تصریح کرد: یکی از نقاط داغ برای گسترش بیماری در اپیدمی‌ها آرامستان‌ها هستند، چراکه رعایت پروتکل‌های بهداشتی در میان افراد متالم و متاثر بسیار کمرنگ است. اوج رعایت ملاحظات بهداشتی در بهشت زهرا به نقطه‌ای رسید که نه تنها این آرامستان به نقطه شیوع این بیماری تبدیل نشد بلکه به عنوان نقطه‌ای امن در کاهش و تقلیل ابتلا عمل کرد.

زالی با اشاره به اینکه این موضوع یک افتخار بین الملی است، گفت: تمام کارها در سازمان بهشت زهرای تهران بر اساس نظم و اصول حاکم بر کرامت، رسومات و تشریفات بدون کاستی صورت گرفت که تبلور و تجلی یک زنجیره مدیریتی کامل است. رعایت پروتکل‌های بهداشت و صیانت از شهروندان که برنامه راهبردی این سازمان بود، به خوبی محقق شد. در این بحران هیچ دغدغه‌ای درباره سرایت بیماری از آرامستان در ذهن اعضای ستاد نبود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، صیانت از پرسنل بهشت زهرا(س) را نیز امری بسیار مهم دانست و اظهار کرد: به دلیل شتاب و چالش‌هایی که در اپیدمی‌ها وجود دارد، یکی از گروه‌های آسیب پذیر، پرسنل آرامستان‌ها است. انجام 5 مرحله غربالگری در سازمان بهشت زهرا(س) گام بسیار مهمی محسوب می‌شود. اقدامات بهداشتی در این آرامستان باید مستند و در مجلات بین المللی چاپ شود.

زالی در ادامه این دیدار برای ثبت علمی این افتخار بهداشتی اعلام آمادگی کرد و گفت: برخی از گروه‌ها و اقشار خدمت رسان خوشنامان گمنامند. حماسه آفرینی آنها را باید به مردم نشان دهیم. پیوست عالمانه آکادمیک در میان گروه مدیریتی و خدماتی سازمان بهشت زهرا(س) به خوبی دیده می‌شود.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، بر کاربرد لفظ حماسه آفرینی در مجموعه بهشت زهرا تأکید کرد و گفت: به طور ویژه از رئیس و کارکنان این سازمان قدردانی می‌کنم. اشتراک نگاه جهادی و علمی موجب شد، آرامستان بهشت زهرا(س) تبلور یک حماسه ملی و فراملی باشد.

وی سختی کار پرسنل این سازمان را کنار مسئولیت معمولشان، تطهیر و تدفین پیکر متوفیان بر اثر کرونا اعلام کرد و افزود: در این بحران آنها حتی از دیدن خانواده‌هایشان نیز محروم بودند، اما نه تنها در ایران این کار به یک کار ممتاز خدماتی تبدیل شد، بلکه این افراد یک حماسه بین المللی آفریدند و دست مریزاد ویژه باید به آنان گفت.

زالی با بیان اینکه انجام کار کارکنان در بهشت زهرا چه در ابعاد تطهیر، تغسیل و تکفین بسیار پیچیده است، گفت: در کنار همه تلاش‌های سختی که انجام شد، دو موضوع مورد غفلت واقع نشد و آن هم حفظ کرامت متوفیان است. به رغم اینکه بیماران عفونی بودند، خطر سرایت وجود داشت و کار با اینها جسارت متفاوتی می‌خواست، اما باز هم در این مورد کوتاهی رخ نداد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، در پایان گفت: دومین نکته جامعه ایرانی و اسلامی، علاوه بر حفظ مسائل انسانی، دغدغه وابستگان متوفیان وجود کاستی‌های شرعی در جریان کار غسل دادن و کفن و دفن متوفی است. در این زمینه اطمینان خاطر به مردم تهران می‌دهیم در کنار رعایت تمام شیوه نامه‌های بهداشتی، ابعاد شرعی، انسانی و حقوق مربوط به متوفیان در حداکثر استاندارد انجام می‌شود.

 

این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند