کدخبر: ۳۵۱۹۹۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

آیا واقعا کوه دماوند وقف شده است؟

اقتصاد نیوز:یکی از نشریات امروز(یکشنبه) در گزارشی به نقل از سازمان جنگلها از صدور سند وقف یک برش از کوه دماوند به نام سازمان اوقاف خبر داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، انتشار این خبر نظر به اینکه کوه دماوند به عنوان نخستین اثر طبیعی ایران در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و نیز به عنوان «اثر طبیعی ملی» در شمار مناطق چهارگانه ارزشمند از نظر حفاظت محیط زیست قرار گرفته، با واکنش های متفاوتی روبرو شد.

اما خبرنگار ایرنا با پیگیری این موضوع از سازمان اوقاف و امور خیریه به این نتیجه دست یافت که زمین مذکور اونطور که اعلام شده کوه دماوند نیست بلکه بخشی از یک مرتع در دامنه دماوند است که سال ها پیش سند آن اخذ شده و اکنون دادگاه حکم به وقف بودن آن داده است.

در همین راستا، معاون رئیس جمهوری در امور زنان و خانواده در واکنش به خبری مبنی بر صدور سند وقف یک برش از کوه دماوند، در توئیتی نوشت: اثر طبیعی ملی عالیترین رده حفاظتی است که براساس قانون هیچ گونه امکان واگذاری یا بهره برداری ندارد.

معصومه ابتکار روز یکشنبه در حساب توئیتری خود افزود: اثر طبیعی ملی قله دماوند با مساحتی بالغ بر ۲۹۵۰ هکتار در سال ۳۸۱ طی مصوبه شماره ۲۲۱ مورخ ۲۱ خرداد ۱۳۸۱ شورایعالی محیط زیست به مجموعه مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست پیوسته است.

وی در این پیام تاکید کرد: اثر طبیعی ملی عالیترین رده حفاظتی است که براساس قانون هیچ گونه امکان واگذاری یا بهره برداری ندارد.

این مطلب برایم مفید است
3 نفر این پست را پسندیده اند