کدخبر: ۳۵۴۴۷۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

لبنان: احتمال دخالت خارجی با موشک در انفجار بیروت وجود دارد

اقتصادنیوز؛ «میشل عون»، رئیس جمهور لبنان با تأکید بر مجازات فوری عاملان انفجار بیروت گفت: امکان دارد حادثه در نتیجه قصور یا دخالت خارجی به وسیله موشک یا بمب اتفاق افتاده باشد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از شفقنا؛ 

 «میشل عون»، رئیس جمهوری این کشور بعد از ظهر امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگاران در کاخ ریاست جمهوری «بعبدا» تاکید کرد که که با تغییر و بازنگری در نظام سیاسی خود روبرو هستند و وی نیز همانند مردم کشورش از انفجار مهیب سه شنبه گذشته در بندرگاه شهر بیروت که بیش از ۱۵۰ کشته و پنج هزار زخمی بر جای گذاشته، خشمگین است.

عون در این باره اظهار داشت: ملت لبنان در نتیجه آن چه در بندرگاه بیروت روی داد، خشمگین هستند و من نیز مانند آنها خشمگین هستم؛ ما تلاش می کنیم تا واقعیت را به ویژه برای ملت لبنان نشان دهیم و کم کم افکار عمومی تغییر می کند و متوجه بی گناهان می شود؛ تحقیق​ شامل مسئولان مستقیم خواهد شد و تسلی تنها با تحقق عدالت خواهد بود و عدالت نیز وظایف خود را انجام خواهد داد.

رئیس جمهوری لبنان همچنین تصریح کرد: من سپهبد میشل عون هستم، مرا در جنگ و صلح می شناسید و کسی نمی تواند مرا به سوی اشتباه سوق دهد یا از کشف واقعیت منع کند؛ درهای دادگاه ها به روی بزرگ و کوچک باز خواهد بود؛ حکم اگر به طول بینجامد معنی ندارد و عدالت دیرهنگام نیز عدالت نیست و باید فوری باشد اما بدون شتاب زدگی.

عون در ادامه افزود: حادثه روی داد و دو احتمال وجود دارد؛ نخست این که چگونه مواد منفجره وارد بندرگاه شده و مسئولیت نگهداری مواد برای هفت سال وجود دارد؛ برخی از آنها (مسئولان) به مقام های ذی ربط نامه نوشتند و البته عدم درک و قصور در انجام اقدامات لازم وجود داشته تا این که به رویداد کنونی رسیدیم؛ امکان دارد حادثه در نتیجه قصور یا دخالت خارجی به وسیله موشک یا بمب اتفاق افتاده باشد.

رئیس جمهوری لبنان در اشاره دیدار روز گذشته خود با «امانوئل ماکرون»، رئیس جمهوری فرانسه در شهر بیروت نیز گفت: من از ماکرون خواستم که تصاویر هوایی در اختیار ما بگذارد تا مشخص کنیم که آیا هواپیما در کار بوده یا این که موشک در تصاویر وجود دارد؛ اگر فرانسوی ها چنین تصاویری نداشته باشند نیز آن را از کشورهای دیگر درخواست خواهیم کرد تا مشخص کنیم که آیا یک حمله خارجی روی داده است.

عون همچنین خاطر نشان ساخت: حادثه روی داده در بندرگاه (بیروت) در چهارم آگوست (چهاردهم مرداد)، تحریمی که در معرض آن هستیم را شکست؛ بیشتر روسای جمهوری تاثیرگذار با من تماس گرفتند، برای کمک مالی اعلام آمادگی کردند و ارسال هواپیماهای حامل داروهای مورد نیاز ما را آغاز نمودند.

رئیس جمهوری لبنان در پاسخ به این پرسش که آیا شکستن تحریم در رساندن کمک های مادی منجر به بازسازی بیروت سهیم خواهد بود نیز اظهار داشت: کمک های بین المللی باارزشی در راه است و بیروت بهتر از دوره قبل از انفجار خواهد شد؛ ما این ایده را داریم که هر کشور بخشی را در دست بگیرد و مرمت کند.

عون در رابطه با افراد بازداشت شده در بندرگاه بیروت و احتمال بازداشت مسئولان بلندپایه و وزرای کابینه دولت لبنان نیز تصریح کرد: ۲۰ نفر بازداشت شدند که برخی از آنها مسئولان مستقیم بندرگاه هستند، مسائل به تدریج روی می دهند و هنگامی که به اظهارات برسیم نیز تصمیم گیری خواهد شد.

این مطلب برایم مفید است
21 نفر این پست را پسندیده اند