کدخبر: ۳۶۱۶۷۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

عربستان محکوم شد

اقتصادنیوز : شورای حقوق بشر سازمان ملل عربستان سعودی را به دلیل نقض حقوق بشر در این کشور مورد انتقاد قرار داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از خبرگزاری فرانسه، ۲۹ کشور روز سه شنبه در شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در ژنو نقض حقوق بشر به وسیله عربستان سعودی از جمله قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار سعودی را محکوم کردند.

بنا به گزارش باشگاه خبرنگاران، بر این اساس، کارستن استور، سفیر دانمارک در سازمان ملل روز سه شنبه بیانیه‌ای را که در آن ۲۹ کشور امضاکننده به نگرانی عمیق خود درباره نقض مکرر حقوق بشر در کشور پادشاهی وهابی عربستان از جمله شکنجه، بازداشت خودسرانه یا ناپدید شدن اجباری اشاره کرده بودند، قرائت کرد.

در این بیانیه، نقض حقوق زنان نیز محکوم شد. کشور‌های امضاکننده، ”نگرانی عمیق خود را درباره تبعیض مداومی که علیه زنان و دختران اعمال می‌شود، ابراز کردند“. این بیانیه همچنین به جمال خاشقجی، روزنامه عربستانی که در سال ۲۰۱۸ در کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه به قتل رسید، اشاره کرد و ”مجازات همه کسانی را که در آن دخیل بودند“ خواستار شد.

VTQzcapODATS

این دیپلمات دانمارکی ضمن متهم کردن عربستان اعلام کرد ”ما درخواست خود برای آزادی همه زندانیان سیاسی را تکرار کرده و به ویژه نگرانی خود را درباره سوء استفاده از قوانین ضد تروریستی و سایر ساز و کار‌های امنیتی علیه افرادی که به طور مسالمت آمیز از حقوق خود استفاده می‌کنند، ابراز می‌کنیم“.

این سومین چالش از این نوع بود که عربستان سعودی در شورای حقوق بشر سازمان ملل با آن مواجه می‌شود. قتل خاشقجی، سیمای محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان را که مقامات ترکیه و آمریکا او را به عنوان آمر این قتل متهم کرده اند، لکه دار کرد.

این مطلب برایم مفید است
4 نفر این پست را پسندیده اند