کنگره برای بررسی صلاحیت جسمی ترامپ تشکیل کمیته می‌دهد

کدخبر: 366327
اقتصادنیوز؛ نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرد کمیته‌ای 16 نفره برای بررسی صلاحیت جسمی رئیس جمهور این کشور پس از ابتلا به ویروس کرونا تشکیل خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا اعلام کرد کمیته‌ای فراحزبی برای معاینه و بررسی صلاحیت جسمی رئیس جمهور این کشور تشکیل خواهد شد.

پلوسی در نشستی خبری اعلام کرد این کمیته ۱۶ نفره با استناد به بند ۲۵ قانون اساسی شکل خواهد گرفت تا وضعیت «دونالد ترامپ» پس از ابتلا به ویروس کرونا را بررسی کند.

رئیس مجلس نمایندگان تأکید کرد ترامپ می‌تواند طبق قانون انجام آزمایشات پزشکی برای بررسی صلاحیت سکان‌داری کاخ سفید را رد کند بنابراین مسیر سختی در پیش خواهد بود.

پلوسی گفت با توجه به داروهایی که ترامپ برای درمان بیماری کووید-۱۹ مصرف می‌کند، ممکن است دچار عوارض روحی شده یا قدرت تمرکز و تصمیم‌گیری کافی نداشته باشد.

وی تأکید کرد این اقدام «به هیچ عنوان ارتباطی با انتخابات ندارد و مردم می خواهند از وضعیت رئیس جمهور مطلع شوند و این حق را دارند».

«جیمی راسکین» نماینده دموکرات نیز در این نشست خبری توضیح داد این کمیته از ۸ متخصص در زمینه علوم پزشکی و ۸ مقام ارشد سابق در امور اجرایی کشور تشکیل می‌شود.

طبق بند ۲۵ قانون اساسی آمریکا درصورتی که رئیس جمهور «قادر به واگذار کردن قدرت و مسئولیت‌های دفتر خود نباشد» معاون وی می‌تواند جایگزین او شود.

شرط استفاده از این بند از قانون اساسی آمریکا این است که معاون رئیس جمهور یا اکثریت وزرای اجرایی  یا دیگر نهادهای آمریکا از جمله کنگره، گواهی ناتوانی رئیس جمهور را به رئیس مجلس نمایندگان تحویل دهند.

این بند از قانون اساسی به کنگره اجازه می‌دهد قانونی را تصویب کند که منتج به تشکیل یک هیأت برای امضای اعلامیه مربوط به انتقال قدرت می‌شود و پلوسی ممکن است بتواند رضایت جمهوری‌خواهان سنا را نیز در این جهت جلب کند اما بعید به نظر می‌رسد نهایتاً «مایک پنس» معاون ترامپ به امضای آن راضی شود.

ترامپ امروز (پنجشنبه) در مصاحبه با فاکس نیوز گفت، احساس می‌کند حالش خوب است و «به هیچ وجه ناقل بیماری نیست».

رئیس جمهور ۷۴ ساله آمریکا گفت هنوز بسیار جوان است و قلب بسیار سالمی دارد و به دیابت مبتلا نشده و تنها چند کیلو اضافه وزن دارد.

این درحالی است که تنها چند روز از مثبت شدن نتیجه تست کرونای ترامپ می‌گذرد و به گفته خودش همچنان تحت درمان و در حال مصرف داروهای استروئیدی است.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما