توافق بایدن و سئول درباره کره شمالی

کدخبر: 372754
اقتصاد نیوز : کاخ ریاست جمهوری کره جنوبی از توافق «جو بایدن» رییس جمهوری منتخب آمریکا با "مون جائه این" رییس جمهوری کره جنوبی برای حل مساله هسته ای کره شمالی خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایسنا، یونهاپ اعلام کرد، بایدن رییس جمهوری منتخب آمریکا در مکالمه تلفنی روز پنجشنبه با «مون جائه این» رییس جمهوری کره جنوبی که ۱۴ دقیقه به طول انجامید کره جنوبی را به عنوان «پایه اصلی امنیت و رفاه در منطقه هند و اقیانوس آرام توصیف کرد.

مون از بایدن خواست برای توسعه آینده نگرانه اتحاد سئول و واشنگتن، خلع سلاح هسته ای شبه جزیره کره و برقراری صلح پایدار در منطقه  ارتباط نزدیک برقرار کند.

رئیس جمهوری کره جنوبی به ۷۰ سال همکاری دو کشور برای حمایت از ارزش های مشترک مانند دمکراسی و حقوق بشر اشاره کرد و گفت: بایدن در این تماس تلفنی بر تعهد امنیتی قاطع واشنگتن در قبال کره جنوبی تاکید کرده است.

دو طرف همچنین توافق کردند همکاری در مورد چالش های جهانی از جمله COVID-۱۹ و تغییرات آب و هوایی را گسترش دهند و در نخستین تاریخ پس از مراسم تحلیف با یکدیگر دیدار کنند.

بایدن هم در این تماس ضمن تمجید از تلاش های سئول در جلوگیری از انتقال ویروس کرونا اظهار داشت که تمام تلاش خود را برای مهار ویروس کرونا در ایالات متحده قبل از شروع رسمی دولتش انجام خواهد داد.

در پی تماس تلفنی رهبران کانادا و اروپا با بایدن، سوگا یوشیهیده نخست وزیر ژاپن هم امروز پنجشنبه با بایدن تماس تلفنی برقرار کرد.

«جو بایدن» نامزد دمکرات‌ها شنبه شب با کسب ۲۹۰ رای الکترال در برابر تنها ۲۱۴ رای دونالد ترامپ، به عنوان چهل و ششمین رئیس جمهوری آمریکا انتخاب شد؛ اما ترامپ زیر بار پذیرش نتیجه انتخابات نمی‌رود. او ادعای فساد و تقلب در انتخابات را مطرح کرده است.

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از بازار ارز وطلای پایتخت

    «من به عنوان رئیس دولت به مردم اعلام می‌کنم تحریم شکسته شده و اگر همه با هم متحد باشیم به زودی تحریم برداشته می‌شود».…

از دست ندهید
بلیط هواپیما