میوه بخورید و جوان بمانید

کدخبر: 376168
اقتصادنیوز :‌اگر به دنبال کاهش خطوط و چین و چروک‌های ظریف چهره خود و جوان‌تر شدن هستید، احتمالا می‌دانید که روش‌هایی مثل بوتاکس یا استافده از دستورات پزشکی می‌توانند به شما کمک کنند، اما در کنار چنین روشهایی، روشی ساده‌تر مثل پیروی از دستورالعمل‌های تغذیه‌ای نیز می‌تواند به شما کمک کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از انتخاب، شما می‌توانید با پیگیری برخی از دستورالعمل‌های غذایی، صورتی سالم‌تر و حوان‌تر داشته باشید.

درواقع یکی از برترین روش‌ها برای جوان سازی پوست، مصرف مکرر میوه و سبزیجات تازه است. یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که مصرف مداوم انبه می‌تواند با چین و چروک‌های صورت شمامبارزه کند. در این مطالعه که در مجله Nutrients منتشر شده است، ۲۸ زن شرکت داشتند که یک گروه چهار بار در هفته و به مدت چهار ماه نصف فنجان انبه می‌خوردند و نیمی دیگر در یک بازه زمانی یک و نیم فنجان مصرف می‌کردند. محققان با استفاده از یک دوربین با وضوح بالا، چروک‌های صورت را قبل، در حین و بعد از مطالعه مورد بررسی قرار دادند.

متخصص پوست، جسی چئونگ، بنیانگذار Cheung Aesthetics & Wellness مستقر در شیکاگو، می‌گوید: «اگرچه انبه مفید است، اما نباید در مصرف آن زیاده روی کرد چرا که قند اضافی به پروتئین موجود در پوست متصل شده و کلاژن شما را ضعیف می‌کند. این باعث از بین رفتن قابلیت ارتجاعی و برجستگی بیشتر چین و چروک می‌شود.»

اگرچه به این معنی نیست که از انبه‌ها کاملاً صرف نظر کنید. چونگ می‌گوید یک استراتژی عالی برای پوست شما این است که تنوع میوه‌ها و سبزیجات را تغییر دهید و مصرف تنها نیم فنجان انبه به همراه گزینه‌های دیگر می‌تواند بدون تاثیرگذاری در گروه خطر چین و چروک، اثر محافظتی به شما بدهد.

با این وجود، مطمئناً، عادت‌های زندگی (مانند استعمال دخانیات و برنزه کردن) و ژنتیک می‌تواند پوست شما را تحت تأثیر قرار داده و مستعد چیین و چروک‌های بیشتری کند. افزون بر این‌ها توجه به مشکلاتی مانند آکنه و جوش‌های پراکنده یا چربی و خشکی بیشش از حد پوست نیز می‌تواند در داشتن پوستی سالم‌تر و شاداب‌تر موثر باشد.

محققان دریافته اند که قرار دادن برخی غذا‌های سالم در برنامه روزانه شما می‌تواند با خاموش کردن ژن‌های التهابی و تأمین ابزار مناسب بدن برای تقویت و ساختن بافت‌های سالم، به مقابله با مشکلات چهره شما کمک کند. به علاوه، حتی فقط نیمی از فنجان انبه علاوه بر سلامت پوست، سایر مزایای تغذیه‌ای را نیز فراهم می‌کند، مارتا لاودر، متخصص رژیم غذایی، رئیس آکادمی تغذیه و رژیم غذایی کالیفرنیا می‌گوید: «انبه پر از برخی ویتامین‌ها و مواد معدنی عالی برای بهبود متابولیسم از جمله کولین است که برای عملکرد سیستم عصبی مرکزی بسیار مهم است. این ماده غذایی را می‌توانید به عنوان یک درمان مشاهده کنید.»

طرفدار انبه نیستید؟ مشکلی نیست. مطالعه چین و چروک اشاره کرد که سایر میوه‌ها و سبزیجات نارنجی می‌توانند اثری مشابه داشته باشند. این شامل پرتقال، هویج، هلو، نارنگی، خرمالو، طالبی، کدو تنبل و سیب زمینی شیرین است. مانند انبه، همه این غذا‌ها سرشار از بتاکاروتن و آنتی اکسیدان هستند که ممکن است آسیب سلول را به تأخیر بیندازند.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما