کدخبر: ۳۷۷۸۱۷ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

رئیس جمهور این کشور به دلیل درست نپوشیدن ماسک جریمه شد

اقتصاد نیوز : جمهوری چک که پیش از این وزیر بهداشت خود را به دلیل نپوشیدن ماسک برکنار کرده بود حالا رئیس جمهور سابق را به دلیل بد پوشیدن ماسک جریمه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از جماران، تلویزیون جمهوری چک اعلام کرد که «واتسلاو کلاوس» رئیس جمهور سابق این کشور به دلیل آن که ماسک را به شکل درستی نپوشیده بود مبلغ 3هزار کرون (معادل 135 دلار) جریمه شد.

بنابر گزارش روسیا الیوم، رسانه های جمهوری چک گزارش داده بودند که کلاوس در روز 17 نوامبر گذشته و در یک مراسم که در مرکز پراک پایتخت این کشور در بزرگداشت سالروز« انقلاب مخملی» ضد کمونیست برگزار شد، ماسک خود را روی چانه اش گذاشته بود.

در همان زمان پلیس از کلاوس خواست که بر اساس قواعد پوشیدن ماسک، بینی و دهانش را با ماسک بپوشاند ولی او تن به خواسته پلیس نداد و پس از آن به مرکز پلیس برده شد تا گزارشی درباره حادثه نوشته شود.

علاوه بر کلاوس،«رومان پریمولا» وزیر بهداشت سابق و «یاروسلاو والینیک» معاون اول جنبش«ای ان اُ» حاکم بر این کشور نیز به دلیل خوردن شام در یک رستوران در ماه اکتبر که بر اساس قواعد فوق العاده حاکم عمل نکرده بود و زمانی که از آن بیرون آمدند نیز بدون ماسک بودند جریمه شدند.

پریمولا در پی این اتفاق از پست وزارت بهداشت برکنار شد و پست والانیک نیز از او گرفته شد و به عنوان معاون عادی رئیس دفتر ملی امور خارجه منصوب شد.

در همین حال، مسئولان یکی از سیرک های پراگ، پایتخت جمهوری چک با وجود همه گیری ویروس کرونا امکان تماشای هنرنمایی های کارکنان سیرک را برای شهروندان و به ویژه کودکان فراهم کردند. بازدیدکنندگان با خودروهای خود از مسیری عبور کردند که کارکنان سیرک در کنار آن در حال هنرنمایی بودند و به کودکان همزمان با روز «سن نیکلاس» در ازای خواندن ترانه یا شعر هدیه ای اهدا می کردند. به این ترتیب کودکان توانستند با حفظ فاصله اجتماعی در جشن سنتی سالانه که به مناسبت روز سن نیکلاس برگزار می شود شرکت کنند.

تعطیلات کریسمس در اروپا در سایه کرونا

در حالی به تعطیلات کریسمس و آغاز سال نوی میلادی نزدیک می شویم که امسال با توجه به همه‌گیری کرونا برگزاری این جشن‌ها همراه با محدودیت ها و قاعده‌های خاصی است که دولت‌ها برای شهروندان خود پیش بینی کرده‌اند. 

اما کشورهای اروپایی با توجه به شیوع موج دوم کرونا، تعطیلات و جشن‌های کریسمس و سال نو را چگونه برگزار می‌کنند؟

فرانسه؛ حداکثر شش بزرگسال باهم می توانند دورهمی داشته باشند

به گزارش یورونیوز، «ژان کاستکس» نخست وزیر فرانسه هفته گذشته مقررات کریسمسی این کشور را اعلام کرد به طوریکه تنها شش بزرگسال اجازه حضور در مراسم شام سال نو و کریسمس را دور یک میز دارند.

فرانسه از ۱۵ دسامبر (۲۵ آذر) قرنطینه سراسری را لغو می‌کند اما قانون منع تردد شبانه را به اجرا می‌گذارد با این حال دولت فرانسه تصمیم گرفته است برای دو شب کریسمس و سال نو این قانون اجرایی نشود. از سوی دیگر نخست وزیر فرانسه اعلام کرد که اوایل هفته آینده با مشورت شورایعالی بهداشت عمومی توصیه‌های دقیق‌تر صادر می‌شود.

انگلیس؛ با محدودیت‌های کمتر برای کریسمس و سال نو

پس از چهار هفته قرنطینه، انگلیس اواخر نوامبر تصمیم گرفت تا محدودیت‌ها را درست قبل و کمی بعد از کریسمس کاهش دهد. سه خانواده مختلف می‌توانند در یک مکان برای مدت حداکثر پنج روز از تاریخ ۲۳ تا ۲۷ دسامبر جمع شوند. آن‌ها اجازه دارند در سراسر انگلیس جابجا شوند. از دیگر موارد کاهش محدودیت‌ها در انگلیس می‌توان به بازگشت تماشاگران به استادیوم‌ها از اوایل دسامبر در برخی مناطق اشاره کرد. همچنین فروشگاه‌های اجناس غیر ضروری و سالن‌های ورزشی نیز باز می‌شوند. کلیساها خدمات خود را از سر می‌گیرند. با این حال بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس هشدار که کریسمس امسال نمی‌تواند یک کریسمس عادی باشد و تا بهار فاصله زیاد است.

آلمان؛ محدودیت ۱۰ نفره در دورهمی‌ها

در آلمان نیز همین موضوع صدق می‌کند، جاییکه تعداد شرکت کنندگان در جشن‌های کریسمس و سال نو به ۱۰ نفر از چند خانواده محدود می‌شود. کودکان زیر ۱۴ سال در این محدودیت‌ها شمارش نمی‌شوند و دولت‌های محلی توصیه می‌کنند که کسانیکه خانوادگی جشن می‌گیرند یک هفته قبل از آن خود را قرنطینه کنند. این محدودیت از ۲۳ دسامبر تا اول ژانویه اعمال می‌شود.

«آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان نیز از شهروندان این کشور خواست تا در تعطیلات کریسمس به پیست‌های اسکی مخصوصا خارج از محدوده این کشور نروند. صدر اعظم آلمان و رهبران ۱۶ ایالت این کشور توافق کردند که محدودیت‌ها تا ابتدای ژانویه تمدید شود. کافه‌ها، رستوران‌ها، اماکن فرهنگی و باشگاه‌های ورزشی همچنان باید تا اوایل ژانویه بسته بمانند.

ایتالیا؛ محدودیت‌ها سخت گیرانه‌تر می‌شود

در ایتالیا افراد مذهبی نمی‌توانند در مراسم دسته جمعی عشای ربانی نیمه شب کریسمس شرکت کنند. جشن‌ها باید به گونه‌ای برگزار شوند که خللی در قانون منع تردد شبانه وارد نشود. در حال حاضر ایتالیا قانون منع تردد شبانه را از ساعت ده شب تا پنج صبح اجرا می‌کند حتی مقام‌های ایتالیایی در اقدامی سخت‌گیرانه تر این ساعت را در روز یک ژانویه ۲۰۲۱ تا هفت صبح افزایش داده‌اند. سفر بین مناطق مختلف ایتالیا از تاریخ ۲۰ دسامبر تا شش ژانویه ممنوع است. علاوه بر این در روز کریسمس و روز بعد از آن و همچنین روز نخست سال جدید ایتالیایی‌ها نمی‌توانند شهرهای محل اقامت خود را ترک کنند.

درباره ورزش‌های زمستانی، ایتالیا نیز مانند فرانسه پیست‌های اسکی خود را برای بزرگسالان آماتور تا هفت ژانویه تعطیل می‌کند. تمام سفرهای دریایی از ۲۱ دسامبر تا شش ژانویه نیز به حالت تعلیق در می‌آید.

اسپانیا؛ کاهش محدودیت‌ها برای برگزاری جشن کریسمس و سال نو

دولت و مقام‌های محلی در اسپانیا تعداد افراد مجاز برای دیدارهای خانوادگی را ۱۰ نفر تعیین کرده‌اند. این قانون برای ایام تعطیلات کریسمس اعمال می‌شود چراکه در حال حاضر این رقم تا شش نفر مجاز است. منع تردد شبانه در تاریخ ۲۴ دسامبر و ۳۱ دسامبر از ساعت ۱۱ شب به یک و نیم نیمه شب منتقل می‌شود اما بین تاریخ ۲۳ دسامبر تا شش ژانویه سفر بین مناطق مختلف اسپانیا غیر از دیدارهای خانوادگی ممنوع است.

بلژیک؛ تهدید به حضور نیروهای پلیس برای اجرای قوانین

نخست وزیر بلژیک نیز به شهروندان این کشور توصیه کرده است که با افراد خارج از هسته خانوادگی خود در ایام تعطیلات معاشرت نکنند. برای افراد تنها و مجرد او تعداد مجاز برای جمع شدن دو نفر اعلام کرد. آتش‌بازی‌های سال نو برای محدود کردن تجمعات لغو شده است و سفر به خارج از این کشور به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.

مقام‌های بلژیکی هشدار داده‌اند اگر این موارد رعایت نشود پلیس می‌تواند در کریسمس زنگ خانه‌ها را به صدا درآورد.

بلژیک از ۳۰ اکتبر تحت محدودیت‌های جدید قرار گرفته است به طوریکه بارها، رستوران و کافه‌ها تعطیل هستند و توصیه به کار از خانه در صورت امکان شده است. مشاغل غیر ضروری نیز فعالیت نخواهند داشت.

سوئیس؛ قرنطینه ۱۰ روزه قبل از شام کریسمس

اداره بهداشت عمومی در سوئیس نیز گفته است در حال کار روی فهرستی از توصیه‌های برای مردم در تعطیلات کریسمس است. از جمله این توصیه‌ها می‌توان به قرنطینه ۱۰ روزه قبل از شام کریسمس و دورهمی‌های محدود به دو خانواده اشاره کرد.

هم اکنون در این کشور محدودیت‌های سخت‌گیرانه برای مقابله با موج دوم کرونا اعمال می‌شود. با این حال پیست‌های اسکی در این کشور در ایام کریسمس باز هستند در حالیکه در آلمان و فرانسه و ایتالیا پیست‌های اسکی فعالیت نمی‌کنند.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند