گوترش: تصمیم ترامپ درباره صحرای غربی ارزش قانونی ندارد

کدخبر: 378803
اقتصاد نیوز : دبیر کل سازمان ملل ارزش قانونی به رسمیت شناختن حاکمیت مغرب بر صحرای غربی از سوی رئیس جمهور آمریکا را زیر سوال برد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دبیر کل سازمان ملل به رسمیت شناختن حاکمیت مغرب (مراکش) بر صحرای غربی از سوی رئیس جمهور آمریکا را رد کرد و گفت موضع سازمان ملل در این باره همانند گذشته بدون تغییر است.

بنابر گزارش القدس العربی، آنتونیو گوترش در واکنش به عادی سازی روابط میان مغرب و رژیم صهیونیستی و به دنبال آن به رسمیت شناختن حق حاکمیت مغرب بر صحرای غربی از طرف دونالد ترامپ گفت همانطور که قبلاً گفتیم و به روشنی عنوان شد موضع ما در مورد صحرای غربی تغییری نکرده است و همه چیز مانند گذشته باقی خواهد ماند. او درباره ارزش قانونی تصمیم ترامپ گفت راه حل‌های مسئله صحرای غربی به اعترافات یک جانبه دولت‌ها بستگی ندارد، بلکه به اجرای قطعنامه‌های شورای امنیت بستگی دارد که ما خود را حافظ آن می‌دانیم.

استفان دوجریک، سخنگوی رسمی دبیرکل سازمان ملل موضع گوترش در مورد تصمیم ترامپ برای به رسمیت شناختن حاکمیت مراکش بر صحرای غربی را تکرار کرد و گفت سازمان ملل قطعنامه‌های خود را که آخرین آن‌ها قطعنامه شماره ۲۵۴۸ (صادر شده در ۳۰ اکتبر ۲۰۲۰) است، عامل تعیین‌کننده در موضوع حاکمیت بر صحرای غربی می‌داند.

در حالیکه برابر با قطعنامه‌های ۱۹۶۶ و ۱۹۷۹ سازمان ملل، حق ساکنان صحرای غربی برای تعیین سرنوشت خود به رسمیت شناخته شده است، ترامپ در اقدامی یک جانبه پس از عادی سازی روابط میان مغرب و رژیم صهیونیستی حق حاکمیت بر صحرای غربی را به مغرب سپرد.

رئیس جمهور آمریکا پنج شنبه شب با انتشار پیامی در صفحه توئیتر خود اعلام کرد که مغرب و رژیم صهیونیستی بر سر روابط دیپلماتیک کامل به توافق رسیده‌اند. ترامپ افزود در ازای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی، حاکمیت مراکش بر صحرای غربی را به رسمیت می‌شناسد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما