چرا ارز ارزان صنعت دارو را با بحران مواجه کرد؟

کدخبر: 379426
اقتصاد نیوز : عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: ۹۷ درصد از داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود و حداکثر حدود ۳۰ درصد ارز ۴۲۰۰ تومانی در حوزه تولید دارو هزینه می شود و بقیه ارز مورد نیاز تولید دارو ارز نیمایی است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از خبرآنلاین: محمود نجفی عرب، امروز در هیجدهمین جلسه هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، گفت:‌از آنجا که سرمایه گذاری در بخش تولید دارو بر مبنای ارز نیمایی است و در مقابل کالاهای تولیدی در حوزه دارو باید بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی فروخته شود لذا در ۲ سال گذشته هیچ سرمایه گذاری در این بخش انجام نشده است.

وی تصریح کرد : ۹۷ درصد از داروی مورد نیاز کشور در داخل تولید می شود و حداکثر حدود ۳۰ درصد ارز ۴۲۰۰ تومانی در حوزه تولید دارو هزینه می شود و بقیه ارز مورد نیاز تولید دارو ارز نیمایی است. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران افزود: براین اساس فقط مواد اولیه و مواد اکتیو تولید دارو مشمول ارز ۴۲۰۰ تومانی می شود و به همین دلیل این موضوع زیان هنگفتی را به حوزه تولید دارو وارد کرده است. 

نجفی عرب بیان کرد: از آنجا که  تهیه ماشین آلات و قطعات یدکی تولید دارو و در مجموع سرمایه گذاری در بخش تولید دارو،  بر مبنای ارز نیمایی انجام می شود و در مقابل کالاهایی که در حوزه دارو تولید می شود باید بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی فروخته شود در نتیجه در ۲ سال گذشته نرخ استهلاک سرمایه گذاری به شدت افزایش یافته و  بنابراین در حوزه تولید دارو هیچ سرمایه گذاری انجام نشده است. 

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی تهران بیان داشت: در مجموع ارز ۴۲۰۰ تومانی که در حوزه تولید دارو تزریق می شود منجر به نابودی توسعه و سرمایه گذاری صنعت دارو شده است و آسیب زیادی به این بخش وارد کرده است. 

وی بیان کرد: بنابراین اگر در بودجه سال ۱۴۰۰ باز هم به تولید دارو از ۴۲۰۰ تومانی اختصاص یابد مشکلات تولید در بخش دارو به صورت کاملا جدی افزایش می یابد.

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما