مخالفت احتمالی کنگره آمریکا با رفع تحریم‌های ایران

کدخبر: 389662
اقتصاد نیوز : نشریه آمریکایی پولیتیکو به نقل از منابع آگاه در سنای آمریکا گزارش داد که بسیاری از قانونگذاران مخالف برجام احتمالاً با برداشته شدن تحریم‌ها علیه ایران توسط دولت جدید آمریکا مخالفت خواهند کرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا، تلاش‌های احتمالی دولت بایدن برای رفع تحریم‌های دولت قبلی آمریکا علیه ایران با مخالفت نمایندگان مخالف برجام در کنگره آمریکا مواجه خواهد شد.

این مقام آمریکایی که پولیتیکو نامش را فاش نکرده است، در خصوص مخالفت احتمالی کنگره با برداشته شدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران گفت: «قانونگذارانی که به این توافق [برجام] بدبین هستند، حتی اگر با هرگونه تلاش بایدن برای برداشتن تحریم‌ها علیه ایران مخالفت نکنند، دست‌کم با برداشته شدن بسیاری از تحریم‌ها مخالفت خواهند کرد.»

وی افزود: «آنها همچنین بر نحوه اجرای تحریم‌هایی که دولت قصد حفظ آنها را دارد، نظارت خواهند کرد. یکی از حوزه‌های نگران‌کننده این است که دولت بایدن چه تعریفی از کالاهایی که ذیل معافیت‌های بشردوستانه قرار می‌گیرند، خواهد داشت.»

این منبع آگاه در ادامه اظهار داشت: «من پیش‌بینی می‌کنم که اگر آنها [دولت بایدن] تحریم‌ها را بردارند، تحریم‌های جدیدی از سوی کنگره مطرح خواهد شد. ما به دقت هرگونه توافق یا تفاهم آنها با ایرانی‌ها را زیر نظر داریم.»

مقامات دولت جدید آمریکا طی روزهای اخیر بارها از بازگشت به برجام سخن گفته، اما در عین حال اعلام کرده‌اند که قبل از بازگشت آمریکا به برجام، ایران باید به تعهدات هسته‌ای خود ذیل برجام بازگردد.

در مقابل، ایران تأکید کرده است که آمریکا به‌عنوان کشوری که از برجام خارج شده و اقدام به وضع تحریم‌های شدید علیه ایران کرده است، باید علاوه بر بازگشت به برجام اقدام به رفع تحریم‌های خود علیه ایران کند تا پس از آن ایران نیز اجرای تعهدات هسته‌ای خود مطابق برجام را از سر گیرد.

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما