کدخبر: ۲۵۴۸۳۲ لینک کوتاه

مکرون در برابر مردم کوتاه آمد؛ طرح افزایش قیمت سوخت یک سال عقب افتاد

اقتصادنیوز: امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه، سرانجام در مقابل اعتراضات سراسری در این کشور تسلیم شد و افزایش بهای سوخت را برای یک سال به تعویق انداخت. به رغم این تصمیم "جلیقه‌زردها" از مردم خواسته‌اند تا به خیابان‌ها بیایند.

به گزارش اقتصادنیوز، به نقل از دویچه وله؛ دولت فرانسه روز چهارشنبه ۱۴ آذر (۵ دسامبر) در واکنش به اعتراضات گسترده "جلیقه زردها" طرح افزایش بهای سوخت را که قرار بود از ابتدای سال ۲۰۱۹ اجرایی شود، لغو کرد. پیش‌تر اعلام شده این افزایش برای شش ماه به تعویق افتاده خواهد شد.

وزیر محیط زیست فرانسه در برنامه‌ای در شبکه تلویزیونی BFM ضمن اعلام این خبر گفت این طرح تا پایان سال آینده اجرایی نخواهد شد. دولت فرانسه پیش‌تر از معترضان خواسته بود تا در روز چهارشنبه به خیابان‌ها نیایند.

دولت اعلام کرده بود حاضر است برای جلوگیری از افزایش خشونت‌ها گام‌های بزرگتری برای راضی کردن منتقدان بردارد. ادوار فیلیپ، نخست‌وزیر فرانسه به نمایندگان پارلمان گفته بود در شرایط فعلی "امنیت شهروندان فرانسوی و نهادهای این کشور" در معرض خطر قرار دارند. فیلیپ از همه خواسته تا در این شرایط "مسئولانه" عمل کنند.

معترضان که به دلیل پوشیدن جلیقه‌های زرد از آنها به عنوان "جلیقه زردها" یاد می‌شود، در روز چهارشنبه دامنه اعتراضات خود را به مراکز سرویس‌دهی، ایستگاه‌های سوخت و مراکز خرید کشاندند.

دفتر امانوئل مکرون اعلام کرده رییس‌جمهور در گفتگو با وزرای کابینه تأکید کرده بر سر تصمیم خود برای کاهش مالیات ثروتمندان باقی خواهد ماند. مکرون در راستای مبارزات انتخاباتی خود وعده کاهش مالیات ثروتمندان را مطرح کرده و توجیه کرده بود مالیات‌های بالا موجب دلسردی سرمایه‌گذاران می‌شود. این رویکرد موجب شده تا منتقدان به مکرون لقب "رییس‌جمهور ثروتمندان" را بدهند.

در همین حال افزایش قیمت برق و گاز نیز برای سال آینده در فرانسه به تعویق افتاده و تشدید قوانین مربوط به میزان آلایندگی وسایل نقلیه قدیمی که قرار بود از اول ژانویه اجرایی شود نیز به بعد موکول شده است.

حمایت ۷۲ درصدی مردم از اعتراضات

اعتراضات جلیقه‌زردها در هفته‌های گذشته موجی از ناآرامی، خشونت و تخریب را در شهرهای مختلف به ویژه پاریس به همراه داشت. به گزارش خبرگزاری فرانسه ۷۲ درصد از شهروندان فرانسوی از اعتراضات جلیقه‌زردها حمایت می‌کنند. از زمان آغاز اعتراضات چهار نفر کشته و شمار زیادی زخمی شده‌اند.

تصاویر خشونت مأموران پلیس در مقابل تظاهرکنندگان در شبکه‌های اجتماعی دست به دست شده و انتقادهای زیادی را برانگیخته است.

طبق یک نظرسنجی ۷۸ درصد فرانسوی‌ها موافقت دولت با تعلیق یک ساله افزایش بهای سوخت را ناکافی دانسته و معتقدند که هزینه‌های زندگی افزایش خواهند داشت.

در این بین جنبش جلیقه‌زردها با انتشار فراخوانی از مردم برای برپایی تظاهرات در روز شنبه ۱۷ آذر (۸ دسامبر) دعوت کرده‌اند. وزیر کشور فرانسه از معترضان "مسئول" خواسته تا به خیابان‌های پاریس نیایند.

اتحادیه کشاورزان FDSEA از قصد کشاورزان برای برگزاری راهپیمایی اعتراضی در هفته آینده خبر داده است. به گفته رییس این اتحادیه سیاست‌‌های نادرست دولت موجب مقروض شدن کشاورزان و ضرر رساندن به آنها شده است. این اتحادیه بیش از ۲۱۰ هزار عضو دارد.

در روزهای گذشته همچنین نزدیک به ۲۰۰ دانش‌آموز نیز در اعتراض به سخت‌تر شدن قوانین ورود به دانشگاه‌ها دست به اعتصاب زده و از حضور در کلاس‌های درس خودداری کردند. دانش‌‌آموزان معترض با سر دادن شعار، خواستار برکناری مکرون شده بودند.

نگرانی از وقوع "شنبه سیاه"

حزب جمهوری‌خواهان فرانسه که جناح محافظه‌کار این کشور را نمایندگی می‌کند با توجه به اعتراضات پیش‌بینی‌شده برای روز شنبه از دولت خواسته تا با اعلام کردن وضعیت اضطراری و مسدود کردن خیابان‌ها از وقوع یک "شنبه سیاه" دیگر جلوگیری کند. یک منبع آگاه در کاخ الیزه به خبرگزاری فرانسه گفته در دولت نگرانی‌هایی نسبت به تشدید خشونت‌ها وجود دارد.

 شنبه گذشته در جریان تظاهرات جلیقه‌زردها در پاریس حدود ۲۰۰ خودرو به آتش کشیده شده و معترضان خساراتی را نیز به طاق نصرت (یکی از آثار ملی مشهور پاریس) وارد کردند.

شماری از آشوب‌گران در خیابان معروف شانزه‌لیزه با شکستن شیشه ویترین فروشگاه‌ها از جمله دیور، شانل و اپل دست به تخریب و غارت زدند.

این اعتراضات ضررهای قابل توجهی را نیز به اقتصاد و صنعت گردشگری فرانسه وارد کرده است. احتمال می‌رود شمار گردشگران در تعطیلات کریسمس و سال نوی میلادی به دلیل اعتراضات و آشو‌ب‌ها کاهش چشمگیری داشته باشد.