نیم‌قرن با اقتصاد ایران؛ ۵ برش از 4 آذر آغاز هر دهه

انحلال سازمان معاملات تریاک/صدور نفت ایران به ایتالیا با ارز غیردلاری

کدخبر: 374987
اقتصادنیوز : مهم‌ترین سرتیترهای صفحه‌های اقتصادی مطبوعات چهار آذر در ابتدای هر دهه در نیم قرن گذشته از این قرار بوده است:صدور نفت ایران به ایتالیا با ارزی غیر از دلار/ امضای قرارداد احداث کارخانه ذوب‌ آلومینیوم بندرعباس

به گزارش اقتصادنیوز، تکرار اشتباهات محصول ندانستن‌ها است،اگر از گذشته اطلاع داشته باشیم شاید از آن درس بگیریم و مسیرهای اشتباه را تکرار و تجربه نکنیم.یکی از حوزه هایی که می تواند ماشین زمان به آن سفر کند اقتصاد است، اقتصاد ایران در نیم قرن گذشته همچون سایر حوزه های حیات اجتماعی با فراز و فرود های بسیاری روبرو شده است.

اتفاقات مشابهی بر اقتصاد ایران رفته و تصمیمات متفاوتی برای آن گرفته شده است اما به نظر می رسد با نتایج یکسان روبرو هستیم.«در نیم قرن با اقتصاد ایران» اخبار مهم اقتصادی ایران و جهان را مرور می کنیم.سال اول هر دهه را به عنوان نقطه بررسی تاریخ اقتصادی قرار داده ایم.این مطلب با عنوان نیم قرن با اقتصاد ایران منتشر می شود،در طول بررسی تاریخ اقتصادی پنج دهه گذشته ممکن است به حوادث مهم و اثر گذار برخورد کنیم که این اخبار و وقایع را نیز منتشر می کنیم.روزنامه اطلاعات به دلیل سابقه 90 ساله آرشیو قوی و رویکرد صرف خبری در بازتاب وقایع پایه این بررسی قرار گرفته است.

4 آذر 1350؛ 1000 تلفن عمومی برای مکالمه با شهرستان‌ها نصب می‌شود

تلفن‌های عمومی مخصوص مالکه با راه دور آماده شد. وزارت پست و تلگراف نزدیک به هزار دستگاه از این تلفن‌ها را در کیوسک‌های مخصوص تلفن عمومی تهران نصب خواهد کرد.

این تلفن‌ها با سکه‌های جدید بیست ریالی، ده ریالی کار می‌کند و بسیار گران‌قیمت است. وزارت پس و تلگراف از هم‌اکنون مساله کنترل کار این تلفن‌ها را بررسی می‌کند. با نصب تلفن‌های جدید مردم محلات تهران خواهند توانست با انداختن سکه‌های بیست ریالی و 10 ریالی از راه دور با شهرهای ایران صحبت کنند.

پستخانه به باغشاه منتقل می‌شود

وزارت پست و تلگراف اعلام داشت: مرکز مکانیزه پست ایران در منطقه باغشاه و لشگر ساخته خواهد شد و تا چندی دیگر کلنگ ساختمان این مرکز به زمین زده می‌شود.

اداره پست از هم‌اکنون تهران را به مناطق مختلف تقسیم کرده و برای هر منطقه شماره‌ای تعیین کرده است. مسوولان پست برای استاندارد و یکنواخت کردن پاکات پستی اقدام و طول و پهنای پاکات پستی استاندارد به کارخانجات تهیه‌کننده داده شده است.

چهارم آذر 1360؛ اختصاص 125 میلیارد ریال از محل صرفه‌جویی دولت به هزینه‌های جنگ

براساس تصمیم شورای عالی اقتصاد بیش از یکصد میلیارد ریال از محل صرفه‌جویی‌های دولت جمهوری اسلامی ایران به هزینه‌های جنگ تحمیلی رژیم آمریکایی صدام علیه میهن اسلامیان اختصاص یافت.

راه‌حل دادستان امور صنفی برای مبارزه با گرانفروشی

جواد صادقی، دادستان صنفی در مورد گرانی و گرانفروشی اظهار کرد: یکی از علل و عوامل گرانی شرایط جنگ تحریم اقتصادی و وجود عوامل واسطه و دلال است همچنین یکی دیگر از عوامل مهم گرانی کارخانجات و شرکت‌های وابسته به بنیاد مستضعفان هستند. به‌عنوان مثال کارخانه ایران ناسیونال اجناس خود را تا صد درصد افزایش داده است. دادستان امور صنفی راه‌حل مبارزه با گران‌فروشی را چند عامل دانست و گفت: تعاونی‌ها عامل بسیار مهمی در کنترل نرخ و توزیع صحیح کالاها هستند. وی افزود با محتکران و کسانی که قصد تخریب اقتصاد کشور را دارند باید با توجه به شرایط جنگی کشور قاطعانه برخورد کرد و در صورت اثبات نیات پلیدشان آنها را به مجازات مرگ محکوم کرد.

دادستان امور صنفی یکی دیگر از عوامل گرانفروشی را دست فروشان دوره‌گرد دانست و از مصرف‌کنندگان خواست هرگونه تخلف صنفی را به ستادهای بیست‌گانه مبارزه با گرانفروشی اطلاع دهند.

انحلال سازمان معاملات تریاک

در جلسه دیروز کمیسیون کشاورزی و عمران روستایی که با حضور معاون وزارت کشاورزی، بهداری و اقتصادی و دارایی تشکیل شد لایحه انحلال سازمان معاملات تریاک مورد بررسی قرار گرفت و به اتفاق آرا تصویب شد.

صدور نفت ایران به ایتالیا با ارزی غیر از دلار

حسین نقدی، کاردار سفارت ایران در رم اعلام کرد: ایران و ایتالیا در حال مذاکره درباره از سر گرفته شدن صادرات نفت ایران به ایتالیا هستند و پرداخت در این معامله به‌صورت دلار آمریکا نخواهد بود.

وی افزود: مذاکرات مدت یک ماه است که در رم و تهران جریان دارد و شرکت نفت دولتی «انی» ایتالیا نمایندگی در مذاکرات را به عهده دارد.

نقدی گفت: ما در مورد فروش نفت به صورت مستقیم به شرکت‌هایی که به چندملیتی‌ها وابسته نیستند، پیشنهادی جدید و دقیق و انقلابی دادیم.

وی اضافه کرد: ایران آماده است به بهای جاری اوپک مقادیر نفتی که بالاتر از میزان قبل از انقلاب باشد نفت در اختیار شرکت ایتالیایی قرار دهد و الزاما لازم نیست پرداخت به‌صورت دلار باشد؛ بلکه پرداخت می‌تواند به‌صورت ارزهای دیگر و یا به‌صورت کالا باشد.

چهارم آذر 1370؛ امضای قرارداد احداث کارخانه ذوب‌ آلومینیوم بندرعباس

قرارداد احداث کارخانه ذوب آلومینیوم بندرعباس یکشنبه شب بین ایران و دوبی امضا شد.این قرارداد را محمدحسین محلوجی، وزیر معادن و فلزات ایران و محمدمهدی التاجر، رئیس شرکت توسعه بین‌المللی دبی امضا کردند.

مجریان طرح کارخانه ذوب آلومینیوم المهدی سه شرکت سوئیسی، انگلیسی و آلمانی هستیم.به موجب این قرارداد شرکت توسعه بین‌المللی دبی ضمن احداث کارخانه ذوب آلومینیوم مجتمع المهدی بندرعباس نسبت به تامین تکنولوژی موردنیاز و کارخانه، احداث تاسیسات و آموزش کادر متخصص موردنیاز اقدام خواهد کرد.

هزینه اجرایی احداث کارخانه ذوب آلومینیوم بندرعباس یک میلیارد و 500 میلیون دلار برآورد شده است که پس از اتمام عملیات 60 درصد از تولیدات کارخانه در اختیار شرکت توسعه بین‌المللی دبی و 40 درصد در اختیار وزارت معادن و فلزات قرار خواهد گرفت.وزیر معادن و فلزات در مورد مواد اولیه موردنیاز کارخانه ذوب آلومینیوم گفت: ایران با کشور آفریقایی گینه برای تهیه پودر آلومینیوم قراردادی امضا کرده است.

چهارم آذر 1380؛ پیش‌نویس همکاری اتحادیه اروپا با ایران تصویب شد

کمیته امور خارجه پارلمان اروپا در بروکسل، پیش‌نویس ارائه‌شده به وسیله «میشائل گاهلر» نماینده این پارلمان از آلمان را در مورد روابط میان اتحادیه اروپا و جمهوری اسلامی ایران تصویب کرد.

طبق گزارش خبری منتشرشده ازسوی پارلمان اروپا، کمیته امور خارجه از تلاش‌ها و تمایل دولت ایران برای توجه به مساله حقوق بشر استقبال می‌کند و آن را گامی مثبت به سوی عادی‌سازی روابط تلقی می‌کند.

  • اطلاعات 4آذر 1350
  • اطلاعات 4آذر 1360
  • اطلاعات 4آذر 1370
  • اطلاعات 4آذر 1380
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما