گزارش مرحله سی و پنجم حراج اوراق بدهی

قهر ممتد بورسی ها با دولت /9 هفته بدون خرید

کدخبر: ۵۴۹۸۰۳
در هفته منتهی به 27 دی ماه 1402، تقریبا 560 میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری شد. این در حالی است که در هفته قبل آن مشارکت مشتریان در بازار اولیه اوراق بدهی برابر با صفر بود.
قهر ممتد بورسی ها با دولت /9 هفته بدون خرید

به گزارش اقتصادنیوز، در هفته پایانی دی ماه، برخلاف هفته قبل خود، حجم خرید اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه بالا آمده و درآمد دولت از این مسیر تقریبا برابر با 560 میلیارد تومان ثبت شده است.  براساس آمارها، در ادامه سکوت ممتد بورس در این بازار، این دسته از معامله گران در هفته اخیر نیز هیچ اوراقی از دولت خریداری نکرده و تمام مشارکت از سوی بانک ها بوده است. بررسی ها نشان از نرخ سود 23.75 درصدی اوراق فروخته شده در هفته اخیر داشته است.

مسیر پرنوسان اوراق بدهی در سال جاری

 روند اوراق بدهی دولتی در سال جاری مسیر پرنوسانی را پشت سرگذاشته است. در این بازار دولت اوراق خود را به مشتریان خود اعم از بانک ها و نهادهای تامین سرمایه در بازار عرضه کرده و متقاضیان در بازار متناسب با صلاحدید خود از دولت خریداری می کنند. این درآمدزایی در بده بستان میان دولت و مشتریان دستخوش رکود جدی در هفته های اخیرشده است. این در حالی است که در هفته پایانی دی ماه باز هم خرید اوراق از سوی مشتریان سمتی صعودی پیدا کرده است.

حجم فروش 500 میلیاردی اوراق به بانک ها 

در هفته منتهی به 27 دی ماه 1402، تقریبا 560 میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری شد. این در حالی است که در هفته قبل آن مشارکت مشتریان در بازار اولیه اوراق بدهی برابر با صفر بود. در سال جاری دولت 5 هفته صفر را در این بازار رقم زده که غالب آن در فصل پاییز به ثبت رسیده است. در نهایت مجموعا در بازار اولیه سال جاری حدودا درآمد دولت برابر با 67 هزار میلیارد تومان رقم خورد

نکته مهم دیگر در معاملات بازار اولیه پاییزی آن بود که در 9 هفته منتهی به مرحله سی و پنجم حراج اوراق بدهی، سهم بازار سرمایه از تامین کسری بودجه دولت از این مسیر برابر با صفر بوده و عموما اگر درآمدی بوده از ناحیه بانک ها رقم خورده است.

در این هفته نیز تمام اوراق خریداری شده در بازار اولیه، از سوی بانک ها بوده و سهم این دسته از مشتریان در حراج اوراق این هفته برابر با 100 درصد بوده است.

با توجه به ویژگی مشتری حاضر در بازار، جنس اوراق خریداری شده از نرخ سود کمتر و تاریخ سررسید نزدیک تر برخوردار بوده است.

رکوردزنی در نرخ سود اوراق بدهی دولتی

اوراق بدهی دولتی در بازار اولیه عمدتا دو دسته بوده است. اراد 120 و اراد 122 که در آن اوراق بدهی با نرخ سود پایین تر از سوی بانک ها خریداری شده است.

اراد 122 نرخ سودی برابر با 23.75 درصد داشته و تاریخ سررسید آن تقریبا دو ساله بوده است. این عموما به خصلت و ماهیت معاملات بانکی مربوط است. در بانک ها غالبا آن دسته از اوراق که تاریخ سررسید کوتاه تری دارند به علت نیاز به نقدینگی در بازه های کوتاه تر، جذابیت بیشتری دارد.

1

تیتر یک
  • پیش‌بینی راجکت سندیکیت از نتیجه رقابت چین وهند

    اقتصادنیوز: از آن‌جایی که هند در حال بررسی چگونگی استفاده حداکثری از مزیت جمعیتی خود بوده، چین اولین کاهش سالانه جمعیت…

از دست ندهید
کارگزاری مفید