گزارش «اقتصادنیوز» از نرخ سود بازارهای مالی

هفته تاریخی نرخ سود در شروع تابستان 1401 +جدول

کدخبر: 507511
اقتصادنیوز: نرخ سود در بازارهای مالی هفته دوم تیر ماه تنها یک کاهش را ثبت کرد. در این مقطع نرخ سود بازار باز یک رکورد تاریخی را رقم زده و در ادامه نرخ بهره نیز به بالاترین میزان خود در شش ماه اخیر دست رسید.

به گزارش اقتصادنیوز ، بررسی بازارهای مالی در هفته های اخیر نشان می دهد نرخ سود در برخی معاملات در سطح بی سابقه ای قرار گرفته و در بعضی دیگر نیز رکوردهای قابل توجهی را ثبت کرده است. در این میان تنها بازاری که در آن به نوعی نرخ سود بین بانکی کاهش موقتی را تجربه کرده بازار اوراق بدهی دولتی بوده است.

کانال 21.7 درصدی نرخ سود دربازار اولیه

یکی از مهم ترین بازارهایی که در آن دولت می تواند کسری بودجه را تامین کند بازار اولیه اوراق بدهی دولتی است. در این بازار بانک ها و بورسی ها از دولت اوراق می خرند و دولت هم با فروش این اوراق سعی می کند تا سهمی از کسری خود را تامین کند.

بسیاری از اقتصاددانان این مسیر در آمدزایی دولت را در جهت جلوگیری از رشد تورم در جامعه روشی مهم ارزیابی می کنند.

از جذابیت های خرید مشتریان در این بازار نرخ سود اوراق بدهی دولتی است. شاخصی که درابتدای تابستان به صورت موزون به مرز بالای 21.76 درصد رسیده بود در هفته بعد نیز در همان کانال باقی مانده و برابر با 21.73 درصد ثبت شد.

به باور برخی کارشناسان سطح بالای نرخ سود در این بازار موجب شد تا حجم خرید اوراق بدهی دولتی در بازار افزایش پیدا کرده و در نهایت از سطح 3 هزار میلیارد تومان عبور کند.

نرخ سود

فرود نرخ سود اوراق یک ساله در 22 درصد

خریداران بازار اولیه می توانند اوراق خود را در بازار ثانویه نیز خرید و فروش کنند. این بازار هدف نقدشوندگی اوراق را داشته و به نوعی نرخ سود در آن از اهمیت بالایی برخوردار است.

دسته بندی ها در معاملات بر اساس تاریخ سررسید آن ها است. اوراق با تاریخ سررسید یک ساله تا سه ساله که در هر هفته نوسانات به خصوصی را به ثبت می رساند.

در همین رابطه در هفته اخیر نرخ سود یک ساله اوراق در مرز  22 درصد ثابت ماند. در سررسید های بالاتر هم نرخ سود با کمی کاهش مواجه شده و در نهایت در اوراق با سررسید دو سال تقریبا 22.7 درصد و در سه ساله ها نیز در سقف 23 درصد به ثبت رسید.

رکورد تاریخی نرخ سود بازار باز

بازار دیگری که در آن اوراق بدهی بازار اولیه مورد داد وستد قرار می گیرد بازار باز است. در این بازار بانک های دارنده این برگه های بهادار می توانند به واسطه آن از بانک مرکزی استقراض نقدینگی کنند. داد و ستدی که تاریخ سررسید یک هفته ای و نرخ سود مشخصی دارد. 

در همین رابطه در هفته دوم تیر ماه بانک مرکزی حداقل  نرخ سود در بازار باز  را تا سطح 20.3 درصد ارتقا داده که بیشترین میزان این شاخص در بازه سه ساله برگزاری بازار بوده است.

پس از افزایش نرخ سود بازار باز نرخ سود بین بانکی نیز به موقعیت بی سابقه ای رسید.

رکوردزنی نرخ سود بین بانکی در بازار شبانه

در کنار بازار باز بانک مرکزی در بازار بین بانکی نیز به دادوستد با بانک ها می پردازد. در این بازار نهادهای مالی نیاز فوری خود را برطرف می کنند. در معاملات انجام شده در بازار شبانه دامنه نرخ سود وام دهی بانک ها از 14 تا 22 درصد است که بانک مرکزی آن را تعیین می کند. تاریخ سررسید این بازار نیز طبق گفته ها نهایتا سه روزه بوده و کوتاه مدت به حساب می آید.

در همین خصوص نرخ بهره بین بانکی که در هفته های اخیر سیری صعودی پیدا کرده بوده در دومین هفته تابستانی سال 1401 به 20.95 درصد رسیده و به بالاترین میزان خود در بازه شش ماهه رسید.

نرخ سود

 

 

تیتر یک
از دست ندهید