تعدیل و تعادل در بازار سهام؛

نفس‌گیری بورس برای خیز دوباره

کدخبر: 374695
اقتصاد نیوز : ​در معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس تهران نزول 7 هزار واحدی داشت تا پس از 7 روز صعودی متوالی با تعدیل قیمت‌ها مواجه شود. همچنین تفاوت اندک ارزش عرضه و تقاضا در پایان معاملات نشان از تعادل در بازار دارد.

به گزارش اقتصادنیوز، در پیش گشایش بورس، تعداد نمادهای صف فروش 333  نماد بود که 53 درصد بازار را تشکیل می‌دهند و 118 نماد صف خرید داشتند که 18 درصد بازار را تشکیل می‌دهند. نمادهای کگهر، شپنا و ولپارس بیشترین صف خرید را داشتند و در سوی دیگر بازار، نمادهای وملی، خودرو و شستا بیشترین صف فروش را در پیش گشایش داشتند. 

در شروع معاملات امروز، ارزش صف‌های خرید 686 میلیارد تومان بود که 8 درصد نمادهای بازار را شامل می‌شد. در سوی دیگر، 19 درصد نمادهای بازار صف فروش داشتند که ارزشی معادل 993 میلیارد تومان داشت. کگهر، کحافظ و رافزا بیشترین صف خرید را داشتند و بیشترین ارزش صف‌های فروش به نمادهای وملی، فولاد و خکمک اختصاص داشت.

در 15 دقیقه ابتدایی، شاخص کل بورس تهران 18 هزار واحد ریزش داشت و به یک میلیون و 348 هزار واحد رسید. شاخص بورس تا ساعت 9 و 40 دقیقه روندی نزولی داشت و پس از لمس رقم یک میلیون و 337 هزار واحد، به سمت بالا تغییر روند داد. در ادامه معاملات، شاخص کل روندی صعودی داشت اما نتوانست بالاتر از رقم دیروز قرار بگیرد.

تعدیل 7 هزار واحدی

در پایان معاملات ‌یکشنبه بازار سهام، 176 نماد رشد قیمت داشتند که 120 نماد بورسی و 56 نماد فرابورسی بودند. همچنین 286 نماد کاهش قیمت داشتند که 211 نماد بورسی و 75 نماد فرابورسی بودند. شاخص کل بورس تهران با کاهش 7 هزار و 688 واحدی در رقم یک میلیون و 358 هزار واحد ایستاد. شاخص کل هم‌وزن نیز با ریزش 888 واحدی، رقم 382 هزار و 684 واحد را ثبت کرد. شاخص کل فرابورس با افت 161 واحدی به 16 هزار و 479 واحد رسید.

نماد‌های فارس (صنایع پتروشیمی خلیج فارس)، فولاد (فولاد مبارکه) و شستا (سرمایه گذاری تامین اجتماعی) نمادهای قرمزرنگ بورس در روز یکشنبه بودند که بیشترین تاثیر را بر رشد شاخص داشتند.

آمار معاملات 2 آذر

نوسان اندک ارزش معاملات بورس

در معاملات روز یکشنبه، معاملات کل بازار سهام با کاهش 9.8 درصدی نسبت به دیروز ارزشی معادل 21 هزار و 502 میلیارد تومان داشت. ارزش معاملات خرد بورس نیز 20 درصد افت کرد و به رقم 17 هزار و 300 میلیارد تومان رسید.

ورود پول‌های حقیقی به بورس

بورس در روز یکشنبه با ورود پول‌های حقیقی همراه بود، در معاملات امروز، خالص پول حقیقی ورودی 32 میلیارد تومان بود. بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای شپنا (پالایش نفت اصفهان)، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و وتجارت (بانک تجارت) اختصاص داشت.

امروز در سمت تقاضا، 88 درصد خریدها توسط معامله‌گران حقیقی و 12 درصد توسط معامله‌گران حقوقی انجام شد. در سمت عرضه، 88 درصد فروش‌ها توسط معامله‌گران حقیقی و 12 درصد توسط حقوقی‌ها انجام شد.

تعادل در بورس

در طی معاملات روز یکشنبه بازار با مازاد عرضه مواجه بود اما پس از ریزش 40 دقیقه ابتدایی شاخص کل، تقاضای بازار رشد کرد و موجب بالا آمدن شاخص کل شد. ارزش صف‌های خرید در پایان معاملات به رقم هزار و 101 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز شنبه 0.27 درصد کاهش یافته است.

ارزش صف‌های فروش بازار نیز نسبت به روز معاملاتی قبل 23 درصد کاهش یافت و هزار و 109 میلیارد تومان ارزش داشت. تفاوت اندک عرضه و تقاضا در پایان معاملات یکشنبه نشان داد که بورس تنها به تعدیلی 7 هزار واحدی نیاز داشت.  

شستا همچنان در صدر جدول بیشترین ارزش معاملات

در معاملات روز یکشنبه، همانند روز گذشته، شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی) بالاترین ارزش معاملات روز را داشت که ارزش معاملات آن یک‌هزار و 348 میلیارد تومان بود.

پس از شستا، سهام شرکت ایران خودرو بیشترین ارزش معاملات را داشت. سایپا دیگر خودروساز بزرگ کشور رتبه سوم بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص داد و پس از آن، فملی (شرکت ملی صنایع مس ایران) و وتجارت (بانک تجارت) در رتبه‌های بعدی بیشترین ارزش معاملات قرار گرفتند.

دست به دست شدن سهام‌های خودرویی و بانکی

بیشترین حجم معاملات بازار نیز همانند روز گذشته به سایپا (با نماد معاملاتی خساپا) اختصاص داشت که تعداد 3 میلیارد و 462 میلیون و 66 هزار و 629 سهم این شرکت معامله شد. پس از سایپا، دیگر شرکت خودروساز، ایران خودرو بیشترین حجم معاملات را داشت. پس از خودروسازان، سه نماد بانکی وتجارت (بانک تجارت)، وبصادر (بانک صادرات) و وپارس (بانک پارسیان) بیشترین حجم معاملات بازار را داشتند.

آمار معاملات 2 آذر

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما