جزئیات مهم درباره مصرف آمپول نوروبیون/فقط این گروه مجاز به مصرف هستند

کدخبر: ۶۵۶۶۳۹
اقتصاد نیوز : در میان انبوهی از داروها و مکمل های تقویتی مصرف آمپول نوروبیون که طی سال‌های اخیر رواج قابل توجهی پیدا کرده بسیار متداول است .اما مصرف این آمپول فقط به گروه خاصی توصیه می شود .
جزئیات مهم درباره مصرف آمپول نوروبیون/فقط این گروه مجاز به مصرف هستند

به گزارش اقتصادنیوز، مصرف انواع ویتامینها و مکملهای دارویی بین ایرانیان، بسیار شایع شده به نحوی که حتی استفاده از آن به  نوعی پرستیژ اجتماعی تبدیل شده است ، در حالی که پزشکان و کارشناسان درباره عوارض غیر قابل جبران مصرف بی رویه و بدون نظارت پزشک ویتامینها و مکمل‌ها هشدار می‌دهند. اما همچنان شاهد رشد قارچ گونه و مصرف بی رویه این نوع از داروها هستیم. به عنوان مثال مصرف آمپول تقویتی نوروبیون و ب کمپلکس در ایران بسیار بالا است و خیلی از مردم، همدیگر را هم به مصرف آنها تشویق می‌کنند.

این افراد مجاز به مصرف نوروبیون هستند

یک متخصص بیماری‌های داخلی اعلام کرد، به طور معمول در عموم این تصور وجود دارد زمانی که احساس ضعف، خستگی و بی‌حالی دارند باید از آمپول نوروبیون استفاده کنند چراکه این این آمپول نقش تقویتی در قوای جسمانی دارد در صورتی که این تصور کاملاً غلط است و فقط افرادی که کمبود ویتامین B دارند می‌توانند از این آمپول استفاده کنند.

موسوی بیان کرد: ویتامین‌های گروه B۲، B۱ و B۱۲ از شایع‌ترین ویتامین‌های موجود در آمپول نوروبیون است؛ این ویتامین‌ها در خون‌سازی تأثیر دارند به خصوص ویتامین B۱۲، ویتامین‌های B۱ و B۶ نیز در تقویت نورن‌ها و اعصاب نقش دارند.

این متخصص بیماری‌های داخلی گفت: کسانی که گیاه‌خوار هستند در ریسک ابتلا به کمبود به ویتامین B قرار دارند، بنابراین می‌توانند با تجویز پزشک در روتین خود از این آمپول استفاده کنند.

ترکیبات آمپول نوروبیون

آمپول نوروبیون ویتامینی از خانواده گروه B یعنی B ۱ و B ۶ و B ۱۲ است. دُز آمپول نوروبیون از قرص‌ها و آمپول‌های ب‌کمپلکس موجود در بازار بیشتر است. ویتامین B ۱ تیامین هم نامیده می‌شود در هدایت تکانه‌های عصبی نقش دارد. ویتامین B ۶ که به آن پیریدوکسین هیدروکلراید می‌گویند، نقش اساسی در متابولیسم انتقال‌دهنده‌های عصبی ایفا می‌کند و B ۱۲ که به سیانوکوبالامین معروف است در متیلاسیون سیستم عصبی نقش دارد.

عوارض آمپول نوروبیون را بشناسید

درصد قابل توجهی از افراد با تصور اینکه تزریق آمپول میتواند به بالابردن قوای جسمانی و سیستم ایمنی کمک کند اقدام به تزریق بدون تجویز پزشک میکنند. حتی برخی ورزشکاران به دلیل توان انجام تمرین‌های سنگین‌تر، از این تقویتی استفاده می‌کنند در صورتی که استفاده مفرد و بی‌رویه از هر دارویی قطعا پیامد‌ها و عوارض خاص خودش را به همراه دارد.

 مصرف دُز بالای ویتامین ب ۱۲ که یکی از سه جزء تشکیل دهنده آمپول نوروبیون است، احتمال تغییر فلور نرمال پوست و باعث بروز برخی مشکلات التهابی در پوست می‌شود.نوروبیون‌ در حالی به‌عنوان یکی از پرمصرف‌ترین داروهای کشور مطرح است که مطالعات پزشکی آن را عامل بروز انواع سرطان‌ها و افزایش کبد چرب غیرالکلی در جامعه ایرانی می‌داند. این در حالی است که مصرف بیش از حد نوروبیون، دوز فلزات سنگین موجود در بدن را هم بالا می‌برد و می‌تواند به عوارضی ازجمله مسمومیت منجر شود.علاوه بر این داروهای تزریقی گاهی حساسیت‌هایی ایجاد می‌کند که می‌تواند سبب مرگ شخص شود. به همین دلیل ضرورت دارد که بدون تجویز پزشک مصرف نشود.

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید
    صداوسیما و خبرگزاری رسمی دولت شهادت ابراهیم رئیسی را تایید کردند در سوگ ابراهیم رئیسی