کدخبر: ۲۰۷۲۰۰ لینک کوتاه

مامن اختلاسگران ایرانی چه کشوری است؟

اقتصاد نیوز: محمد کشاورززاده، دستیار وزیر امور خارجه ایران در حوزه آمریکا با اشاره به علایق ایران و کانادا تاکید کرد:«دو دور هیئت کانادایی به ایران سفر کردند و یک دور مذاکره در اروپا و یک دور مذاکره در نیویورک انجام شد؛ اما کانادایی‌ها به دلیل فشارهایی که وجود دارد، تعلل کرده‌‌اند

و متأسفانه این کشور مأمن برخی اختلاسگران ایرانی شده که به آنجا فرار می‌کنند. اگرچه پلیس اینترپل حکم دستگیری این افراد را صادر کرده است؛ اما دولت کانادا در پیگیری ماجرا تعلل می‌کند. همچنین ایران در پیگیری وضعیت چند شهروند ایرانی که در کانادا کشته شده‌‌اند یا مشکل حقوقی دارند، با مشکل مواجه است.»

 این دیپلمات در گفت‌وگو با شرق تاکید کرد:«کانادایی‌ها ابراز علاقه کردند که رابطه دو کشور را از سر گیرند. این ابراز تمایل در دولت جدید کانادا انجام گرفته و آنها علاقه‌مند هستند که با ایران رابطه داشته باشند.مشکلی که کانادایی‌ها ایجاد کردند، این بود که مصونیت سیاسی نمایندگان ایران را لغو کردند؛ اگرچه مصونیت دیپلماتیک پابرجاست؛ اما تصویب این قانون در پارلمان این کشور که مصونیت سیاسی نمایندگان کشور ما را لغو کرده، موضوع را سخت کرده است.  ما معتقدیم وضعیت ما در رابطه با کانادا باید به شرایط قبل از سال ٢٠١٢ بازگردد. در کانادا حدود ٤٠٠ تا ٥٠٠ هزار ایرانی زندگی می‌کنند که برای انجام تک‌تک کارهای کنسولی‌شان نیازمند به سفر به کشورهای دیگر هستند که هزینه و مشکلات زیادی برای آنها ایجاد می‌کند. ما در تلاش هستیم تا با ازسرگیری روابط، مشکل این شهروندان رفع شود. اگرچه کانادا معتقد است که آنها شهروند کانادا هستند؛ اما چون تابعیت ایرانی دارند، برای برخی مسائل ثبتی مثل ارث، برخی گواهی‌ها و سفر به ایران با مشکل مواجه می‌شوند. در‌حالی‌که دولت کانادا معتقد است که وضعیت شهروندانش برایش مهم است، باید مشکلات این دسته از شهروندانش نیز برایش مهم باشد (البته جمهوری اسلامی ایران دوتابعیتی‌بودن را قبول ندارد و این افراد را شهروند ایرانی می‌داند). این افراد اغلب مجبور می‌شوند برای حل مسائل کنسولی به واشنگتن، مکزیک و حتی کوبا و... سفر کنند. خود شهروندان ایرانی ساکن کانادا در تلاش هستند تا دولت کانادا را متقاعد کنند تا رابطه با ایران را از سر گیرد.»