کدخبر: ۲۰۹۵۳۸ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
84 درصد از  تولیدات کدام خودروساز ایرانی پیش از 3000 کیلومتر  راهی تعمیرگاه می‌شود+ فیلم

مدیرعامل ایران‌خودرو توضیح داد:

۸۴ درصد از تولیدات کدام خودروساز ایرانی پیش از ۳۰۰۰ کیلومتر راهی تعمیرگاه می‌شود+ فیلم

مدیر عامل شرکت خودروسازی ایران خودرو از ماجرای قرارداد با رنو فرانسه پرده برداشت. او همچنین در مورد تولید خودروهای رانا که از کیفیت لازم برخوردار نبودند توضیحاتی ارائه کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از تسنیم، هاشم یکه زارع مدیر عامل شرکت خودروسازی ایران خودرو امروز در نشست دانشجویان دانشگاه شریف با موضوع «خودروسازی ایران زیر ذره بین» در پاسخ به پرسش یکی از دانشجویان که پرسید چرا بیشتر تمایل دارید با فرانسویها قرار داد امضا کنید؟ گفت: من به هر حال موافقم که خودروسازی کشور درگیر سیاست شده است. ما در یک مقطعی رنو و پژو را با هم داشتیم، البته اگر من در آن زمان تصمیمگیر بودم در کنار پژو خودروساز دیگری را به جز رنو در نظر می گرفتم.

وی با اشاره به مشکلات جدی که در مذاکرات رنو پیش آمد، افزود: ما در روند مذاکرات خود سعی می‌کنیم با چند شرکت مذاکره کرده و آن‌ها را به جان انداخته و در این جدال امتیاز بگیریم، اما رنو با سیاستی ایران خودرو و سایپا را به جان هم انداخت و امتیاز گرفت.

هاشم یکه‌زارع تصریح کرد: خودرو رانا زودتر از آنکه به عنوان یک خودرو تجاری وارد بازار شود به بازار عرضه شد. فکر می‌کنم 5 یا 6 ماه قبل از اینکه بنده وارد ایران خودرو شوم، خودرو رانا تحویل بازار شد.

وی یادآور شد: از هر 100 دستگاهی که به مردم تحویل می‌دادیم 84 دستگاه از آنها بعد از سه هزار کیلومتر به تعمیرگاه برمی‌گشت. الان خیلی راحت می‌گویم از هر 100 دستگاه خودرویی که تحویل مشتری می‌دهیم پس از تردد بالای 10 هزار کیلومتر به تعمیرگاه بر می‌گردد آن هم نه برای کارهای اساسی.

مدیر عامل ایران خودرو در ادامه افزود: خودرو تحویل مشتری می‌شد و دو روز بعد مشتری می‌گفت موتور ماشین خراب است! به آنها می‌گفتیم موتور ماشین را عوض می‌کنیم اما یک تا دو ماه طول می‌کشد. اعتقاد دارم اگر موتور ماشین را عوض می‌کردیم و روی آن موتور فانتوم می‌گذاشتیم باز هم مشتری دل‌چرکین می‌شد.

یکه‌زارع ادامه داد: 3 سال است در ایران‌خودرو تعریف کرده‌ایم هر ماشینی که وارد شرکت می‌شود چنانچه قرار است موتور یا گیربکس  آن تعویض شود، درجا خود ماشین را عوض می‌کنیم. این کار به تعداد زیاد در سال 95 و 96 در این شرکت اتفاق افتاده است.

مدیرعامل ایران خودرو در پایان گفت: به هر حال نمی توانستیم قراردادهای گذشته را ملغی کنیم چون اثار مثبتی برای ما نداشت اما در قرادادهای جدید با حفظ منافع بیشتر همکاری ها را انجام می دهیم.