کدخبر: ۲۵۵۰۰۲ لینک کوتاه

جابجایی ۸۰۰ میلیون مسافر توسط مترو ایران

معاون عمران و توسعه امور شهری وزارت کشور گفت: سالانه ۸۰۰ میلیون مسافر از ۱۹۳ ایستگاه موجود در کشور جا به جا می شوند.

به گزارش اقتصادنیوز، مهدی جمالی نژاد عصر جمعه و در حاشیه سفر یک روزه خود به قزوین، در گفت و گو با خبرگزاری ایرنا افزود: هم اکنون طرح مطالعات حمل و نقل ریلی در 9 کلان شهر کشور شامل تهران، مشهد، شیراز، اصفهان، تبریز، کرج، اهواز، قم و کرمانشاه در حال انجام بوده و مطالعات تراموای شهری نیز در شهرهای قزوین، رشت و ارومیه در حال پیگیری است.
این مسئول، طول خطوط در دست بهره برداری مترو کشور را 295 کیلومتر اعلام کرد و یادآور شد: برای سال 1402 و براساس برنامه ریزی های صورت گرفته این میزان به 583 کیلومتر افزایش خواهد یافت که با انجام این کار تعداد مسافران جا به جا شده به 2 میلیارد نفر در سال خواهد رسید.
به گفته وی، تعداد واگن های مورد نیاز تا سال 1402 بالغ بر 2 هزار واگن خواهد بود و در حال حاضر نیز یک هزار و 739 واگن فعال در خطوط مترو کشور مورد استفاده قرار گرفته اند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه 32 هزار میلیارد ریال همه ساله با استناد تبصره 2 ماده 39 به سازمان شهرداری ها و دهیاری ها تخصیص داده می شد، افزود: امسال این میزان اعتبار به سمت هدفمندی یارانه ها رفت و شهرداری ها و دهیاری های کشور متاسفانه از آن بهره مند نشدند اما خوشبختانه و با نظر مساعد نمایندگان مجلس و پیگیری سازمان شهرداری ها دوباره اعتبار یاد شده احیا و امیدواریم برای سال آینده شاهد توزیع عادلانه آن در شهرها و روستاهای کشور باشیم.
جمالی نژاد در ادامه، انتظام بخشی به نیروی انسانی در شهرداری و دهیاری ها را از اولویت های معاونت عمران و توسعه امور شهری وزارت کشور برشمرد و تاکید کرد: با توجه به لزوم امنیت شغلی، از ابتدای امسال فعالیت خود را در خصوص تبدیل وضعیت قراردادی ها و سپس تبدیل وضعیت شرکتی های شاغل در شهرداری ها را در دستور کار خود قرار دادیم و امیدواریم در آینده نزدیک نیز تمهیداتی را در این خصوص برای دهیاران به مورد اجرا درآوریم.
این مسئول وزارت کشور در بخش دیگری از سخنان خود به آمار بالای تلفات جاده ای درون و برون شهری کشور اشاره و ادامه داد: این موضوع دغدغه همیشگی دولتمردان ما بوده به همین لحاظ و با پیگیری های به عمل آمده در شورای ترافیک کشور تدابیری اندیشیده شده تا به نوعی این مساله سیر نزولی به خود بگیرد.