کدخبر: ۲۷۱۲۹۲ لینک کوتاه

درگیری ها در اتاق بازرگانی بندر عباس انتخابات را به هفته آینده انتقال داد

اقتصادنیوز: علیرغم برگزاری سراسری و همزمان انتخابات اتاق های بازرگانی در کشور، اما انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس با حواشی روبرو شد و به تعویق افتاد.

به گزارش اقتصادنیوز  به نقل از مهر، انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس که قرار بود ۱۱ اسفندماه از ساعت ۸ صبح همزمان با سراسر کشور در برگزار شود، به دلیل حواشی و ابهامات در روند تایید و رد صلاحیت برخی از کاندیداها لغو و به زمان دیگری موکول شد.

در حالی که اتاق بازرگانی بندرعباس از ماه ها پیش به دلیل مصاحبه های اعضای هیئت رئیسه و رئیس آن مورد تنش قرار گرفته بود، صبح امروز هم شاهد اتفاقات حاشیه ای بود. به گونه ای که از بامداد روز شنبه به ناگاه چند نفر از کاندیداها که تایید صلاحیت شده بودند در سایت اتاق بازرگانی حذف و به عنوان رد صلاحیت اعلام شدند. همین امر موجب تشویش و ایجاد نارضایتی در میان فعالان اقتصادی و صنعتی استان کرد.

همچنین پس از این اتفاقات هنوز ده دقیقه از باز شدن درب ورودی نگذشته بود که پارچه نوشته بر روی درب اصلی نیز درآورده شد و به دلیل تنش های ایجاد شده درب بسته و نامزدها و افراد حائز صلاحیت رای دادن پشت درب ماندند.

در حال حاضر ماموران نیروی انتظامی در محل حاضر و درب اتاق بازرگانی بندرعباس محل انتخابات بسته است. پیش از این روز قبل یکی از اعضای هیئت نظارت در نامه ای به هیئت نظارت بر انتخابات اتاق بازرگانی ایران خواستار تعویق یک هفته ای آن شده بود که با مخالفت مواجه شد.

اعتراض فعالان اقتصادی تا آنجا پیش رفت که اقدام به گل گرفتن درب ورودی اتاق بازرگانی بندرعباس کردند. این تعداد از فعالان حوزه صنعت و معدن هرمزگان خواستار انجام انتخابات شفاف و روشن از سوی اتاق بازرگانی ایران و سازمان صنعت، معدن و تجارت شدند.

حضور سید جواد زمانی معاون امور استان های اتاق ایران که پیش از این در دفاع از رئیس اتاق بازرگانی بندرعباس نسبت به اظهارات ۵ عضو دیگر هیئت رئیسه اتاق بازرگانی که نسبت به عملکرد محمد امین صباغی زاده اعتراض داشتند، دفاع کرده بود شائبه های برگزاری این انتخابات را دو چندان کرد.

عضو برکنار شده هیئت نظارت بر انتخابات اتاق بندرعباس صبح شنبه اعلام کرده بود: شب انتخابات با یک فکس بدون هر گونه توجیه و دلیل قانونی، من را از هیات نظارت کنار گذاشته و دو نفر از تهران را مامور نظارت بر انتخابات کرده اند.

ابراهیم عمرانی در گفت و گوبا یکی از رسانه های استان هرمزگان مدعی شد: با توجه به فرصت اندک برای تبلیغات نامزدها و گستردگی استان از جمله وجود دو منطقه آزاد قشم و کیش که بیشتر تجار در آنجا حضور دارند، تقاضای ما این بود به جای فردا، انتخابات در تاریخ ۱۸ اسفندماه برگزار شود که متاسفانه مورد اعتنا واقع نشد.

وی تصریح کرد: هیئت نظارت استان تاریخ جدید برگزاری انتخابات را طی نامه ای به تهران اعلام کرد اما رییس انجمن نظارت کشور با این پیشنهاد مخالفت و تاکید کرده است انتخابات در تاریخ ۱۱ اسفند ماه برگزارشود.

عضو هیئت نظارت بر انتخابات اتاق بندرعباس همچنین گفت: وقتی برخی کاندیداها تا دیروز حتی در تلاش برای تایید صلاحیت بوده اند چطور می توانند در فرصت یک روز به تبلیغات بپردازند، قطعا این بی عدالتی و اجحاف در حق کاندیداهاست که باید مورد رسیدگی قرار بگیرد. این مسوول اضافه کرد: با توجه به اساسنامه انجمن، مقرر گردید در ماه های بهمن و اسفند انتخابات اتاق برگزار شود، بنابراین صراحتی برای تاریخ معین در کار نبوده است و می توان به جای ۱۱ اسفند، ۱۸ اسفند ماه برگزارکرد تا همه ی کاندیداها فرصت کافی برای تبلیغات را داشته باشند.

عضو هیئت نظارت بر انتخابات اتاق بندرعباس با بیان اینکه در روز آخر تبلیغات نام شش کاندیدا از سایت حذف شده است، افزود: علاوه بر این، با برکناری ناظران استانی، دو نفر برای نظارت برانتخابات به استان اعزام شده اند.

وی با بیان اینکه از حذف خود به عنوان ناظرانتخابات ناراحت نیست، خاطرنشان کرد: افتخار می کنم که تابع قانون بوده ام و زیر بار این انتخابات پر حاشیه نرفته ام.  البته باز هم به این موضوع ورود می کنم، چرا که با یک فکس منصوب نشده ام که با یک فکس دیگر حکم برکناری را صادر کرده اند.

پیگیری های خبرنگار مهر برای پاسخگویی مسئولان سازمان صنعت، معدن و تجارت هرمزگان تا کنون بی نتیجه مانده است.

طبق آخرین خبر دریافتی از منابع آگاه نیز انتخابات اتاق بازرگانی بندرعباس لغو و به ۱۸ اسفند موکول شد.