کدخبر: ۲۱۸۶۷۰ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد

تغییر رژیم ایران یک توهم است

اقتصادنیوز؛ وبگاه شبکه الجزیره طی یادداشتی تصریح کرد که ایده تغییر رژیم ایران متوهمانه است و مردم ایران اجازه نخواهند داد که ائتلاف آمریکایی-اسرائیلی-سعودی برای‌شان تصمیم‌گیری کند.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فرارو؛ پس از خروج دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، در هشتم ماه می، بخصوص پس از سخنرانی مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، در اندیشکده بنیاد هریتج، گزارش‌ها و تحلیل‌های زیادی درباره پیگیری سیاست تغییر رژیم در ایران منتشر شده است.

ویلیام هارتونگ طی یادداشتی در وبگاه سی‌ان‌ان این مسئله را مطرح کرده که ائتلاف آمریکایی-اسرائیلی-سعودی چگونه ممکن است تغییر رژیم در ایران را اجرا کند. به نوشته هارتونگ، تهدیدات پومپئو برای به زانو درآوردن ایران از طریق تحریم‌های اقتصادی موفق نخواهد شد. بویژه آنکه دولت ترامپ بواسطه خروج از برجام، مهمترین شرکای احتمالی آمریکا را از آن دور کرد.

به گفته الجزیره، توهم دیگری که در این طرح ضدایرانی وجود دارد، این است که فرقه بی‌اعتبار مجاهدین خلق ماموریت تغییر رژیم را برای آمریکا و ائتلاف سعودی-صهیونیستی‌اش انجام دهد. هارتونگ در پاسخ به این گزاره خیالی، گفت: فکر کردن به اینکه یک سازمان که نیویورک‌تایمز به درستی آن را گروه مخالف حاشیه‌ای نامیده، می‌تواند حکومت ایران را سرنگون کند، یک توهم است.

از دیدگاه الجزیره هیچ کس، نه اقدام مستقیم نظامی از سوی آمریکا و نه هیچ گروه دیگری قادر نیست نظام حاکم بر ایران سرنگون کند.

در این تحلیل آمده: " در اغلب تحلیل‌ها (درباره تغییر رژیم)، آنچه مورد غفلت قرار می‌گیرد، خود ایران، مردم، فرهنگ سیاسی و تجربیات تاریخی و پویایی‌های خلاقانه و مهم صف‌بندی‌های دولت-ملت آن است. تاکنون، فقط باندی از شاهزاده‌های سعودی، متعصبان صهیونیست و سیاست‌مداران خریداری‌شده آمریکایی درباره تغییر رژیم در ایران گمانه‌زنی کرده‌اند".

براساس این تحلیل، هرکدام از طرفداران سیاست تغییر رژیم، منافعی را دنبال می‌کنند. ترامپ مشتاق است جنگی به راه بیندازد تا توجه مردم از فجایع ریاست‌جمهوری‌اش را منحرف کند و محبوبیت ناچیزش را بالا ببرد تا بتواند دوباره انتخاب شود. نتانیاهو نیز چنین منفعتی را دنبال می‌کند. او می‌خواهد توجه را به طور دائمی از سرقت سیستماتیک فلسطین و خیزش‌های فلسطینی‌ها منحرف کند. محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، هم هدف مشابهی دارد. او می‌خواهد ایران ویران شود تا توجه از نظامی‌گری گسترده قبیله‌ایش و کشتار آن در یمن منحرف شود.

الجزیره پس از بیان منافع طرفداران تغییر رژیم ایران، این پرسش را مطرح کرد که آیا ایرانیان از تغییر رژیم در ایران استقبال خواهند کرد؟ طبق این تحلیل، پاسخ این پرسش به چند دلیل یک نه بزرگ است.

نخست آنکه ایرانیان براساس تجربه تاریخی طولانی‌شان (آن‌ها هنوز حمله اسکندر بزرگ به کشورشان در سال ۳۳۰ قبل از میلاد را به یاد دارند به طوری که این حمله گویی چند سال پیش اتفاق افتاده است) از هرگونه مداخله بیگانه در وطن‌شان بیزار هستند.

ایرانیان از هیچکس دیگری نمی‌خواهند که رژیم حاکم را برای‌شان تغییر دهد.

جمهوری اسلامی از آسمان نازل نشده است. این نظام مانند باند صهیونیست‌های اروپایی نیست که در فلسطین فرود آمدند و آن را از ساکنان مشروعش سرقت کردند. مقامات جمهوری اسلامی، ایرانی و بزرگ‌شده ایران هستند و در فرهنگ، سیاست و نظام آن ریشه دارند.

به گفته الجزیره، وجود موافقان و مخالفان حکومت در ایران، باعث تقویت فرهنگ سیاسی ایران شده و ایران را دربرابر مداخله خارجی خائنانه واکسینه کرده است.

در ادامه یادداشت آمده: " زمانی که مجاهدین خلق، از این دیالکتیک خارج شدند و با صدام حسین قاتل علیه مردم‌شان همراه شدند، (گروه) خائن مجاهدین خلق، برای همیشه مشروعیتش را از دست داد. امروز، آن‌ها در اردوگاه بنیامین نتانیاهو، محمد بن سلمان، رودی جولیانی و جان بولتون هستند".

به نوشته الجزیره، مشکل ترامپ، بولتون، پومپئو، نتانیاهو، بن سلمان و همه دیگرانی که فکر می‌کنند می‌توانند رژیم ایران را تهدید کنند، این است که آن‌ها با مفاهیم ملت و ملی‌گرایی ایران آشنایی ندارند.

الجزیره در پایان نوشت: " بدون شک خیانت‌های جمعی عربستان سعودی، اسرائیل، و آمریکا می‌تواند باعث توطئه‌چینی شود و تحریم‌های فلج‌کننده‌تری را علیه مردم ایران اعمال کند یا حتی اهدافی را در ایران بمباران کند. بدون شک این می‌تواند باعث درد و رنج عظیم و بلوا بین مردم بی‌گناه شود. همانگونه که در افغانستان و عراق چنین شد. اما این به تغییر رژیم در ایران منتهی نخواهد شد".