کدخبر: ۲۱۸۶۹۲ لینک کوتاه

سکوت برلین شکست

انتقاد تند وزیر خارجه آلمان به اقدامات دونالد ترامپ

اقتصادنیوز؛ وزیر خارجه آلمان با اشاره به تغییر استراتژی برلین در قبال آمریکا گفت: «تنها پاسخ به شعار «اول آمریکا»، «اروپای متحد» است».

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس؛ «هایکو ماس» وزیر خارجه آلمان تأکید کرد، هیچ اقدام دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا «جهانی بهتر، امن‌تر و آرام‌تر» به ارمغان نخواهد آورد.

تا پیش از این دولت آلمان بیشتر سیاستی مبنی بر نارضایتی همراه با سکوت در قبال دولت ترامپ در پیش گرفته بود اما این بار وزیر خارجه این کشور سکوت برلین را در آستانه اجلاس گروه 7 در کانادا که امروز آغاز شده است، شکست.

ماس تأکید کرد: «ما نمی‌توانیم سکوت کنیم. او به خوبی می‌داند آنچه در حال انجامش است، آسیب مستقیم به اروپا وارد می‌کند».

وزیر خارجه آلمان با مطرح کردن این اظهارات، به طور خاص به تصمیم اخیر «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا برای خروج از توافق هسته‌ای ایران (برجام)، توافق آب و هوایی پاریس و وضع تعرفه فولاد و آلومینیوم علیه اروپا اشاره داشت.

ماس در این گفت‌وگوی مطبوعاتی اندکی از استراتژی برلین برای مواجهه با تغییر رابطه با واشنگتن یاد کرد و گفت: «تنها پاسخ به شعار «اول آمریکا»، «اروپای متحد» است».

با این وجود وزیر خارجه آلمان هشدار داد که اروپا نباید رویکردی خصمانی علیه آمریکا اتخاذ کند. وی تأکید کرد: «آنچه دونالد ترامپ در حال انجام آن است دقیقا همانی است که در آمریکا از او انتظار دارند... ما باید ارتباط خود را با جامعه مدنی حفظ کنیم».

وی در ادامه خاطرنشان ساخت که ملت‌های اروپا در شرایطی که روابط‌شان با واشنگتن رو به خدشه‌دار شدن پیش می‌رود، به دنبال متحدانی دیگر می‌گردند به ویژه متحدانی از میان کشورهایی که مایل به حفظ نظم جهانی چندجانبه هستند.

دولت آلمان نخستین متحد آمریکا نیست که به انتقاد از رئیس‌جمهور آمریکا پیش از نشست کانادا پرداخته است.

«امانوئل ماکرون» رئیس‌جمهور فرانسه نیز که در گذشته تلاش می‌کرد رابطه‌ای دوستانه با ترامپ برقرار کند، اخیرا رویکرد خود را تغییر داده و خط مشی‌ای سرسختانه در قبال کاخ سفید اتخاذ کرده است.

ماکرون با تأکید بر اینکه متحدانش نمی‌هراسند، به وضوح گفته است که 6 کشور دیگر در نشست گروه 7 مایلند تا بدون حضور ترامپ نیز توافقنامه را امضا کنند.

ماکرون در پیامی که در صفحه توئیترش منتشر کرد، نوشت: «رئیس‌جمهور آمریکا احتمالا اهمیتی نمی‌دهد که منزوی شود. ما نیز اهمیتی نمی دهیم که در صورت نیاز بدون ترامپ توافقنامه 6 کشور را امضا کنیم».

نشست گروه 7 که امسال بدون حضور روسیه برگزار می‌شود، امروز جمعه آغاز شده و تا فردا شنبه در کانادا ادامه دارد.