کدخبر: ۲۶۴۱۹۳ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
اگر شب زنده دار هستید؛ بخوانید!

اگر شب زنده دار هستید؛ بخوانید!

اقتصادنیوز: یک متخصص داخلی گفت: ارتباط مستقیمی بین کم‌خوابی و افزایش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها وجود دارد که باید آن را کنترل کرد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ علی ارغوانی متخصص داخلی در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه فعالیت صبح و خواب با کیفیت با کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ ارتباط دارد، اظهار کرد:  افراد مبتلا به پیش دیابت صبح‌ها  فعال‌تر و دارای BMI بدنی پایین‌تری هستند و خطر ابتلا آنها به دیابت نوع ۲ نسبت به افرادی که عصر‌ها فعال ترند، کمتر است.

این متخصص داخلی بیان کرد: افراد سحرخیز، کسانی که خوردن صبحانه و فعالیت خود را در ساعات اولیه‌ روز آغاز می‌کنند دارای شاخص توده بدنی پایین‌تر نسبت به افرادی هستند که «ترجیحات شبانه» دارند، یعنی شب تا دیر هنگام بیدارند و دیر به رختخواب می‌روند و صبح‌ها دیرتر بیدار می‌شوند و اولین وعده‌ غذایی خود را دیرتر می‌خورند.

ارغوانی با اشاره به اینکه ارتباط مستقیم بین کم خوابی و افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ وجود دارد، گفت: پیش دیابت وضعیتی است که بدن افراد به انسولین مقاوم شده و قند خون آنها به کمی بالاتر از سطح طبیعی می‌رسد، بسیاری از افرادی که به پیش دیابت مبتلا هستند، در ادامه‌ زندگی به دیابت نوع ۲ مبتلا می‌شوند، اما تعداد زیادی از این افراد سلامت خود را از طریق تغییر شیوه زندگی، بهبود داده و خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ را کاهش می‌دهند.

وی افزود:  طبق تحقیقی انجام شده بیش از ۲ هزار فرد مبتلا به پیش دیابت، مورد بررسی قرار گرفتند؛ برای جمع آوری داده‌ها  از شرکت کنندگان درخواست شد تا به پرسشنامه‌ای در مورد، ترجیحات روتین روزانه‌ خود در صبح و شب پاسخ دهند، شرکت کنندگانی که بالاترین امتیاز را برای «اولویت صبح » به دست آوردند، زودتر از خواب بیدار شده و فعالیت‌های خود را زودتر آغاز می‌کردند و در طول روز احساس هوشیاری بیشتری داشتند.

این متخصص داخلی ادامه داد: در این گروه از شرکت‌کنندگان خطر ابتلا به دیابت نوع ۲ کمتر از افرادی بود که دارای اولویت شبانه بودند علاوه بر این، سطوح بالاتری از جت لگ اجتماعی - اشاره به اختلاف خواب بین تعطیلات آخر هفته و روز‌های هفته - با BMI بالاتر، به ویژه در میان شرکت کنندگان بیش از ۶۰ سال، ارتباط دارد.

ارغوانی یادآوری کرد: افرادی که دارای ترجیحات شبانه بودند، به طور متوسط​​ BMI بالاتری داشتند، که شاید بخشی از آن ناشی از خواب ناکافی باشد، تا جت لگ اجتماعی؛ زمان بندی و طول مدت خواب به طور بالقوه قابل تغییر است، افراد می‌توانند زمان به رختخواب رفتن خود را بهتر تنظیم کنند و هدفشان افزایش زمان خواب باشد که ممکن است به کاهش BMI و جلوگیری از ابتلای بالقوه‌ این گروه پرخطر به دیابت نوع ۲ کمک کند.