کدخبر: ۳۰۹۹۶۵ لینک کوتاه

ایتالیا خواهان برداشتن "گامی کوچک" در مسیر مذاکره با دمشق اما بدون لغو تحریم‌ها

اقتصادنیوز :وزیر خارجه ایتالیا امروز (چهارشنبه) خواستار اتخاذ گامی کوچک در مسیر مذاکره با دولت بشار اسد شد.

به گزارش  اقتصادنیوز به نقل از ایسنا،‌   لوئیجی دی مایو، وزیر خارجه ایتالیا در اظهاراتی در پاسخ به سوالات اعضای پارلمان در جریان بررسی اوضاع سوریه در مجلس سنای این کشور و در سایه شروع به کار کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو به رغم اظهارات بالا گفت، لغو تحریم‌ها علیه نظام سوریه احتمالا وضعیت مثبت کنونی را تضعیف می‌کند.

وی خاطرنشان کرد، عملیاتی که ترکیه در سوریه انجام می‌دهد امنیت کل اروپا را به دلیل احتمال آزادی تروریست‌های محبوس در معرض خطر قرار می‌دهد.

وزیر خارجه ایتالیا اضافه کرد: این تجاوز ترکیه ثبات منطقه را متزلزل کرده و امنیت کل اروپا را تهدید می‌کند زیرا افراد مسلح خارجی که در این کشور هستند و کسانی که از سوی کردها در معرض شکست قرار گرفته‌اند خطر آزادی آنها از بند وجود دارد و در برخی موارد آنها عملا از زندان‌های کردها رها شده‌اند.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایتالیا درباره مذاکره با بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه یا عدم مذاکره با او گفت: به اعتقاد من وقت آن رسیده در چارچوب کمیته قانون اساسی سوریه که مشعل مسیر راه حل سیاسی بحران این کشور را روشن می‌کند، "گامی کوچک" رو به جلو برداریم.

وی اشاره کرد، ایتالیا به ائتلاف ناتو اطلاع داده که در عملیات "دیوار فعال" در مرزهای ترکیه و سوریه مشارکت نمی‌کند و یگان‌های ایتالیایی و سامانه دفاع هوایی به کشور بازخواهند گشت.

عملیات "دیوار فعال" به سال ۲۰۱۲ بازمی‌گردد؛ زمانی که ترکیه از ناتو خواست برای مقابله با حملات موشکی احتمالی از جانب سوریه به یاری آن بشتابد.

در پی اظهارات دی مایو مجلس سنا طی مصوبه‌ای از دولت این کشور خواست طبق مواضع اتحادیه اروپا شرایطی که اجازه گشودن کانال‌های دیپلماسی با دمشق را می‌دهد، ارزیابی کند. 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند