کدخبر: ۳۳۸۴۹۷ لینک کوتاه

در یادبود «مالکوم ایکس»

پیام وزارت‌خارجه ایران به مردم آمریکا

اقتصادنیوز؛ حساب توییتری وزارت خارجه ایراندر پیامی با تأکید بر اینکه مالکوم ایکس زندگی خود را وقف عدالت برای مردم محروم از مزایای اجتماعی کرد، اعلام کرد: وقت آن فرارسیده که مردم آمریکا از هر قشری در برابر نژادپرستی اجتماعی و مشوق اصلی آن بایستند.

به گزارش اقتصادنیوز؛ وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (چهارشنبه) در توییتی درباره مالکوم ایکس نوشت: «مالکوم ایکس زندگی خود را وقف عدالت برای مردم محروم از مزایای اجتماعی کرد. همزمان با آنکه برای مدت زمانی طولانی به مبارزه در راستای محو و نابودی سفید برتر پنداری برخاست.»

در این توییت آمده است: «دیگر وقت آن فرا رسیده است که مردم آمریکا از هر قشری در برابر نژادپرستی اجتماعی و «مشوق» اصلی آن بایستند.»

وزارت خارجه اعلام کرد: «میراث مالکوم ایکس باید زنده نگهداشته شود.»

مالکوم ایکس

مالکوم ایکس فعال مدنی مبارزه برای حقوق سیاه پوستان و مسلمانان آمریکا بود که در سال ۱۹۶۵ ترور شد. مالکوم ایکس متولد ۱۹ می ۱۹۲۵ در ایالت نبراسکا بود. نام اصلی وی «مالکوم لیتل» است که بعد از پیوستن به گروه «امه الاسلام»، نام «مالکوم ایکس» را برگزید؛ و در طی سفر حج، نام اسلامی الحاج مالک الشباز را برخود نهاد. وی به دلیل مبارزاتش علیه تبعیض نژادی و حقوق سیاه پوستان در آمریکا مشهور است.

 

 

 

مالکوم ایکس

این مطلب برایم مفید است
6 نفر این پست را پسندیده اند