حمله سایبری به وزارت خارجه و موسسه ملی سلامت آمریکا

کدخبر: 379310
اقتصاد نیوز : در جدیدترین گزارش‌ از حملات سایبری علیه سازمان‌های دولتی آمریکا، واشنگتن پست از هدف حمله قرار گرفتن وزارت خارجه و موسسه ملی سلامت این کشور خبر داد تا تعداد این سازمان‌ها به عدد پنج برسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از فارس، وزارت خارجه و موسسه ملی سلامت آمریکا (از شاخه‌های وزارت بهداشت و خدمات انسانی آمریکا) هم به فهرست سازمان‌های دولتی این کشور که در روزهای اخیر مورد حمله سایبری قرار گرفته‌اند، اضافه شدند. پیشتر رسانه‌های آمریکایی از حمله سایبری پیچیده به وزارت خزانه‌داری، وزارت تجارت و وزارت امنیت داخلی آمریکا خبر داده بودند.

رسانه‌های آمریکایی از جمله «واشنگتن پست»، این حملات را کارزار جاسوسی سایبری خوانده و مدعی شده‌اند روسیه پشت آن‌ها قرار دارد.

بنابر این گزارش، گرچه میزان خسارت ناشی از این حملات مشخص نیست اما به گفته کارشناسان، میزان خسارت زیاد برآورد شده است.

به گفته مقامات و منابع آگاه که به دلیل در جریان بودن تحقیقات به شرط فاش نشدن نامشان حاضر به گفت‌وگو شدند، همچنین تصور می‌شود این فهرست گسترده‌تر شود و سایر آژانس‌های فدرال و تعداد زیادی از شرکت‌های خصوص را هم در بر بگیرد.

خبرگزاری رویترز اولین بار یک شنبه شب خبر داد که وزارت خزانه‌داری آمریکا مورد حمله سایبری قرار گرفته و هک شده است. رویترز در گزارش خود مدعی شد که یک گروه هکری پیچیده که مورد حمایت یک دولت خارجی بوده،‌ اقدام به سرقت اطلاعات وزارت خزانه‌داری آمریکا و یک سازمان آمریکایی مسئول درباره تصمیم گیری در خصوص سیاست‌های اینترنت و ارتباطات کرده است.

رسانه‌ها گزارش دادند که این حمله سایبری باعث شد تا نشست اضطراری شورای امنیت ملی در کاخ سفید برگزار شود.

بنابر گزارش‌ها، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا نگران بودند هکرهایی که وزارت خزانه‌داری آمریکا را هدف قرار داده‌اند ممکن است از ابزار مشابه برای نفوذ به دیگر سازمان‌های آمریکایی استفاده کرده باشند.

بعد از آن روزنامه واشنگتن پست مدعی شد که هکرهای روسی در پشت حمله سایبری یک شنبه شب به وزارت خزانه‌داری آمریکا هستند.

این در حالی است که سفارت روسیه در واشنگتن به ادعای دست داشتن این کشور در حمله سایبری به خزانه‌داری آمریکا واکنش نشان داد  و آن را رد کرد.

سفارت روسیه اعلام کرد، حملات در فضای اطلاعات با اصول سیاست خارجی روسیه مغایرت دارد و رسانه‌های آمریکا بار دیگر اتهاماتی بی‌اساس را درباره حملات هکری روسیه به ارگان‌های دولتی آمریکا مطرح کرده‌اند.

 «دیمیتری پسکوف» سخنگوی کرملین هم روز دوشنبه با رد اتهامات اخیر در خصوص نقش مسکو در حمله سایبری به خزانه‌داری آمریکا از ایالات متحده خواست تا به این اتهامات بی‌اساس علیه روسیه پایان دهد.

سخنگوی کرملین در جمع خبرنگاران در خصوص اتهامات رسانه‌های آمریکایی مبنی بر نقش روسیه در حمله سایبری یکشنبه شب به وزارت خزانه‌داری آمریکا گفت: «بار دیگر، این اتهامات و اظهارات را رد می‌کنم. اگر ماههای زیادی است که حملاتی صورت می‌گیرد و آمریکا قادر نیست اقدامی در مقابل آن انجام بدهد، دلیلی نمی‌شود که برای هرچیز اتهامات بی‌اساس به روسیه وارد کند. اینگونه اقدامات هیچ ارتباطی به ما ندارد».

تیتر یک
  • گزارش اقتصادنیوز از آخرین تحولات بورس پایتخت

    اقتصادنیوز: امروز ۲۷ اردیبهشت ۱۴۰۰ شاخص کل بورس و شاخص هم وزن نزول کردند.

از دست ندهید
بلیط هواپیما