کدخبر: ۲۸۸۸۳۹ لینک کوتاه

علی ابراهیمی:

ژاپن نگران آسیب رسیدن به منافع خود در این منطقه است

اقتصاد نیوز: عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی گفت: ژاپن حضور اقتصادی قوی در منطقه و خلیج فارس دارد و نگران آسیب رسیدن به منافع خود در این منطقه است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایرنا؛ علی ابراهیمی درباره رفت و آمدهای دیپلماتیک به کشورمان گفت؛ واقع امر این است که منافع اقتصادی کشورهایی مثل آلمان و ژاپن بیش از آنکه با ما باشد با آمریکاست، مسلماً آنها در راستای حفظ منافع ملی خودشان تمایلی ندارند که سرمایه گذاری و مبادلات تجاری خود را برای همراهی با ایران به خطر بیاندازند، ولو آنکه ایران به تعهدات برجامی خود به صورت کامل عمل کرده باشد.

وی با اشاره به سفر اخیر وزیر خارجه آلمان به ایران افزود: وقتی پای منافع به میان آید نه آمریکا سابقه خوبی دارد و نه اروپایی ها، منتها اروپایی ها از منظر دیپلماسی همراهی شان با ما نسبتاً خوب بوده است، اما از نظر عملیاتی و اجرایی، اقدامی که اثر مشخص داشته باشد، شاهد نبوده ایم.

ابراهیمی تاکید کرد: دولت های اروپایی اساساً توانایی انجام همکاری های اقتصادی با ایران را هم ندارند چرا که بسیاری از سهامداران عمده شرکت های اروپایی آمریکایی هستند و آنها هم منافع شرکت های خود را در نظر دارند و طبیعتاً به سودشان نیست که با ایران همراهی داشته باشند و مشمول جرایم آمریکا شوند.

ابراهیمی ادامه داد: هر چند سفر وزیر خارجه آلمان هرچند در ذات خود یک قدم مثبت و گامی رو به جلو بود ولی نباید انتظار چندانی داشت و به نظر می رسد این سفر بیشتر در راستای رایزنی و ابلاغ خواسته های آمریکا صورت گرفته است.

وی اضافه کرد؛ البته تمایل آلمان به کاهش تنش در منطقه دارد اما در این منطقه آمریکا با زورگویی و قلدرمآبی تحریم های یکجانبه خود را پیش می برد که آلمان ها هم ظاهراً چاره ای جز همراهی ندارند.

ژاپن نگران بروز ناآرامی در خلیج فارس است

عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به سفر نخست وزیر ژاپن به ایران ایران گفت: ژاپن از نظر اقتصادی و امنیتی وابستگی عمیقی به آمریکا دارد و تا امروز هم ژاپن نشان داده است که همه تحریم های آمریکا را اجرا می کند. پس نباید انتظار چندانی از سفر نخست وزیر این کشور داشته باشیم.

نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی افزود: این سفر از لحاظ دیپلماسی و اینکه بعد از انقلاب مقامات عالی رتبه ژاپن به ایران سفر نداشته اند اهمیت دارد. از سوی دیگر اساساً ژاپن کشوری است که به دور از حاشیه و تنش، خیلی آرام و محکم منافع خودش را پیش می برد.

ابراهیمی گفت؛ هدف این سفر هم در درجه اول حفظ منافع ژاپن و بعد ابلاغ خواسته های آمریکا به ایران است. ژاپن حضور اقتصادی نسبتاً قوی در خلیج فارس دارد ژاپن حضور اقتصادی نسبتاً قوی در خلیج فارس دارد و نگران بروز ناآرامی در خلیج فارس و آسیب رسیدن به منافع خود است.

نماینده اصلاح طلب مجلس گفت: من نفس رفت و آمدهای دیپلماتیک و مذاکره را قبول دارم، اما در این موارد به نتیجه با توجه به شرایط موجودخوش بین نیستم. این بدبینی به دو دلیل است؛ اول اعمال فشار حداکثری آمریکا و نوع وابستگی ژاپن به این کشور و دوم هم عدم ایجاد منافع مشترک اقتصادی میان ایران و ژاپن. بنابراین آنها چون منفعت مهمی برای از دست دادن ندارند، پس انگیزه چندانی هم برای حمایت از جمهوری اسلامی ایران نخواهند داشت.

 

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند