بسته خبری اقتصادنیوز 17 آبان 1400

بلاتکلیفی دلار 4200 تومانی/ برنامه 2 ساله برای خودرو

کدخبر: 453027
اقتصادنیوز: درحالی که مهمترین خبرها پیرامون بلاتکلیفی دلار 4200 تومانی دنبال میشود که وزیر صمت از برنامه دو ساله خودرویی ها خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز، در تازه ترین تحولات برجامی، جک سالیون مدعی شده که امریکا آماده بازگشت به مذاکرات هسته‌ای است و این ایران است که نمیخواهد دوباره به تعهدات ذیل برجام بر گردد.  جو بایدن، رئیس‌جمهور امریکا در پاسخ به سؤالی درباره موضع فعلی او درباره مذاکرات وین و طرح جایگزین برای شرایطی که مذاکرات با شکست مواجه شود، گفت: هم‌اکنون درباره ایران اظهارنظری مطرح نمی‌کنم.

همسو با تحولات برجامی، سلیمان امیرخیل، رئیس اتاق مشترک افغانستان و ایران نیز در خبر امیدوارکننده ای گفته است:صادرات نفت و گاز از ایران به افغانستان هفته آینده از سر گرفته می‌شود. ایران پیش تر یکی از صادرکنندگان نفت به افغانستان بود. وزیر نفت از چند روز پیش از بهبود روند صادرات نفت و گاز ایران خبر داده بود.

بلاتکلیفی دلار 4200 تومانی

خبر مهم دیگر درباره تعیین تکلیف دلار 4200 تومانی است، براساس گفته یکی از نماینده های مجلس پیشنهاد دولت حفظ ارز ترجیحی دارو و گندم و بازنگری در ارز ترجیحی سایر کالاها است، کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم به دنبال همین دستورکار است. البته اخبار و منابع رسمی به همان اندازه که از تعویق احتمالی حذف دلار 4200 تومانی خبر میدهد که برخی منابع آگاه میگویند دلار 4200 تومانی به زودی از تصمیم گیری های ارزی حذف میشود.

ابراهیم رییسی، رئیس جمهور در جلسه ستاد اقتصادی دولت اعلام کرده است: بودجه ۱۴۰۱ برای رشد اقتصادی ۸ درصدی پیش‌بینی و برنامه‌ریزی شد. خاندوزی هم با تایید برنامه ریزی برای رشد 8 درصدی گفته است: پیش‌نویس مصوبه اصلاح اختیارات سازمان اموال تملیکی برای تصویب به دولت ارایه شد. محمدمهدی مفتح، سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم در توضیح جلسه کمیسیون برنامه و بودجه مجلس گفته است: این جلسه با حضور رئیس و اعضای هیئت عامل صندوق توسعه ملی برای ارائه گزارش منابع و مصارف صندوق برگزار شد و درباره نحوه تعیین تکلیف بدهی های قبلی دولت به صندوق بحث و بررسی صورت گرفت.

مدیرعامل جدید بورس تهران

امروز البته با ترافیک جلسات بورسی ها با دولتی ها و مجلسی ها روبه رو بود؛ براساس بحث های بورسی در مجلس و جزئیات نشست مشترک بورسی وزارت اقتصاد و مجلس از زبان احسان خاندوزی، مقرر شده طرح اصلاح قانون بازار اوراق بهادار ظرف حداکثر یک ماه آینده با توافق مجلس و دولت به نتایج نهایی برسد. وزیر اقتصاد همچنین با اشاره به جلسه امروز صبح این وزارتخانه با بانک مرکزی با حضور بورسی ها گفته است:  توسعه بازار سرمایه، تسهیل ورود شرکت‌ها به این بازار ، حذف قیمت گذاری دستوری و آگاهی بخشی به بازیگران بازار سرمایه از مهمترین مطالبات مطرح شده در این نشست بود بنا بر شنیده های غیررسمی و به واسطه مذاکرات سازمان بورس و وزارت اقتصاد با دولت، بتاسهم همچنین مقرر شد سقف تسهیلات به صنعت کارگزاری رسمیت یافته و به تدریج افزایش یابد.

بر مبنای این خبر، امروز جلسه هماهنگی در بانک مرکزی با حضور مدیران هردومجموعه تشکیل میشود. در خبر دیگر مربوط به بورس، با مصوبه هیات مدیره بورس، محمود گودرزی به عنوان مدیرعامل و سکاندار جدید بورس تهران برگزیده شد. همچنین هادی سلیمی زاده هم به عنوان مدیر جدید روابط عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار هم منصوب شد.

اخبار صنایع: اثر کمبود گاز خانگی بر صنایع سیمانی و فولادی  

در حوزه اخبار صنایع نیز گزارش ها حکایت از این دارد که براساس گزارش های آماری، روند نزولی شاخص تولید صنعتی شرکت‌های بورسی ادامه دارد. صنعت محصولات غذایی بدترین وضعیت سودآوری را در صورت‌های مالی شش ماهه داشته اند

همچنین در حالی براساس گزارش مرکزآمار ایران، درصد تغییرات شاخص قیمت تولیدکننده بخش برق نسبت به فصل قبل، برای ساعات مختلف اوج‌بار، میان‌بار و کم‌بار، به ترتیب ٥.١، ٢.٨ و ٨.٠- درصد بود که خلیلی، دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان در خصوص هشدار به افزاشی بیش از حد مصرف گاز گفته است: این طور که وزارت نفت اعلام کرده ما با کمبود گاز مواجه هستیم و ممکن است که برای تامین گاز خانگی بخشی از صنایع محدود شوند. پیش تر وزیر نفت از تاثیر احتمال قطعی گاز روی صنایع فولادی و سیمانی هشدار داده بودند.

همچنین در خبر مهم دیگری عنوان شده است که ۳۳ طرح‌ پیشران در صنعت پتروشیمی درحال انجام است که براساس اعلام شرکت ملی پتروشیمی ۲۰ طرح مجوز احداث را دریافت کرد. در همین حال علی نیکزاد، نایب رئیس مجلس گفته است: قیر حواله‌ای تا شنبه هفته آینده در اختیار دستگاه‌های اجرایی از جمله وزارت راه و شهرسازی، سازمان نوسازی مدارس و سازمان شهرداری‌ها قرار می‌گیرد.

خبر مهم دیگر درباره خودرویی ها هم صحبت های امیدوارکنده وزیر صمت درباره صنعت خودرو بود؛ براساس گفته فاطمی امین برنامه دو ساله در دستورکار وزارت صمت میتواند شرایط مناسبی را برای صنعت خودرو رقم بزند.

اپراتور تلفن همراه اول محکوم شد

در حوزه اخبار شرکت ها هم مهمترین خبرها حکایت از این دارد که:

#حآسا | پیرو افزایش تعرفه های جاده ای از تاریخ 9 اردیبهشت و نرخ مالکانه از تاریخ یکم تیر به میزان 22 درصد مبلغ 100 میلیارد ریال به سود عملیاتی شرکت تا 30 مهر اضافه میشود.

#انرژی | در اجرای بند 5 هفتصد و بیست و پنجمین صورتجلسه هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار مقرر شده است در راستای اجرای تدریجی مصوبه مذکور در مرحله دوم، 5 درصد دیگر از سهام بورس انرژی ایران متعلق به سهامداران دسته نهادهای مالی و فعالان بورس انرژی به دسته سایر اشخاص (نماد انرژی3) انتقال و قابلیت معامله برای آن ها در نماد انرژی 3 فراهم شود.

#همراه | مدیرکل تعزیرات تهران:در پرونده تخلف اپراتورهای تلفن همراه در بسته های اینترنت، ارجاعی از سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی، همراه اول به پرداخت 760.3 میلیارد تومان محکوم شد.

#ثامید | توسعه و عمران امید تعداد محدودی از واحدهای مسکونی و تجاری خود را به صورت نقد،اقساط و یا تهاتر از طریق برگزاری مزایده عمومی واگذار می کند. حجم ریالی فروش پیش بینی شده در آگهی به میزان حداقل 567 میلیارد تومان برآورد شده است که عملکرد آن در گزارش های بعدی منعکس می شود.

#وسینا | مزایده نوبت دوم فروش سهام شرکت توسعه اعتماد مبین متعلق به بانک سینا آگهی شد.

#خودرو #خساپا | رضا فاطمی امین، وزیر صمت گفت: در هفته‌های آینده خودروهای باقی‌مانده در کف پارکینگ خودروسازان تکمیل شده و به بازار عرضه می‌شوند. همچنین از هفته آینده عرضه خودرو از سوی ۲ خودروساز بزرگ کشور افزایش خواهد یافتاز هفته آینده روزانه ۷۰۰ دستگاه خودرو بیشتر در کشور تولید خواهد شد. ایران خودرو ۵۰۰ دستگاه و سایپا ۲۰۰ دستگاه روزانه بیشتر تولید می‌کنند.

#ذوب   #کمنگنز | کمنگنز اعلام کرد برای فروش 60.000 تن سنگ منگنز دانه بندی برای یک سال به  ذوب آهن اصفهان قرارداد بسته است.

#ملل | موسسه ملل درحالی در شفاف سازی قبلی گفته این موسسه مالی به بانک تبدیل شده که بانک مرکزی آن را تکذیب کرد

مهمترین افزایش سرمایه هایی که در راهند

افزایش سرمایه هایی که در راهند:

#ثشاهد | گزارش توجیهی هیئت مدیرة به منظور پیشنهاد افزایش سرمایه از 400.6 میلیارد تومان به 1000.6 میلیارد تومان از محل سود انباشته به منظور اصلاح ساختارمالی شرکت به تصویب هیئت مدیره رسید و جهت اظهارنظر به حسابرس و بازرس قانونی ارسال شد.

#سجام | جلسۀ هیئت‌ مدیره به منظور تصمیم گیری در خصوص افزایش سرمایه شرکت از 528.3 میلیارد تومان به 666.8  (از محل مطالبات و آورده نقدی)، در روز چهار شنبه 26 آبان برگزار میشود.

#رانفور | افزایش سرمایۀ شرکت از 2800 میلیارد تومان به 3600 میلیارد تومان (از محل سود انباشته) در مرجع ثبت شرکت ها به ثبت رسید.

#کوثر | در مجمع فوق العاده شرکت، افزایش سرمایه 160 درصدی کوثر از 648.5 میلیارد تومان به 1648.5 میلیارد تومان خبر داد.

#فخوز | در مجمع فولاد خوزستان، سرمایه شرکت از 5 هزار میلیارد تومان به 19 هزار میلیارد تومان افزایش یافت.

#ثجنوب | سرمایه گذاری مسکن جنوب از تایید افزایش سرمایه 56 درصدی از 90 میلیارد تومان به 140 میلیارد تومان در مجمع فوق العاده خبر داد.

#فاراک | با توجه به افزایش سرمایهُ شرکت از 1435.1 میلیارد تومان به 2063.7 میلیارد تومان، تعداد 4.4 میلیارد سهم با توجه به حق تقدم استفاده شده توسط سهامداران فعلی، و با عنایت به انقضای مهلت استفاده از حق تقدم مذکور برای تحقق افزایش سرمایه بدین وسیله تعداد 1.8 میلیون سهم 100 تومانی برای پذیره نویسی عمومی عرضه میشود. مهلت پذیره نویسی عمومی از تاریخ 6 ابان تا 15 آذر امسال تعیین شد.

#فملی | امیدعلی معیری، مدیر مالی شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: تقاضای افزایش سرمایه شرکت ملی صنایع مس ایران به عنوان بزرگترین افزایش سرمایه فعلی تاریخ بورس ایران مورد موافقت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفت./مس پرس

در خصوص برگزاری مجامع نیز:

#سکرد | جلسه مجمع عمومی این شرکت در تهران (میدان ونک -اتوبان حقانی بعد از کتابخانه ملی تقاطع همت - هتل بزرگ ارم سالن همایش نگین) در ساعت 10 چهارشنبه 26 آبان برگزار می‌شود.

  • 11
تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما