روندصعودی نرخ‌های سود در هفته اول زمستان

رکوردزنی‌های تازه نرخ بهره در سال 1400

کدخبر: ۴۶۶۰۹۴
اقتصادنیوز: بررسی نرخ سودها در اولین هفته زمستان 1400 نشان از رکوردزنی این متغیر در دو بازار داشته است. طبق امارهای به ثبت رسیده نرخ سود اوراق یکساله بازار ثانویه به فراتراز 26 درصد رسیده و نرخ بهره نیز در این مقطع رکورد یکساله را ثبت کرده است
رکوردزنی‌های تازه نرخ بهره در سال 1400

به گزارش اقتصادنیوز ، در هفته اخیر نرخ سود در دو بازار روندی صعودی داشته و در دو بازار دیگر هیچ تغییری را ثبت نکرده است. روند نرخ بهره در بازار شبانه نیز نشان می دهد این نرخ به بالاترین سطح خود در سال جاری دست پیدا کرده است.

دست یابی نرخ سود بازار اولیه اوراق بدهی دولتی به  22 درصد

بازار اولیه اوراق بدهی دولتی به منظور تامین کسری بودجه دولت از طریق فروش اوراق برگزار می شود.

در اولین هفته برگزاری این بازار در دی ماه نرخ سود به بالاترین سطح خود رسیده که معادل با 22 درصد بوده است. 

این حراج به صورت هفتگی اجرا می شود و هدف آن تامین کسری بودجه دولت است. خریدار این اوراق بانکها و نهادهای مالی بوده و فروشنده وزارت اقتصاد و دارایی است. بانک مرکزی نیز در مقام کارگزار داد و ستد فروش این اوراق برای بانک ها است.

با وجود افزایش نرخ سود در این بازار اما در دو هفته اخیر سطح معاملات شاهد کاهش چشمگیری بوده که دلیل آن اشاره به افزایش بالای تاریخ سررسید اوراق داشته است.

سطح بالای نرخ سود در بازار ثانویه اوراق بدهی

روند نرخ سود در بازار ثانویه اوراق دولتی نشان می دهد نرخ بازدهی نقدی اوراق برای سررسید یک ساله تا سه ساله در کانال ۱۹تا ۲2 درصد بسته شده است.

بازار ثانویه اوراق دولتی مختص خرید و فروش اوراق دولتی است که با هدف نقد شوندگی اوراق مالی ایجاد شده است

در این بازار اسناد خزانه با نماد اخزا داد و ستد می شود که دولت به جای پول نقد بابت تعهدات خود به پیمانکاران اوراق تحویل می دهد. این اوراق دارای سررسید است و پیمانکاران می توانند تا سررسید نگه دارند و پول خود را با نرخ سود اضافه شده به قیمت اوراق تحویل گیرند یا در بازار بدهی قبل از سررسید تنزیل کنند.

نرخ سود در این بازار بیانگر نرخ تنزیل اوراق دولتی است هر چند انتظارات نسبت به اینده و پایداری مالی دولت مثبت باشد اسناد خزانه با نرخ پایین تری تنزیل می شود، برخی کارشناسان اعتقاد دارند نرخ بازدهی این بازار در کنار نرخ سود بازار اولیه اوراق دولتی نرخ پایه سود در بازار مالی ایران به حساب می آیند. روند هفته گذشته نشان می دهد نرخ بازدهی یک ساله اوراق روندی صعودی گرفته و در مرز 26 درصد قرار گرفت

نرخ بازدهی آتی دوساله نیز نشان در این مقطع ابتدا تا مرز 27 درصد رفته و در نهایت در سطح 26 درصد قرار گرفته که بالاترین سطح نرخ سود این شاخص در سال جاری به شمار می آید.

این روند برای نرخ بازدهی سه ساله اوراق در پایان هفته اخیر اندکی کاهش پیدا کرده و تقریبا در سطح 25.8 درصد ایستاد.

نرخ سود

رشد دوباره نرخ سود در بازار وام مسکن

اوراق حق تقدم تسهیلات بانک مسکن (به‌صورت خلاصه تسه) اوراقی هستند که مالک آن‌ها می‌تواند با مراجعه به بانک در ازای هر برگه از آن، از امتیاز استفاده از 500 هزار تومان تسهیلات خرید یا ساخت مسکن استفاده کند. ‌در حال حاضر از اوراق حق تقدم تسهیلات مسکن می‌توان برای گرفتن دو وام به‌صورت هم‌زمان استفاده کرد.

یک وام در قالب خرید مسکن است و وام دیگر که برای بازسازی و تعمیر استفاده می شود در قالب تسهیلات جعاله پرداخت می شود. حداکثر تسهیلات پرداختی از این محل در تهران برای متاهلین در ابتدی پاییز امسال برابر با 480 میلیون تومان است. مجردها نیز نهایتا می توانند 240 میلیون تومان در این قالب وام بگیرند.

قاعده اخیر وام مسکن در هفته اول دی ماه موجب شده تا متقاضیان نصف هزینه اوراق را پرداخته و بقیه را از مسکن به صورت هشت ساله و نرخ سود 18 درصد دریافت کنند. این رویداد هزینه اوراق را کاهش قابل توجهی داد اما با موج جدید تقاضا در این بازار دوباره قیمت ها از مرز 104 هزار تومان فراتر رفته و نرخ سود را با 2 واحد درصد افزایش در حالت معمول به 24 درصد رسانید. 

ثبات نرخ سود در بازار باز 

بانک مرکزی هر هفته درعملیات بازار باز به خرید و فروش اوراق بدهی بین بانکها می پردازد تا از این طریق بتواند نقدینگی بانکها را کنترل کند. این بانک از این طریق نرخ سود بازار بین بانکی را تنظیم میکند.

در هفته نخست دی زمستان 1400 بسط نقدینگی در بازار باز به 70 هزار میلیارد تومان رسید اما نرخ سود و تاریخ سررسید به 20.15 درصد  و تاریخ هم در سطح 7 روزه ثابت ماند.

رکوردزنی نرخ بهره در بازار بین بانکی

در بازار بین بانکی یا بازار شبانه نیز سطح اعتبارات قاعده مند رشد قابل توجهی را در هفته آغازین زمستان به ثبت رسانید. در این هفته بانک مرکزی تقریبا 5 هزار و 270 میلیارد تومان بسط نقدینگی را در این بازار رقم زده که در مقایسه با یک ماه گذشته سطح بالایی به شمار می آید.

این رویداد البته یکی از علامت‌های رشد در نرخ بهره در این هفته بوده است. این نرخ در هفته اول زمستان به 21.11 درصد رسیده که بالاترین میزان این نرخ در سال جاری بوده است.

نرخ سود

 

 

اخبار روز سایر رسانه ها
    تیتر یک
    کارگزاری مفید