عراق اجازه استقرار پایگاه های نظامی به آمریکا نمی دهد

کدخبر: 227897
اقتصادنیوز : 'حیدر العذاری' سفیر جمهوری عراق در روسیه گفت: جواب بغداد در صورت درخواست واشنگتن برای برپایی پایگاه های نظامی آمریکا در عراق، نه خواهد بود.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا ، العذاری در مورد گزارش رسانه ها درباره قصد آمریکا برای تاسیس پایگاه های نظامی در عراق گفت از این موضوع اطلاعی ندارد اما پاسخ کشورش به این درخواست منفی خواهد بود. 

سفیر عراق در موسکو در عین حال گفت: به اعتقاد وی این امر نمی تواند درست باشد چرا که آمریکا نیروهای نظامی اش را از عراق در سال 2011 خارج کرد و (دیگر) قصد تاسیس پایگاه های نظامی همیشگی در عراق را ندارد.

العذاری افزود: نیروهای نظامی باقیمانده آمریکا در عراق عده ای مستشار هستند و حرفی از پایگاه نظامی در عراق نشده است.

وی گفت فکر نمی کند دولت عراق با حضور مستمر پایگاه های نظامی آمریکا در عراق موافقت کند و بغداد بارها گفته است که هیچ پایگاه نظامی آمریکا در عراق وجود ندارد.

دیپلمات ارشد عراقی افزود: مبنای ما این است که اولویت نخست با حاکمیت ملی عراق است و بر همین اساس تصمیم گیری در مورد وجود پایگاه های نظامی آمریکا در عراق فقط بعهده دولت بغداد و نه طرف دیگری است. 

آمریکا که در سال 2011 پس از هشت سال اشغالگری، طرح خروج نیروهای خود از عراق را نهایی کرد در 2014 و این بار به بهانه مبارزه با داعش و تحت پوشش یک ائتلاف به اصطلاح بین المللی به این کشور بازگشت. 

ائتلاف بین المللی ضد داعش به سرکردگی آمریکا مدعی است از سال 2014 مواضع داعش در عراق و سوریه را بمباران می کند اما اسناد و مدارک بسیاری طی این سالها منتشر شده است که آنها را در حال هلیبرد سران داعش، امدادرسانی به تروریست ها و رساندن سلاح و مهمات به تکفیری های داعشی نشان می دهد. 

بمباران مناطق مسکونی و نیز نیروهای دولتی عراق نیز از دیگر موارد ثبت شده از عملکرد نیروهای ائتلاف است. 

با اعلام پایان نظامی داعش در آذرماه 96، بسیاری از شخصیت ها و سران احزاب سیاسی و نمایندگان پارلمان عراق خواستار خروج نیروهای نظامی آمریکایی از خاک کشورشان شده اند. 

آمارهای غیر رسمی متعددی از تعداد نیروهای آمریکایی مستقر در عراق ارائه شده است که یکی از کمترین آنها به حضور هشت هزار سرباز آمریکایی در خاک عراق اشاره دارد. 

برخی نمایندگان پارلمان سابق عراق نیز پیش تر با انتقاد از عدم شفافیت موضوع، گفته اند پاسخ به ابهامات در مساله تعداد نیروهای آمریکایی و تصمیم رسمی عراق در مورد آنان را متوجه شخص حیدرالعبادی نخست وزیر و فرمانده کل نیروهای مسلح این کشور می دانند. 

 

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما