کدخبر: ۲۳۱۴۴۴ لینک کوتاه

فوتبال انگلیس از امشب آغاز می شود/ رونمایی از ستاره ایرانی

اقتصاد نیوز:با مسابقه امشب منچستریونایتد و لسترسیتی لیگ برتر فوتبال انگلیس - پرتماشاگرترین لیگ فوتبال جهان - شروع می‌شود و این در شرایطی است که ستاره ایرانی شنبه شب اولین بازی خود در این لیگ را تجربه می کند.

به گزارش اقتصاد نیوز،  برای ایرانی‌ها، که طرفداران منچستریونایتد، لیورپول، چلسی و آرسنال در بین آنها کم نیست، لیگ امسال متفاوت است؛ بعد از چند فصل بدون نماینده آنها علیرضا جهانبخش را در این لیگ خواهند داشت: بال راست تیم ملی ایران که فصل پیش در آ زد آلکمار در لیگ هلند عملکرد فوق‌العاده‌ای داشت.

جهانبخش با ۲۱ گل زده آقای گل لیگ هلند شد و ۱۲ پاس گل هم داد تا ارزشمندترین بازیکن این لیگ شود. با این آمار بی‌نظیر حتی حضور پایین‌تر از انتظارش در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه هم مانع نشد تا تیم برایتون از او چشم پوشی کند.

به گفته کریس هاتون، سرمربی برایتون، این باشگاه جنوب انگلیس مدت‌ها علیرضا جهانبخش را زیر نظر داشته و سرانجام با انتقال ۱۷ میلیون پوندی (۱۹ میلیون یورویی) هم رکورد گرانترین بازیکن تاریخ برایتون شکسته شد و هم رکورد گرانترین فوتبالیست ایرانی.

 

حالا برای این جوان مستعد که از کناره دریای خزر به کناره کانال انگلیس (کانال مانش) رسیده فرصتی مهیا است که به معنی واقعی جهانی شود. جهانبخش زیر نظر امیر هاشمی مقدم ملی پوش سابق ایران که سال‌هاست در فوتبال هلند مشغول است بدون حاشیه مراحل پیشرفت را پشت سر گذاشته و حالا به جایی رسیده که تا قبل برای ایرانی‌ها میسر نبود.

با وجود موفقیت‌های تیمی و فردی فوتبال ایران در صحنه بین‌المللی لیگ برتر انگلیس هنوز برای ایرانی‌ها منطقه‌ای ناشناخته است. از تجربه بسیار کوتاه کریم باقری در باشگاه چارلتون که بگذریم، آندرانیک تیموریان و اشکان دژاگه به ترتیب در بولتون و فولام فقط برای مدت کمی در تیم اصلی بودند. سرعت و شدت فوتبالی که در این لیگ بازی می‌شود خیلی‌ها را غافلگیر می‌کند.

روبرت پیرز بازیکن تیم ملی فرانسه از تجربه اولین حضورش در لیگ برتر با آرسنال می‌گوید: "آنقدر همه چیز سریع اتفاق می‌افتاد که وحشت کرده بودم. آخر بازی به خودم گفتم اینجا جای من نیست."

 

اما وقتی بازی تمام شد آرسن ونگر سرمربی آن زمان آرسنال با پیرز صحبت کرد و به او گفت که کم کم به این ضرباهنگ عادت می‌کند.

لیگ برتر بی‌رحم است. داوید دخیا دروازه بان اسپانیایی منچستریونایتد، که در این لحظه یکی از بهترین‌ها در دنیا است، وقتی اول از اسپانیا آمد با آزمایش بسیار سختی روبرو بود.

حریفان همه سعی می‌کردند از لاغر بودنش استفاده کنند و با آوردن فشار فیزیکی روی ارسال‌ها به دخیا گل بزنند. اما در نهایت الکس فرگوسن مربی افسانه‌ای منچستریونایتد پای این دروازه بان جوان ایستاد و چنین بازیکن درجه یکی را تحویل جهان فوتبال داد.

اصرار برای سرگرم کردن تماشاگران و رساندن سریع‌تر توپ به دروازه حریف در لیگ برتر باعث می‌شود تا بازیکنان فرصت بسیار کمی برای تصمیم گیری داشته باشند. از سوی دیگر با بیشترین تعداد مسابقه در مقایسه با سایر کشورها، خطر مصدومیت و خستگی تهدید جدی‌تری است.

 

 

در لیگ برتر تقریبا هیچ موقع هیچ استادیومی خالی نمی ماند و هیجانی که تماشاگران چسبیده به زمین ایجاد می کنند در دنیا زبانزد است. به این ترتیب نگاه ها به علیرضا خواهد بود.اما جهانبخش برتری‌هایی دارد که می‌تواند کمکش کند.

او حمایت تمام جنوب انگلیس و تمام ایران را پشت سر خود دارد. در منطقه‌ای که برایتون و هوو (Hove) واقع شده فقط همین تیم فوتبال وجود دارد، بر خلاف بسیاری دیگر از نقاط کشور که هر خیابانش یک تیم فوتبال دارد. مردم محلی اینجا عاشق تیمشان هستند و علیرضا هم از این علاقه بی‌نصیب نمی‌ماند.

از طرف دیگر ایرانی‌ها که سال‌ها فوتبال انگلیس را از دور دنبال می‌کنند حالا افتخار می‌کنند که بار دیگر در لیگ این کشور نماینده‌ای دارند و آنها بی‌صبرانه می‌خواهند جهانبخش را جلوی تیم‌های بزرگ با پیراهن برایتون ببینند.

جهش غیرعادی تعداد دنبال کنندگان حساب اینستاگرام باشگاه برایتون بعد از آمدن جهانبخش از نشانه‌های این حمایت است. در نهایت علیرضا فاکتور غافلگیری رقبا را هم دارد. درست است که در فوتبال مدرن بازیکنان ویدئوی حریفان را تماشا می‌کنند، ولی جهانبخش هم برای مدافعانی که قرار است او را مهار کنند ناشناخته است. تفاوت زیادی بین صفحه تلویزیون و روی چمن وجود دارد.

 

برایتون سال پیش با ۴۰ امتیاز در لیگ برتر ماندنی شد. امسال هم هر چیزی بالای ۴۰ امتیاز از هوادارانش نمره قبولی می‌گیرد. هدف ساده است: بقا در لیگ برتر.

مشکل اصلی سال پیش برایتون در خط حمله بود. با ۳۴ گل زده در بین ۲۰ تیم جدول برایتون فقط از ۳ تیم بیشتر گل زده بود که دو تای آنها یعنی سوانزی و وست برام به دسته پایین‌تر رفتند. مشخصا آمدن علیرضا جهانبخش برای حل کردن همین مشکل بوده است.

گلن ماری مهاجم انگیسی برایتون سال پیش با ۱۲ گل در لیگ بهترین گلزن باشگاه بود. پاسکال گروس آلمانی هم روی ۱۵ گل زده شده توسط برایتون و هوو آلبیون نقش داشت. ولی انتظار می‌رود که جهانبخش بتواند این آمارها را بالاتر ببرد.

علیرضا جهانبخش تا همین جا تاریخ ساز بوده و به نظر می‌رسد مهاجم جوان تیم ملی ایران که در جام جهانی ۲۰۱۸ و مسابقه با اسپانیا برای اولین بار بازوبند کاپیتانی تیم را بست، سا‌لها نفر ثابت تیم ملی باشد.

البته فعلا تمرکز این پسر خوش اخلاق فوتبال ایران فقط روی یک هدف است: موفقیت در لیگ انگلیس.