کدخبر: ۲۶۴۰۷۴ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
پروتئین در بدن چه نقشی ایفا می کند؟

پروتئین در بدن چه نقشی ایفا می کند؟

اقتصادنیوز: همان طور که می دانید ویتامین ها , مواد معدنی و پروتئین هرکدام نقشی در بدن دارند و برای سلامتی بدن انسان ضروری اند و کمبود هرکدام منجر به مشکلی در بدن می شود . در این مطلب با عوارض کمبود پروتئین در بدن آشنا می شوید.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پرشین  و ی؛ باید بدانید وجود پروتئین در بدن انسان بسیار ضروری می باشد و برای ترمیم عضلات و یا ساخت عضلات به پروتئین نیاز است .پروتئین چه از طریق غذا و یا چه از طریق مکمل باید به بدن انسان برسد وگرنه عوارض جبران ناپذیری به همراه دارد . از علائم کمبود پروتئین در بدن می توان تورم در گونه , تورم در دست ها و خشکی پوست را نام برد .

اصلی ترین علائم کمبود پروتئین در بدن

نقش و عملکرد پروتئین در بدن بسیار مهم و پیچیده است. این ماده مغذی برای ساخت و ترمیم عضلات و بافت های دیگر در بدن از جمله خون ، غضروف، استخوان و پوست لازم است. علاوه بر آن پروتئین در تولید هورمون نیز نقش مهمی دارد. در صورت تامین نشدن پروتئین مورد نیاز بدن از طریق غذا یا حتی مکمل، سلامت فرد به خطر می افتد.

به همین دلیل است که بیشتر گیاه خواران و افرادی که رژیم می گیرند، دچار علایم کمبود پروتئین می شوند. با مصرف نکردن مواد غذایی بدون پروتئین، بدن مجبور است از پروتئین ذخیره شده ، استفاده کند. در نتیجه بافت هایی که در آن پروتئین ذخیره می شود مانند عضلات تحلیل می رود.

علائم کمبود پروتئین در بدن انسان

* متورم شدن گونه ها

علت آن التهاب غدد بزاقی است. این مشکل در پی عدم تعادل بین پروتئین و کربوهیدرات رخ می دهد.

* چشم های پف کرده:با کمبود پروتئین تراکم مایعات در بافت ها تشدید می شود. پروتئین از ترکیباتی است که در ایجاد تعادل مایعات در بدن نقش دارد.

* دست های متورم

این حالت نیز به دلیل جمع شدن آب در بافت ها ایجاد می شود. علل ادم متعدد است و یکی از آن ها کمبودپروتئین است.

علائم کمبود پروتئین

* کم شدن مو

ریزش مو دلایل متفاوتی دارد که یکی از آن ها کمبود پروتئین در برنامه غذایی است. بیشتر مو از پروتئین تشکیل شده است.

خشکی پوست از علائم کمبود پروتئین در بدن

* خشکی بیش ازحد پوست

کمبود پروتئین به خشکی بیش از حد و پوسته پوسته شدن پوست و بروز جوش های ریز منجر می شود. کمبود پروتئین پوست را مستعد آفتاب سوختگی می کند.

* بی حالی و کندی حافظه

کمبود پروتئین در میزان انرژی و عملکرد شناختی بدن نیز تاثیر می گذارد. همان گونه که گفته شد، پروتئین برای تولید طبیعی هورمون ها حیاتی است. برخی از این هورمون ها در کنترل استرس ، تولید انرژی و هوشیاری ذهنی نقش دارد. برای پیش گیری از بی حالی و کندی حافظه لازم است که پروتئین کافی دریافت کنید.

بیشتر بدانید بهترین زمان مصرف پروتئین برای بدن

اینکه بهترین زمان مصرف پروتئین کی است سوال خیلی‌هاست. جواب این سوال بستگی به سطح سلامت و هدف شما دارد. بسته به هدف‌تان که یا کاهش وزن است، یا عضله سازی و یا حفظ توده‌ی عضلانی، ممکن است لازم باشد در زمان خاصی از روز پروتئین مصرف کنید.

پروتئین یکی از مهمترین مواد مغذی برای کاهش وزن است. داشتن رژیم غذایی با پروتئین بالا کمک می‌کند تا سرعت سوخت و ساز بدن بیشتر شده و اشتها کاهش پیدا کند. پروتئین با کاهش میزان هورمون گرسنگی گرلین، اشتها را کم می‌کند

و سطح هورمون‌های کاهش اشتها مانند پپتید شبه گلوکاگون نوع یک (GLP-1)، پپتید YY و کوله سیستوکینین(CCK) بالا می‌رود. یعنی مصرف میان وعده‌های پروتئینی بین وعده‌های اصلی می‌تواند باعث شود در ساعات بعدی روز، کالری کمتری مصرف کنید.