کدخبر: ۲۶۵۰۲۲ لینک کوتاه

توصیه هایی برای پیشگیری از چاقی

اقتصادنیوز: یکسری عادت های بد درمورد غذا خوردن وجود دارد که اگر آن ها را رعایت نکنیم باعث می شود در طولانی مدت دچار اضافه وزن بشویم در این مطلب عادت هایی که باعث چاق نشدن می شود را با هم مرور خواهیم کرد

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از پرشین وی؛ داشتن تناسب اندام ارزوی هر فردی است اما چگونه باید غذا بخوریم و عادت های غذایی صحیحی را رعایت کنیم تا بتوانیم همیشه تناسب اندام خود را حفظ کنیم برای اینکه چاق نشویم یکسری اصول را باید رعایت کنیم و عادت های غلط را کنار بگذاریم.

توصیه های کاربردی برای پیشگیری از چاق شدن

سه وعده غذای اصلی را بخورید و هیچ کدام را حذف نکنید. غذا بخورید، اما به مقدار کم.در مهمانی ها و جشن ها انواع و اقسام غذاهای خوشمزه وجود دارد. شما یکی از آن غذاهایی را که خیلی هوس کرده اید، در بشقاب خود به اندازه کم بریزید و از خوردن غذاهای دیگر جداً خودداری کنید. آرام غذا بخورید، غالبا افرادی که سریع غذا می خورند به معده خود اجازه نمی دهند احساس سیری را اعلام کند. هر لقمه ای که در دهان خود می گذارید، مزه مزه کنید و ازغذای خود لذت ببرید. با این روش معده شما فرصت دارد تا غذا را با آرامش هضم کند.

بعد از هر وعده غذایی پیاده روی کنید.

حتماً در هر وعده غذایی سبزیجات را فراموش نکنید. اگر در مهمانی دعوت شدید، به صاحبخانه پیشنهاد دهید که من یک غذای کم کالری درست می کنم و آن را با خود می آورم. با این کار نه تنها میزبان را خوشحال کرده اید، بلکه میهمانهایی ک به تناسب اندام خود اهمیت می دهند، از غذای شما می خورند و لذت می ببرند.

یا اگر به مهمانی دعوت شدید، قبل از رفتن می توانید یک میان وعده کوچک از سبزیجات و میوه جات میل کنید. با این کار اشتهای خود را کم کرده اید.

در محل سرو غذا ننشینید.

اگر شما کمی دورتر از آن محل باشید، غذای کمتری می خورید.

از غذاهای حاضری و انواع فست فود ها پرهیز کنید. این نوع غذاها دارای چربی فوق العاده ای می باشند. به سرعت آماده و فریز می شوند و به طور کلی برای بدن خطر ناک هستند.

واقع بین باشید، سعی نکنید رژیم سخت بگیرید.

بلکه هدفتان این باشد که بهد از تعطیلات همان وزن قبلی خود را داشته باشید.

در ذهن خود هرم غذایی را رسم کنید و ببینید چه غذاهایی مفید و سالم هستند.

اگر قبل از تعطیلات ورزش می کردید، در طول این مدت نیز به ورزش خود ادامه دهید. اما اگر ورزش نمی کردید، در این دوران حتماً ورزش کنید.

ورزش استرس را کم می کند و از اضافه وزن جلوگیری می کند.

از تعطیلات خود لذت ببرید. برنامه ای برای ورزش کردن خود تنظیم کنید. سعی کنید غذاهایتان سالم باشد. این کارها را انجام دهید تا بعد از تمام شدن تعطیلات بدن و ذهنتان از شما تشکر کنند.

اگر شما در غذا خوردن و ورزش کردن جدی باشید مطمئن باشید که تعطیلات خوبی خواهید داشت.

بیشتر بدانید چگونه در سال جدید عادت های سالم تری برای رسیدن به تناسب اندام داشته باشیم

شروع سال جدید زمانی مناسب برای تغییر الگوهای قدیمی و شروع عادت های بهتر در زندگی است. با جایگزین کردن چند عادت ناسالم مانند صبحانه نخوردن یا خوردن شکلات در میان وعدهبا انتخاب هایی سالم تر می توانید قدمهایتان را برای حفظ سلامت و تناسب اندام در سال آینده بردارید.

کنترل کردن عادت ها چه اهمیتی دارند؟

بر اساس گزارشی که در نیویورک تایمز New York Times منتشر شد، محققین دانشگاه دوک  Duke University پیشنهاد داده بودند که عادات ما بیشتر از تصمیم گیری های آگاهانه روی انتخاب هایمان تاثیر می گذارند. این مطالعه نشان داد که عادت ها ۴۵ درصد از انتخاب های روزانه ما را شکل می دهند.

عادت ها چگونه شکل می گیرند؟

آیا تا به حال فکر کرده اید که عادت ها چگونه بوجود می آیند؟ قبل از این که بتوانید رویکردی فعالانه برای تغییر عادت های خود بیابید باید فرایند روانی که منجر به تشکیل عادات می شود را درک کنید. همه عادت ها یک فرایندسه بخشی به نام حلقه عادت habit loop را دنبال می کنند. چاق نشویم حلقه عادت شامل سه مرحله نشانه، چاق نشویم روال معمول و پاداش هستند.

اولین قدم حلقه عادت، نشانه، ماشه ای است که مغز شما را به حالت خلبان اتوماتیک می برد. در این مرحله بخشی از مغزتان که به طور معمول تصمیم گیری می کند، عقب رانده شده و از روی عادت عمل می کنید. قدم دوم، روال معمول است  و شامل تمام رفتارهایی شما بعد از مرحله نشانه است. چاق نشویم هیچکدام از این ها بدون قدم سوم اتفاق نمی افتد: پاداش. پاداش به مغز شما کمک می کند چاق نشویم عملکردی که قرار است در آینده تکرار کنید را به خاطر بسپارید.