کدخبر: ۲۷۲۶۲۳ لینک کوتاه

میزان مصرف قند هر ایرانی سالانه چقدر است؟

اقتصادنیوز: مدیرکل مواد غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: در کشور ما مردم دچار بیش‌خوری قند هستند و سالانه حدود ۳۰ کیلوگرم قند مصرف می‌کنند درحالی که در بسیاری از کشورها این رقم به ۱۵ کیلوگرم می‌رسد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از بهداشت نیوز  وحید مفید مدیرکل مواد غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: حدود دو دهه قبل یکی از معضلات کشور بحث بیماری‌های واگیر بود که با برنامه واکسیناسیون و تدابیر اندیشه شده مشکلی در این زمینه وجود ندارد اما امروز بیماری‌های غیر واگیر مانند قلب و عروق، پرفشاری خون از جمله معضلات کشور هستند.

وی گفت: برخی از آمار نشان می‌دهد حدود ۸۰ درصد از مرگ و میرها به دلیل این بیماری‌ها است که تغذیه نقش اساسی در بروز آنها دارد. در بخش تغذیه به میزان قند و نمک و چربی می‌توان اشاره کرد، در کشور ما مردم دچار بیش‌خوری قند هستند و سالانه حدود ۳۰ کیلوگرم قند مصرف می‌کنند درحالی که در بسیاری از کشورها این رقم به ۱۵ کیلوگرم می‌رسد.

مفید افزود: در خصوص مصرف نمک نیز ایرانی‌ها دو و نیم تا سه برابر مقادیر توصیه شده نمک مصرف می‌کنند، میزان متوسط نمک مصرفی 5 گرم است درحالی که برخی افراد روزانه 15 گرم نمک مصرف می‌کنند.

مدیرکل مواد غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو ادامه داد: آمار مصرف چربی در کشور بالا بوده و نزدیک ۲۵ الی ۳۰ کیلوگرم روغن مصرف می‌کنند، اگر چربی‌ها درصد اسید چرب بالایی داشته باشند یا ترانس دار باشند مخاطرات زیادی را برای سلامت خواهد داشت و پیش زمینه بیماری‌های قلبی و عروقی خواهد بود.

مطلب پیشنهادی

ماشین لباسشویی در فروشگاه پاکشوماسنتر، حمل رایگان به سراسر ایران

ماشین لباسشویی در فروشگاه پاکشوماسنتر، حمل رایگان به سراسر ایران

وی افزود: از سال 94 اقداماتی برای کنترل میزان قند و چربی در محصولات غذایی انجام شده و طی برنامه‌ای در دو بخش استانداردهایی برای محصولات غذایی صنعتی تدوین شد، به عنوان مثال در پنیر تازه درصد نمک ۴ درصد بوده که به دو و نیم درصد رسیده و درصد نمک نان به یک درصد رسیده است. در محصولات صنعتی در انواع کیک‌ها میزان قند ۱۰ درصد نسبت به عدد قبلی کاهش یافته است.