کدخبر: ۳۰۵۷۰۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
یورش پلیس واتیکان به دفتر چند نهاد عالی

یورش پلیس واتیکان به دفتر چند نهاد عالی

اقتصادنیوز: پلیس واتیکان در ادامه تحقیقات درباره فساد مالی به دفتر چند نهاد عالی یورش برده و اسناد و مدارکی را ضبط کرد.

به گزارش اقتصادنیوز به نقل از ایرنا، خبرگزاری رویترز گزارش داد که پلیس واتیکان عصر سه‌شنبه به دفتر دبیرخانه دولت سریر مقدس و سازمان اطلاعات مالی واتیکان یورش برده و اسناد و ابزارهای الکترونیکی را ضبط کرد. این حمله در راستای تحقیقاتی شد که پلیس درباره برخی بی‌نظمی‌های مالی انجام می‌دهد.

گفته می‌شود که این اولین بار است که این دو سازمان نهاد کاتولیکی مسیحیان جهان به دنبال شواهدی درباره فساد مالی به صورت همزمان مورد بازرسی پلیس قرار می‌گیرند.

دبیرخانه دولت سریر مقدس در واتیکان مرکز دیوان‌سالاری و قلب اداری این پایتخت کلیساهای کاتولیک جهان است. سازمان اطلاعات مالی نیز که تحت نظارت یک حقوقدان سوئیسی اداره می‌شود، امور مالی را کنترل می‌کند و بر همه نهادها در واتیکان نظارت دارد.

به نوشته تارنمای رویترز، واتیکان از زمان انتخاب پاپ فرانسیس در سال 2013 به عنوان رهبر کاتولیک‌های جهان، گام‌های بلندی را برداشته تا شهرت نه‌چندان خوب خود در مسائل مالی را اصلاح کند.

سال گذشته یکی از رئیسان پیشین بانک واتیکان به همراه یک حقوق‌دان ایتالیایی به اتهام پولشویی و اختلاس از طریق معاملات ملکی دادگاهی شدند و پرونده آن‌ها هنوز در جریان است.

بانک واتیکان که نامی رسمی آن «موسسه امور مذهب» است، در چند دهه گذشته به دلیل افتتاح حساب توسط چند شهروند ایتالیا که به لحاظ قانونی ممنوع است، با چندین رسوایی مالی روبرو شد.

تاکنون صدها حساب در این بانک که کارکرد اصلی آن مدیریت اموال کلیساها، کارمندان واتیکان، موسسه‌های مذهبی و خیریه‌های کاتولیک است، بسته شده است.

این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند