کدخبر: ۲۶۱۹۳۱ لینک کوتاه
لینک کوتاه کپی شد
با خوابیدن لاغر شوید

با خوابیدن لاغر شوید

اقتصادنیوز: محققان دریافتند خواب می‌تواند به تقویت عادات غذایی سالم‌تر و در نتیجه حفظ وزن سالم کمک کند.

به گزاشر اقتصادنیوز به نقل از اعتمادآنلاین؛ به گفته محققان دانشگاه کالج لندن کینگ، افراد مبتلا به بی‌خوابی که روند خواب‌شان بهتر شد، تمایل کمتری به مصرف غذاهای شیرین و حاوی قند پیدا کردند.

محققان تاکید می‌کنند که لازم است به خواب به عنوان یکی از فاکتورهای سبک زندگی که می‌تواند بر چاقی نقش داشته باشد، نگریسته شود.

محققان این مطالعه به سرپرستی «وندی هال»، ۴۲ فردی را که عادت به خوابیدن کمتر از هفت ساعت در شب داشتند، مورد بررسی قرار دادند.

نیمی از شرکت‌کنندگان تحت مشاوره ۴۵ دقیقه‌ای برای داشتن خواب بهتر قرار گرفتند. هدف این مشاوره افزایش مدت خواب این افراد به مدت یک ساعت و نیم در هر شب بود. نیم دیگر شرکت‌کنندگان هیچ مشاوره‌ای دریافت نکرده و در قالب گروه کنترل بودند.

تمامی شرکت‌کنندگان مجهز به سنسور حرکت برای ردیابی میزان خواب شبانه شرکت‌کنندگان و همچنین مدت زمان بیداری قبل خواب‌شان در رختخواب بودند. خواب و رژیم غذایی این افراد به مدت یک هفته تحت کنترل بود.

نتایج نشان داد ۹ فرد از هر ۱۰ فرد دریافت‌کننده مشاوره، مدت زمان خواب‌شان در طول یک هفته، از ۵۲ دقیقه تا حدود یک ساعت و نیم افزایش یافته بود. اما هیچ تغییر قابل توجهی در الگوی خواب افراد گروه کنترل اتفاق نیفتاده بود.

محققان دریافتند افرادی که خواب‌شان بیشتر شده بود، مصرف روزانه مواد قندی افزودنی‌شان ۱۰ گرم کمتر شده بود.