نیویورک‌تایمز گزارش داد؛

آشتی دموکرات‌ها با آرای ازدست‌رفته ۲۰۱۶

کدخبر: 368623
نتایج بسیاری از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد غالب افرادی‌که متمایل به حزب دموکرات هستند و در چهارسال پیش به کلینتون رای ندادند و به جای آن تصمیم گرفتند به نامزد حزب سوم رای دهند، سوم نوامبر امسال به بایدن رای خواهند داد.

به گزارش اقتصادنیوز؛ در حالی که دو هفته دیگر به انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده، سوال این است که آیا بایدن می‌تواند بخشی از آرای از دست رفته دموکرات‌ها را دوباره بازگرداند؟

به نوشته نیویورک‌تایمز یک نظریه این است که بخشی از دموکرات‌ها و مستقل‌ها که در سال ۲۰۱۶، رای خود را به حزب سوم دادند، بایدن برای آنها نماینده مقبول‌تری از هیلاری کلینتون است.

نتایج بسیاری از نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد غالب افرادی‌که متمایل به حزب دموکرات هستند و در چهارسال پیش به کلینتون رای ندادند و به جای آن تصمیم گرفتند به نامزد حزب سوم رای دهند، سوم نوامبر امسال به بایدن رای خواهند داد.

آرای منفی هیلاری در سبد بایدن

در حالی که دو هفته دیگر به انتخابات ریاست‌جمهوری باقی مانده، سوال این است که آیا بایدن می‌تواند بخشی از آرای از دست رفته دموکرات‌ها را دوباره بازگرداند؟ یک نظریه این است که بخشی از دموکرات‌ها و مستقل‌ها که در سال ۲۰۱۶، رای خود را به حزب سوم دادند، بایدن برای آنها نماینده مقبول‌تری از هیلاری کلینتون است. 

به نوشته روزنامه نیویورک‌تایمز، سامانتا کاسماریک، یک دانشجوی لاتین‌تبار در لاس‌وگاس گفت که چهار سال قبل، او هیلاری کلینتون را به‌عنوان بخشی از این سیستم آلوده سیاسی تلقی کرده بود. فلاورز فوراور، یکی از موزیسین‌های اهل میلواکی نیز بر این باور بود که هیلاری کلینتون نمی‌تواند تغییرات بهتری را رقم بزند. 

توماس مولین، یک بازنشسته سفیدپوست که زمانی به شغل پاکبانی در مینیاپولیس مشغول بود، به نیویورک‌تایمز گفت که اصلا به وی (هیلاری) اعتمادی نداشت.  هیچ‌کدام از این افراد به هیلاری کلینتون رای ندادند اما همه آنها در نظر دارند در این انتخابات به جو بایدن رای بدهند. 

مولین که خود را مستقل می‌خواند، می‌گوید: «من از اول هم می‌دانستم که ترامپ آن مردی نبود که دنبالش بودیم. اما وقتی یاد هیلاری و شوهرش می‌افتادم که ۸ سال در آن دفتر بیضی شکل کار می‌کرد، طعم دهانم بد می‌شد. پس به گری جانسون نامزد لیبرتارین‌ها رای دادم اما حالا حس خوبی برای حمایت از بایدن دارم.» 

او می‌افزاید: «با بایدن بیشتر همذات پنداری می‌کنم. خواه این یک مرد شوونیست باشد یا هر چه می‌خواهید او را صدا بزنید.» نکته‌ای که در این میان مطرح بوده، بسیار واضح است: بایدن، خانم هیلاری کلینتون نیست. با این حال، برای بسیاری از دموکرات‌ها و مستقل‌هایی که در سال ۲۰۱۶ به نامزد حزب سوم رای دادند یا از ترامپ حمایت کردند، برای آنها منطقی بوده که چنین رایی بدهند. حالا برای این دسته بایدن بسیار مقبول‌تر از هیلاری کلینتون است، چه از نظر شخصیتی، چه سیاسی و این گروه می‌توانند به راحتی به جای اینکه به نامزد حزب سوم رای بدهند، رای خود را به سود معاون سابق ریاست‌جمهوری دوره باراک اوباما به صندوق بیندازند.

 افزون بر این بایدن از مزیت اشتیاق دموکرات‌ها برای بیرون کردن ترامپ از کاخ سفید بهره می‌برد. اکثر مردم آمریکا به رئیس‌جمهور مستقر در حوزه مبارزه با بیماری پاندمی ویروس کرونا و مساله عدالت نژادی نمره پایینی می‌دهند. اما نکته کلیدی موجود که به تفاوت انتخابات سال ۲۰۱۶ با ۲۰۲۰ منجر می‌شود این است که چهار سال قبل رقابت بین دو فرد نامحبوب بود که به قطبی کردن بیشتر آمریکا دامن زده بود و یکی از آنها نیز با مانعی روبه‌رو شد که عمدتا زنان با آن روبه‌رو می‌شوند. بایدن هم‌اینک در نظرسنجی‌ها نسبت به ترامپ پیشتاز است و حاشیه امنیت بایدن در رقابت با ترامپ بسیار بیشتر از هیلاری کلینتون در سال ۲۰۱۶ است.

بنابه گفته استراتژیست‌های کارزارهای انتخاباتی دموکرات‌ها، در نظرسنجی‌های خصوصی و گروه‌محور، رای‌دهندگان نسبت به بایدن رویکرد مثبت‌تری دارند تا به هیلاری کلینتون. با اینکه می‌دانند بایدن دهه‌ها است در این ساختار حضور داشته است. مصاحبه با ده‌ها نفر از رای‌دهندگان، اعضای اتحادیه‌ها و استراتژیست‌های دموکرات، مشخص کرده است که بایدن- پیرمرد ۷۷ ساله سفیدپوست- به‌عنوان یک فرد با ثبات سیاسی شناخته و پذیرفته شده است؛ اگرچه گاهی با اتهاماتی همچون تعصبات جنسیتی نیز روبه‌رو شده باشد.

هارون استرنز، مدیر انتخاباتی دموکرات‌ها در وارن کانتی در شمال غرب پنسیلوانیا می‌گوید: «جمهوری‌خواهان در نشان دادن هیلاری کلینتون به‌عنوان یک شیطان در طول ۲۰ سال گذشته، بسیار خوب عمل کردند و مقبول نشان دادن او نیز کار سختی بود.» او می‌افزاید: «اما برای بایدن کار راحت‌تری در پیش است. او مرد است و سفید پوست. متنفرم از اینکه این سخنان را به زبان بیاورم اما حقیقت دارد.»

با اینکه نقش بایدن در ساختار حکومتی در آمریکا بیشتر از هیلاری کلینتون بوده است اما برخی از رای‌دهندگان، معاون سابق رئیس‌جمهوری را میانه‌روتر از بانوی سابق اول آمریکا می‌دانند. آنقدری که این رای‌دهندگان هیلاری کلینتون را عامل تفرقه‌های امروزی در آمریکا می‌دانند، بایدن را به این دید نمی‌نگرند.

این در حالی است که بایدن سابقه طولانی‌تری به‌عنوان یک فرد قانون‌گذار در ساختار حاکمیتی ایالات‌متحده داشته است. سارا براون، از رایلندر ویسکانسین که در سال ۲۰۱۶ به دونالد ترامپ رای داده است، می‌گوید: «از هیلاری خوشم نمی‌آید اما در نظر دارم به بایدن رای بدهم. من سینه‌چاک او نیستم اما بین دو گزینه، او کمتر بدطینت و شیطان است.»

تحلیل صورت گرفته توسط جان هنگر که در کارزار انتخاباتی وزیر خارجه سابق ایالات‌متحده فعال بوده است، نشان می‌دهد که از سال ۲۰۱۹، تفاوت امتیازی بین بایدن و هیلاری کلینتون در ایالت‌های چرخشی ۴ تا ۸ امتیاز بوده که آن هم به سود معاون سابق ریاست‌جمهوری است.

افزون بر این داده‌های نظرسنجی‌ها نیز حکایت از این دارد که بایدن نسبت به هیلاری کلینتون در حوزه طیف‌های جمعیت‌شناسی از موقعیت بهتری برخوردار است. اما تفاوت مهمی که در این انتخابات به سود دموکرات‌ها است، در این خلاصه می‌شود که در میان جمعیتی که به حزب سوم یا دونالد ترامپ در سال ۲۰۱۶ رای داده‌اند، موقعیت بهتری دارد.

بایدن در میان جمعیتی که به حزب سوم رای دادند، نسبت به ترامپ پیش بوده و این اختلاف بسیار است. بر اساس یک نظرسنجی که در ایالت‌های چرخشی توسط نیویورک‌تایمز و کالج سیه‌نا صورت گرفته است ۴۹ درصد کسانی که در انتخابات ۲۰۱۶ به حزب سوم رای دادند، حامی جو بایدن هستند و این رقم برای دونالد ترامپ به ۱۹ درصد می‌رسد. این نظرسنجی همچنین نشان می‌دهد در میان رای‌دهندگان ثبت‌نام شده برتری بایدن به ترامپ ۹ درصد است.

در آن زمان در سال ۲۰۱۶، بایدن انتقادات صریحی نسبت به نامزد دموکرات‌ها در سال ۲۰۱۶ داشت و هیلاری کلینتون را فاقد یک چشم‌انداز دانست و گفت او توانایی ارتباط برقرار کردن با طبقه کارگر را ندارد و به صراحت بیان کرد که انتخاب هیلاری کلینتون یک اشتباه محض است. بایدن همچنین به موضوع جنسیت‌گرایی آمریکایی‌ها در یک کارزار انتخاباتی در آیووا اشاره کرد و گفت که با حضور وی چنین اتفاقی نخواهد افتاد.

خود هیلاری کلینتون نیز در طول این رقابت به چنین درک و تاملی رسیده بود. او در یک برنامه پادکست، پیش از اینکه کامالا هریس در مناظره معاونان ریاست‌جمهوری شرکت کند، او را اینگونه نصیحت کرد: «شما باید برای موانع، تلاش برای از بین بردن و کمرنگ کردن شخصیت‌تان آمادگی داشته باشید؛ چراکه شما یک زن هستید.»

در سال ۲۰۱۶، دیدها نسبت به ترامپ بسیار جالب توجه بود و او را فردی خارج از ساختار حکومت می‌دیدند، در حالی که هیلاری کلینتون کهنه‌سرباز واشنگتن بوده است. تری مک‌آلیف، فرماندار سابق ویرجینیا که دوست نزدیک هیلاری کلینتون است، می‌گوید: «همیشه از نظر نهادی، مردم خواستار تغییر هستند. ترامپ ضد ساختار بود و ضد این باتلاق (سیاسی). اما حالا مردم می‌دانند که او چه کارهای وحشتناکی علیه کشور انجام داده است.»

با این حال هنوز دموکرات‌ها درخصوص انتخابات ۲۰۲۰، نگرانی‌هایی دارند که مشابه نگرانی‌هایشان در سال ۲۰۱۶ است. تیم بایدن همچون تیم هیلاری کلینتون در این چند ماه از رو در رو شدن با رای‌دهندگان در ایالت‌های چرخشی پرهیز کرده است. کلینتون بارها به این دلیل که برنامه سبک‌تری نسبت به دونالد ترامپ داشت، مورد حمله واقع شد.

بایدن نیز پس از مدت‌ها اولین حضور خود را در ویسکانسین در ماه سپتامبر انجام داد. اما بایدن هرگز مانند هیلاری کلینتون که بیش از دو دهه مورد حمله جمهوری‌خواهان بود، مورد حمله قرار نگرفته است.

نظرسنجی‌های صورت گرفته توسط کارزار برنی سندرز نشان می‌دهد که رای‌دهندگان بایدن را فردی با نیت بهتر نسبت به هیلاری کلینتون ارزیابی می‌کنند. بن تولچین، رئیس نظرسنجی‌های انتخاباتی برنی سندرز می‌گوید: «بایدن هدف سخت‌تری برای نشانه‌گیری بوده است. شور و شوق نسبت به او زیاد نیست اما به هر حال او را دوست دارند.»

بایدن و هیلاری

منبع: دنیای اقتصاد

تیتر یک
از دست ندهید
بلیط هواپیما